banner211

İşte Fransa'ya maliyeti

Terör saldırılarının Fransa'ya maliyeti belli oldu.

İşte Fransa'ya maliyeti

Fransa'da, yaşanan terör saldırılarının ardından, RTL radyo kanalı, terör saldırılarının ticaret ve turizm sektörü ile yan sektörlere faturasının 2 milyar euro'yu bulduğunu duyurdu. Maliye Bakanlığının isteği üzerine Hazine tarafından yapılan araştırmaya göre, saldırılarının maliyeti, gayri safi milli hasılanın yüzde 0,1'ine denk geliyor.

 

TURİZMDE ÖNEMLİ İPTALLER 

Başkentte Noel öncesi mağazaların cirolarının yüzde 30 ile 50 arasında düştüğü, turizmde önemli iptallerin yaşandığı belirtiliyor. Saldırıların ardından başkentlilerin daha az dışarı çıkması yüzünden restoran, sinema ve konser salonlarına gidenlerin sayısında da önemli ölçüde düşüş görülüyor. Saldırı yüzünden ticaretin gerilemesi ile savunma harcamalarının artırılmasının bütçeye ek yük getirmesi bekleniyor. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, geçen hafta, polis ve jandarma için 5 bin kadro açılacağını açıklamış, 2017 ve 2019 yılları arasında asker sayısının 9 bin kişi azaltılması projesini askıya almıştı.

 

SALDIRILARDA 351 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Fransa'nın bütçe açıklarının gayrisafi mili hasılasına oranının yüzde 4'e dayanması, Paris ve Brüksel arasında sorun yaratıyor. Bu oranın, euro kriteri gereği yüzde 3'ü geçmemesi gerekiyor. Paris'te, 13 Kasım'da, terör örgütü IŞİD tarafından üstlenilen saldırılarda 130 kişi hayatını kaybetmiş, 351 kişi yaralanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 21:08
YORUM EKLE