TUŞBA ‘GERİ DÖNÜŞÜM’ SÖZLEŞMESİ İMZALADI

Tuşba Belediyesi, 2 ayrı firma ile “Ambalaj Atıkları Geri Dönüşüm Sözleşmesi” imzaladı.

TUŞBA ‘GERİ DÖNÜŞÜM’ SÖZLEŞMESİ İMZALADI

Tuşba Belediyesi, 2 ayrı firma ile “Ambalaj Atıkları Geri Dönüşüm Sözleşmesi” imzaladı. Sözleşme, Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe ile Van Gölü Duranlar Geri Dönüşüm Hurdacılık Oto Nakliyat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Yetkilisi Bülent Duran ve Maya Malatya Atık Ayrıştırma Dönüşüm Depolama Bertaraf Hizmetleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi Van Şube Yetkilisi Sinan Aybar tarafından imzalandı.

Sözleşmeye göre; “Tuşba Belediyesi sınırları içinde kamu kurum ve kuruluşları, okullar, büyük marketler ve çeşitli işyerlerinde tüketim sonucu oluşan plastik, cam, metal, kağıt ve karton gibi ambalaj atıkları kaynağında diğer atıklardan ayrı olarak biriktirilmesi ve ekonomiye geri kazandırılması sağlanacak.” Çevre Miras Değil, Emanettir sloganıyla yürütülen projenin, büyük bir hızla artan nüfus, gelişen sanayi ve teknolojideki ilerlemeler sonucunda insanların doğal çevresi üzerindeki etkilerini giderek artması ve buna bağlı olarak doğal kaynakların hızla tükenmesi “Geri Kazanım ve Çevre” konusunun dünya gündeminin ilk sıralarına yerleştirdiği günümüzde dünyanın bize sağlamış olduğu doğal kaynakların verimli bir şekilde kullanılması, gelecek nesillerin de kaynak sıkıntısı çekmemesi açısında büyük önem arz ettiği vurgulandı. Sözleşme ile sağlıklı yaşamanın ön koşulu olan doğal kaynakların yaşanabilir ve sürdürülebilir bir şekilde korunması için doğal ve ekolojik dengeyi bozmayacak şekilde atıkların geri kazanılması ve çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesi sağlanacaktır.

Sözleşme öncesi bir açıklama yapan Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, ekolojik dengeyi sağlanması adına geri dönüşümün şart olduğunu vurguladı. Geri dönüşüm olmadan çöpleri bir yerde biriktirmek veya toplamanın belediyecilik olmadığını söyleyen Başkan Özgökçe, hem çöpleri zamanında ve sağlıklı bir şekilde toplanması hem de toplanan çöplerin geri dönüşüme kazandırılması gerektiğini vurguladı. Başkan Özgökçe, “Sizlerle birlikte belediye olarak hem bu işin eğitimi yapacağız, hem de insanlarımıza bu bilinci aşılayacağız. Belki bu sizler için bir ekonomik kazanç olacak. Ancak, bizler için hem çevreyi hem de Van Denizi dediğimiz Van Gölü’nün ekolojik ortamını daha sağlıklı bir hale getireceğiz” dedi. Üniversitede öğretim üyesi iken geri dönüşümün önemini her platforma anlattıklarını belirten Başkan Özgökçe, Tuşba Belediye Başkanı seçildikten sonra artık anlatmanın yerinin uygulamanın alması gerektiğini düşünerek, görev geldikleri ilk günden itibaren bir arayış içine girdiklerini söyledi. Başkan Özgökçe, “Bunu başka yerlere taşımaktansa bu ürünlerden yeni bir ürün elde ederseniz biz daha çok sevindirecek. Bunun ekipmanlarının çok fazla bir maliyeti yok. Buna Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Avrupa Birliği fonlarından olsun destekler sağlanıyor. Projelerinizi hazırlayın. Bizde sizlere destek olalım. Bununla yeni bir ürün elde ettiğinizden ekonomik kazancınızda artacaktır” şeklinde konuştu.

“BİR MİLYON İNSANIN ATIKLARI DİREK VEYA DOLAYLI OLARAK VAN GÖLÜN’NE DÖKÜLÜYOR”

Dünyanın en büyük sodalı ve Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nün kıyısında bir milyon insanın on farklı yerleşim biriminde yaşadığının altını da çizen Doç. Dr. Özgökçe, bu insanların tüm atıklarının direk veya dolaylı olarak Van Gölü’ne ulaştığını söyledi. Van Gölü kıyısında katı atık kirleticilerini; belediye ve diğer yerleşim alanlarının katı atık depolarının durumu, tehlikeli ve zararlı atıkların özellikle organize sanayi atıklarının göle etkileri; Hastane atıklarının özellikle patolojik ve enfekte atıklarının ana depolardaki uygulamaları; sıvı yağların Van Gölü’ne ulaşım yolları; göldeki askıda katı miktarını artıran; erozyon ve sellerin meydana geldiği hakim alanlar; kum ve taş ocakları; sivrisinek ve üvezler ile yün yıkama gibi 8 başlıkta toplayarak kirletme boyutlarını fotoğrafla katılımcılarla paylaşan Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, Van Gölü’nün makro düzeyde kirlilik boyutu ve erozyon üzerinde durdu. Göl kıyısına en fazla katı atıklar; Van il merkezi, Erciş, Tatvan, Gevaş, Ahlat, Adilcevaz ilçelerinde tespit edildiğini de dile getiren Başkan Özgökçe, gölün kıyısında katı atık kirliliğinin gözle görülür düzeye ulaştığını ve katı atıkların bu şekilde atılması durumunda en geç on yıla kadar Van Gölü’nün taşıma kapasitesinin çok üstüne çıkacağı altını çizdi. Van’ın atık sahasının düzensiz depo alanı şeklinde olup, şehrin ihtiyacını karşılayamadığını vurgulayan Başkan Özgökçe, Türkiye-İran arasında önemli ulaşım yolu olan Van-Özalp karayolu üzerinde bulunması nedeniyle uçuşan çöpler trafiği etkilediğini belirtti. Ayrıca Sıhke Gölet’ine hem direk hem de vektörler aracılığıyla dolaylı olarak etki ettiğinin altını da çizen Başkan Özgökçe, “Hemen yakınında bulunan Beyüzümü ve Sıhke yerleşim yerleri olumsuz etkilenmekte, ayrıca atık sahası halk sağılığını tehdit etmektedir. Vahşi depolamanın yapıldığı bu katı atık deposunda yağışların etkisiyle süzme sonucu bu vahşi depolamada zararlı ve zehirli kirleticiler bu haliyle Van Gölü’ne ulaşmaktadır. Ancak Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın yeni yer seçimini yapmış düzenli atık sahası inşası için ihale aşamasında olması bu tehlikeyi ileride ortadan kaldıracaktır” ifadelerini kullandı.

İmzalanacak olan sözleşmenin bir başlangıç olduğunu da vurgulayan Başkan Özgökçe, bu tür bir çalışmanın bölgede uzun süre yapılamadığını anlattı. Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, “Bu tür çalışmalar yapılmayınca da insanlarda farkındalık meydana gelmez. Biz yaptıkça insanlarımız farkına varacak. Şuan sizlerle birlikte bir öncülük yapacağız. Farkındalık oluştuktan sonra zaten bu iş standarda binecek. Herkes bunu görecek” ifadelerini kullandı. Kendileri gibi geri dönüşüm işi yapanları “Vatansever” diye isimlendirildiğini söyleyen firma yetkilileri ise üzerlerine düşeni en iyi şekilde yerine getireceklerini vurguladılar. Son zamanlarda ülkede doğa ve çevreyi korumaya büyük önem verildiğini ifade eden firma yetkilileri, “Geri dönüşüm sağlanmaması durumunda Van 2-3 ay içinden çöplerden geçilmez olacak. Geri dönüşümün hem ekonomiye katkısı var hem de iş piyasasına. Biz 20 işçi yerine 25 işçi çalıştırırız. Her açıdan faydası var. Bir ambalaj çöpe gittiği zaman hiç kimseye faydası yoktur. Geri kazanıldığı zaman ekonomiden tutun, işverene ve iş araya bir kişiye kadar herkese faydası var. Bundan para bile kazanıla biliniyor. Bunu projeli yapmak daha güzeldir” dediler.

Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe’nin makamında gerçekleştirilen sözleşme imza töreninde Tuşba Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Vehbi Akyürek’te hazır bulundu.


ŞEHRİVAN

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 10:48
YORUM EKLE