banner211

Google, DAEŞ'e savaş açtı!

500 milyar doları aşkın piyasaya değeriyle dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alan Google, Jigsaw programı adı altında terörizmle mücadele ediyor.

Google, DAEŞ'e savaş açtı!

Bu program ile özellikle gençlerin, internet aracılığıyla terör örgütlerine katılımının engellenmesi hedefleniyor. Yaşadığımız dönem, birçok uzman tarafından teknoloji çağı olarak adlandırılıyor. Hayatımızın her alanına yayılan teknolojik ürünler, yüz milyonlarca insanı etkisi altına almayı başardı.

 

Hemen her şeyde olduğunu gibi teknolojinin de hem iyi hem de kötü yanları var. Örneğin günümüzde birçok işi, eskisine oranla çok daha hızlı yapabiliyoruz. Bir iki mouse hareketiyle banka ödemelerimizi gerçekleştirebiliyor, alışveriş yapabiliyor ve istediğimiz birçok bilgiye erişebiliyoruz. Diğer taraftan, özellikle gençler, sanal ortamdan gerçek hayata geçmekte sıkıntı yaşıyor. Gerek akıllı telefonlar gerek bilgisayarlar yetişme çağındaki gençleri öyle etkisine alıyor ki, gerçek hayat onlara sanal ortamdaki kadar keyif vermemeye başlıyor. Bu da gelecek nesiller adına en büyük tehlikelerden biri olarak görünüyor.

 

EN İYİ KANDIRMA YÖNTEMİ İNTERNET

Hal böyle olunca art niyetli insanlar da günümüz şartlarına ayak uyduruyor. Örneğin terör örgütleri... Son yapılan araştırmalar çerçevesinde, terör örgütlerinden propagandalarını daha çok internet üzerinden yaptığı anlaşıldı. Kendi icraatlerini öven ve yalan yanlış vaatler savuran bu örgütler, bir şekilde gençlerin aklını çelmeyi başarıyor. Günümüzde bilgisayar ve internet kullanımının yaşı bir hayli düştü. Çoğu zaman çocukları ve gençleri oturdukları bilgisayarın başından kaldırmak neredeyse imkansız oluyor.

 

Günümüzde bilgisayar ve internet kullanımının yaşı bir hayli düştü. Çoğu zaman çocukları ve gençleri oturdukları bilgisayarın başından kaldırmak neredeyse imkansız oluyor. Henüz kimlik arayışında olan gençleri kendi safına çekmeyi başaran terör örgütleri, bu sayede dünya çapında kendilerine çok sayıda destekçi buluyor.

 

DAEŞ SOSYAL AĞLARI İYİ KULLANIYOR

Ağırlıklı olarak Irak ve Suriye'de faaliyet gösteren DAEŞ terör örgütü, Haziran 2014'te hilafet ilan ederek bir anda dünya gündemine oturmuştu. Dünya çapında kanlı eylemlere imza atan bu örgütün hedefi, kendi anlayışlarına göre bir düzen kurmak. İlk olarak 2004 yılında 'Tevhid ve Cihat' ismiyle kurulan örgütün başında Ebu Bekir el-Bağdadi olduğu biliniyor.

 

Bilindiği üzere DAEŞ'e, 70'i aşkın ülkeden terörist katılıyor. Bu 70 ülkenin içinden özellikle Avrupalı ülkelerin fazlalığı dikkat çekiyor. DAEŞ'in bu kadar çok ülkeden destekçi bulması, sosyal ağları ve arama motorlarını etkin bir şekilde kullandığının en büyük kanıtı. Özellikle gençlerin beynini yıkayan bu örgüt, internet üzerinden kendi propagandalarını yaparak kendi safına çok sayıda destekçi çekiyor.

 

GOOGLE DAEŞ'E SAVAŞ AÇTI

İşte buradaki açıklığı fark eden Google, daha fazla insanın terör örgütlerine katılmasının önüne geçmek için sürpriz bir girişimde bulundu. Bildiğimiz üzere Google'ın bünyesinde Jigsaw isimli bir program bulunuyor. Bu programın misyonu şu şekilde belirtiliyor: Savunmasız kişileri korumak ve dünyanın en zorlu güvenlik tehditlerini savunmak için teknoloji üretiyoruz. Google, Jigsaw programını genişleterek DAEŞ ile mücadele etmeye karar verdi. Programın işleyişi aslında oldukça basit. Örneğin terör örgütlerine ilgi duyan bir gencin Google üzerinden DAEŞ ile ilgi aramalar yaptığını düşünelim. Jigsaw programı hemen bu durumu saptıyor ve bu gencin karşısına terör karşıtı arama sonuçları çıkartıyor. Henüz karar aşamasında olan bu gencin beyni yıkanmadan, kararından vazgeçirilmeye çalışılıyor.

 

DAEŞ, son dönemin bilinen en tehlikeli terör örgütleri arasında yer alıyor. Dünyanın hemen her yerinde kanlı eylemlerde bulunan bu terör örgütünün Irak ve Suriye'de toplam 40 bin ila 70 bin arasında destekçisi olduğu tahmin ediliyor. DAEŞ, son dönemin bilinen en tehlikeli terör örgütleri arasında yer alıyor. Dünyanın hemen her yerinde kanlı eylemlerde bulunan bu terör örgütünün Irak ve Suriye'de toplam 40 bin ila 70 bin arasında destekçisi olduğu tahmin ediliyor. Aynı şekilde YouTube üzerinden video araması yaptığı zaman da terör örgütlerini kötüleniyor ve aslında onların iyi bir şey yapmadıkları, aksine masum insanların canına ve malına kast ettikleri gözler önüne seriliyor. Jigsaw programında tetikleyici 1,700 kelime bulunuyor ve bu kelimelerin içerdiği bir cümle araması yapılınca sistem otomatik olarak devreye giriyor. Örneğin aynı cümle içinde "Cihat, Suriye, Fetva" kelimeleri yer alıyorsa, karşınıza terör karşıtı arama sonuçları çıkartılıyor.

 

PROGRAM BAŞARILI OLABİLİR

Jigsaw programının Ar-Ge Başkanı Yasmin Green, yaptıklarının bir 'Yeniden Yönlendirme Metodu' olduğunu söylüyor ve DAEŞ'e ilgi duyanları doğruya yönlendirmeyi, propagandalarının yalan olduğunu gözler önüne sermeyi hedeflediklerini belirtiyor. Yıl başında pilot uygulama olarak başlanan bölgelerde, 2 ay içinde sürpriz bir şekilde 300 bini aşkın kişi YouTube üzerinde DAEŞ karşıtı videolar izleyip bu kanalları takip etmeye başladı ki bu, gidişatın hayli olumlu olduğunu gösteriyor.

Google'ın Jigsaw ekibi şimdi bu programı geliştirerek ve genişleterek daha fazla insana ulaşmayı hedefliyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2016, 09:14
YORUM EKLE