EŞ BAŞKANLAR KAZI EKİBİNİ ZİYARET ETTİ

Hoşap Kalesi'ne yürütülen kazı ve restorasyon çalışmalarını yerinde görmek için Hoşap Kalesi'ni ziyaret eden Gürpınar (Payizava) Belediye eş başkanları...

EŞ BAŞKANLAR KAZI EKİBİNİ ZİYARET ETTİ

Hoşap Kalesi'ne yürütülen kazı ve restorasyon çalışmalarını yerinde görmek için Hoşap Kalesi'ni ziyaret eden Gürpınar (Payizava) Belediye başkanları Zeki Yıldız ve Yıldız Çetin, kalede yürütülen çalışmaları son derece önemsediklerini, belediye olarak üzerlerine düşen görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye hazır olduklarını belirterek, "belediye olarak bu güne kadar üzerimize düşeni yaptık, bundan sonra da yapacağız" ifadelerine yer verildi.

 

Gürpınar Belediyesi Eş Başkanları Zeki Yıldız ve Yıldız Çetin Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) tarafından Hoşap Kalesi'nde gerçekleştirilen kazı ve restorasyon çalışmalarını yerine görmek ve tarihi alanlara yönelik ortaklaşmayı daha da pekiştirmek amacıyla kaleye bir ziyaret gerçekleştirdi. Düzenlenen ziyarete eş başkanlar ve beraberindeki heyet katıldı. İlkin kazı alanlarını ve restorasyonu tamamlanan yerleri ziyaret eden eş başkanlara Kazı Ekibi Başkanı YYÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihçisi Yrd. Doç. Mehmet Top eşlik etti. Yürüttükleri çalışmaları ziyaret esnasında bir bir anlatan Top, yürüttükleri çalışma sonucunda toprak altında kalan birçok alanı temizlediklerini, böylelikle kalenin gerçek yüzünün önemli oranda ortaya çıktığını söyledi. Çalışmalarının salt çöküntülerden kaynaklı kale içine dolmuş toprakları temizlemekle sınırlı olmadığını, ayrıca yıkılan yerleri de aslına uygun bir şekilde restore ettiklerini kaydeden Top, kalenin bölgedeki en önemli tarihi miraslardan bir tanesi olduğunu, restorasyon çalışmalarının tamamlanması durumunda turizm açısından bölgenin en önemli uğrak yerlerinden bir tanesi olacağını söyledi.

 

Kalenin genelinde yapılan gezinin ardından basına kısa açıklamalarda bulunuldu. Konuşmasına, kalede yaptıkları çalışmalara değinerek başlayan Yrd. Doç. Mehmet Top, "yaptığımız kazı çalışması ile önemli yerleri açığa çıkarttık. Bunlardan bir tanesi de seyir köşküdür" dedi. Her yıl düzenli olarak kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ile Hoşap Kalesi'nde yürüttükleri kazı çalışmalarında yeni mekanları açığa çıkarttıklarını hatırlatan Top, "bu yol yürüttüğümüz kazı çalışmalarının sonuna geldik" ifadelerine yer verdi. Konuşmasının sonunda çok mutlu olduklarını, bunun nedeninin ise Gürpınar Belediyesi'nin kendilerine destek sunması ve çalışmalarını sahiplenmesi olduğunu belirten Top, "bu güne kadar Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleri çalışmaları bu güne kadar getirdik. Bu çalışmalarımızı yürütürken kısmen de belediyenin desteğini aldık" ifade ederek, yerel yönetimlerden bu gibi çalışmaları daha fazla desteklemelerini, daha fazla sahiplenmeleri talebinde bulundu.

 

YILDIZ: BU ÇALIŞMALARI YÜRÜTMEK ÇOK ÖNEMLİ

Konuşmasında kalede yürütülen çalışmalarda emeği geçen her kese teşekkür ederek başlayan belediye eş başkanı Zeki Yıldız, yürütülen çalışmanın son derece önemli olduğunu, bu çalışma ile bölgenin kültürel ve sanatsal anlayışının ortaya çıktığını hatırlattı. Yıldız, "Gerek halk olarak gerekse yerel yönetimler olarak tüm sanat eserlerinin gerektiği gibi sahiplenilmesi ve koruma altına alınarak turizme açılması gerekiyor. Bunu belirtirken salt Hoşap Kalesi'nden bahsetmiyorum. Çavuştepe var, Dêr Meryem var, Van Kalesi var ve bunun gibi daha nice tarihi eserimiz var. Bizim için asıl sevindirici olan konu ise, Hoşap Kalesi'nde zaten kazı ve restorasyon çalışması devam ediyor, bu çalışmanın bir benzeri de Çavuştepe'de sürüyor olmasıdır. Bu anlamda bizim kurumlarda ortaklaşmamız, tarihi eserlerimizi açığa çıkartarak öncelikli olarak yok olup gitmelerinin önüne geçmemiz, ardından da bunları turizme kazandırarak ilimiz ve ilçemiz için gelire dönüştürmemiz gerekiyor" dedi. Bu alanda geç kalındığına da değinen Yıldız, "bu güne kadar tüm tarihi eserlerin koruma amaçlı imar planlarının çıkartılması gerekiyordu. Ama geç kalındı diye bir şeyler yapmamak da olmaz" dedi.

 

“YEREL YÖNETİMLER DAHA FAZLA İŞİN İÇİNE GİRMELİ”

Başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere yerel yönetimlerin daha fazla işin içine girmesi, tarihi ve kültürel alanları daha fazla sahiplenmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Yıldız, "her şeyden evvel ilgili kurumların biran önce bir araya gelmeli ve ortak plan çerçevesinde çalışma yürütmelidir" dedi. SİT alanı içersin de bulunan yerlerin, yurttaşlar mağdur edilmeden boşaltılması gerektiğini söyleyen Yıldız, "bunun sonucunda çevre düzenlemesinin yapılması gerekiyor. Özcesi, buralarda yapacağımız çok iş var" dedi.

 

ÇETİN: HER KES TARİHİ ESERLERE SAHİP ÇIKMALI

Eş Başkan Zeki Yıldız'dan sonra konuşan eş Başkan yıldız Çetin de yürüttükleri çalışmadan dolayı emeği geçen her kese teşekkür etmekle konuşmasına başladı. Ardından bir de çağrıda bulunan Çetin, "her kesin bulunduğu alandaki tarihi ve kültürel değerlere sahip çıksın" dedi. Hoşap Kalesi'nin ilçelerinin en önemli tarihi miraslarından bir tanesi olduğunu da belirten Çetin, "belediye olarak burada yürütülen bu çalışmaya az da olsa destek sunabilmişsek bu bizim için ancak mutluluk verici olur" dedi. Bu gibi çalışmaları desteklemeye devam edeceklerini de söyleyen Çetin, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da belediye olarak üzerine düşen görev ve sorumlulukların gereğini yerine getireceklerini söyledi. Yapılan konuşmaların ardından kazılarda elde edilen eserlerin toplandığı yer ziyaret edildi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2015, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER