DÜNYAYA TEPEDEN BAĞLANIYORLAR!

Erciş İlçesi'nin Yünören, Sabanbüken, Aksakal ile Yılanlı Mahallesi sakinleri iletişim sıkıntısı yaşıyor.

DÜNYAYA TEPEDEN BAĞLANIYORLAR!

Orhan AŞAN - Şehrivan


Erciş İlçesi'nin Yünören, Sabanbüken, Aksakal ile Yılanlı Mahallesi sakinleri iletişim sıkıntısı yaşıyor. Köylerine yakın bölgede GSM operatörlerinin baz istasyonu olmayan mahalle sakinleri, çareyi yüksek tepelere çıkıp sinyal aramakta buluyor. 5 yıldır köylerine baz istasyonu kurdurmaya çalıştıklarını belirten Yünören Mahallesi sakini Atilla Şit, “Yaklaşık 20 dakika yürüyerek çıktığımız Şimşektepe bizi dünyaya bağlıyor” Dedi.

Erciş İlçesi'ne 25- 30 kilometre uzaklıkta bulanan Yünören, Aksakal, Sabanbüken ile Yılanlı Mahallesi'nde oturan yaklaşık 3 bin kişi baz istasyonu olmadığı için cep telefonlarını kullanamıyor. GSM operatörlerinin sinyalini bulabilmek için büyük çaba gösteren köylülerin bir bölümü yakınları ve aramak istedikleri yerlerle konuşmaya çalışıyor.

‘YETKİLİLER SESİMİZİ DUYSUN’

Yaklaşık 5 yıldan bu yana yaptıkları tüm başvurulardan olumsuz yanıt alan köylülerin iletişim kurma merkezi ise Şimşektepe. Mahalle sakinleri yaklaşık 20 dakika yürüdükten sonra çıktıkları köyün en yakınında bulunan Şimşektepe'de düşük de olsa sinyal bulabiliyor. Dakikalarca sinyalin olduğu bölgeyi arayan mahalle sakinleri birkaç dakika konuştuktan sonra yine evlerine dönüyor. Yünören Mahallesi sakinlerinden Atilla Şit, “5 yıldır GSM şirketleriyle görüşme yapıyoruz. Bize cep telefonu kullanan 1000 abone bulmamızı istediler. Şu anda bu sayıyı bulduk. Ama bu kez bize ödenek yok diyorlar. İnşallah yetkililer sesimizi duyar ve sorunumuza çare bulunur. Tepelere çıkıp sinyal aramaktan bıktık. Ayrıca kış geliyor. Artık bu tepelere de çıkamayacağız. Çünkü kış burada çok çetin geçiyor.” Dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2014, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER