banner211

İlk yasaklar listesi resmen açıklandı

Rusya'dan ilk yaptırım kararı geldi. Rusya Türkiye'den sebze, meyve ve zirai ürün ithalatını yasakladı.

İlk yasaklar listesi resmen açıklandı

Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Şuvalov, Rusya’nın Türkiye’den sebze, meyve ve zirai ürün ithalatını yasaklayacağını açıkladı. Şuvalov, “Şu anda Türkiye’den sanayi ürünlerinin ithalatını yasaklamaktan kaçınıyoruz.  Enflasyonist baskıları hafifletmek için Türkiye’den gıda ithalatına sınırlamalar birkaç hafta ertelenecek” diye devam etti.

 

RUSYA YAPTIRIMLARI GENİŞLETİLEBİLİR

Şuvalov, "Rusya gerekli olursa Türkiye'ye yaptırımları genişletebilir" dedi. Türkiye 2014 yılında Rusya’ya 1 milyar 68 milyon dolarlık tarım ve hayvancılık ürünü sattı.

 

Rusya yaptırımları meyve sebze ithalatı yasaklandı

 

TURİZM VE CHARTER UÇUŞLARI YOK

Şuvalov, Türkiye'ye tur paketi satışlarının ve 'charter' uçuşların yasaklandığını söyledi. Şuvalov, Türkiye'ye yönelik yaptırımlar kapsamında Kırım dahil tüm limanlarda kontrollerin artırılacağını ve Türk şirketlerinin gerçekleştirdiği karayolu taşımacılığına da sınırlamalar getirileceğini belirtti.

 

RUSYA YAPTIRIMLARI SANAYİ ÜRÜNLERİNİ KAPSIYOR MU?

Bununla birlikte Türkiye'den sebze ve meyve alımına sınırlama getirileceğini açıklayan Şuvalov, yaptırımların sanayi ürünlerini ise henüz kapsamadığını da ifade etti. Şuvalov ayrıca, vizesiz seyahat uygulamasının 1 Ocak'tan itibaren askıya alınacak olmasının 'Türk vatandaşlarının Rusya'ya girişine sınırlama getirildiği anlamına gelmediğini' söyledi. Bunların yanı sıra Şuvalov, Rusya'dan Türkiye'ye düzenli uçuşların ise güvenlik gerekçeleri nedeniyle 'özel bir kontrol' altında gerçekleştirileceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2015, 21:01
YORUM EKLE