banner290

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi pilot üniversite oldu!

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi YÖK ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı arasında yapılan bir ortak çalışmada pilot üniversite oldu.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi pilot üniversite oldu!

ŞEHRİVAN ÖZEL HABER - Son dönemlerde uluslararası ve ulusal sıralamalarda sıkça yer bulmaya başlayan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Ankara'da bugün gerçekleşen önemli bir işbirliğinde pilot üniversite seçildi. Türkiye'nin köklü üniversitelerinden birisi olan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Sürdürülebilir ve İKlim Dostu Kampüs oluşturulması sürecinde belirlenen 10 üniversiteden birisi oldu.

Türkiye'de iklim değişikliği, kuraklıkla mücadele gibi konularda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle önemli çalışmalar yapılırken sürece üniversiteler de dahil edildi.

Bakanlık Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile işbirliği yaparak iklim dostu kampusler oluşturulması için çalışma başlattı. Van YYÜ'nün de dahil edildiği çalışmanın detayları YÖK başkanı Erol Özvar tarafından paylaşıldı. Özvar o haberi şu sözlerle paylaştı:

"Yükseköğretim Kurulu Başkanlığımız ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında "Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüs Oluşturulması Alanında İş Birliği Protokolü’nü imzaladık. Protokol ile sürdürülebilir, enerji verimli, doğayla uyumlu ve çevreye asgari düzeyde zarar veren kampüslerin oluşturulmasını, üniversite kampüslerinde enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji uygulamalarının artırılmasını amaçlıyoruz. Üniversitelerimiz bu alanda duyarlılık ve farkındalık oluşturulmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirecek. Enerjinin verimli ve etkin kullanılması, israfın önlenmesi ve yenilenebilir enerji kullanımının sağlanması ile enerji maliyetinin bütçe üzerindeki yükü hafifletilecek. Sıfır atık uygulamalarının yaygınlaştırılması, çevrenin korunması, üniversitelerin sürdürülebilir ve iklim dostu kampüs dönüşümü sürecinde gerekli finansman araçlarına erişimi yönünde çalışmalar yapılacak."

VAN YYÜ O LİSTEDE

"Protokol ilk etapta pilot üniversiteler olarak belirlediğimiz ODTÜ, İTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi’nde sonrasında da tüm üniversitelerde uygulanacak. Protokolün hayata geçmesi için destek veren başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a, Kurulumuz ve üniversitelerimizle yapmış oldukları iş birlikleri için saygıdeğer bakanlarımız Murat Kurum'a ve Fatih Dönmez'e teşekkür ediyorum." 

"ÇEVRE VE SIFIR ATIK KONULARINDA EĞİTİM PROGRAMLARIMIZI VE FAALİYETLERİMİZİ ARTIRARAK ÇALIŞMALARIMIZA YENİ BOYUTLAR KAZANDIRACAĞIZ"

Konu ile ilgili açıklama yapan Rektörümüz Prof. Dr. Hamdullah Şevli “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde gelecek kuşaklara daha yaşanır bir dünya bırakmak için uygulanan projeler ve  kıymetli eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayesinde yürütülen "Sıfır Atık Projesi" kapsamında Van Yüzüncü Yıl Üniversitemizde enerji verimliliği, yenilenebilir enerji, sıfır atık konularında sürdürdüğümüz çalışmalara ivme kazandıracağız. Tüm Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi mensupları ve öğrencilerimizle birlikte iklim, çevre ve sıfır atık konularında eğitim programlarımızı ve faaliyetlerimizi artırarak çalışmalarımıza yeni boyutlar kazandıracağız.” dedi

MENAF TURAN: ŞEHRİMİZ ADINA ÖNEMLİ BİR KARAR OLDU!

Öte yandan bir süredir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığında da görev yapan YYÜ'lü önemli akademisyenlerden Abdulmenaf Turan bu işbirliğine dair paylaşım yaparak şu ifadelere yer verdi: "Van Yüzüncü Yıl Üniversitemizin pilot üniversiteler arasında yer alması yeşil ile mavinin buluşması adına, şehrimiz adına çok önemli bir karar olmuştur. Hayırlı olsun." dedi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2022, 10:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çevre dostu
Çevre dostu - 2 ay Önce

Belki bu proje ile Van' da ve ilçelerinde temiz bir çevre görmek mümkün olur.Tüm yetkililerden rica ediyorum.Depozito uygulsmsı ile şehrimizinçevre temizliğini sağlayabiliriz diye düşünüyorum. Bu iş başka türlü düzelmiyor.Van'da çöplerle dolu cadde ve sokaklar görmek beni çok üzüyor.

Adil Uçkan
Adil Uçkan - 2 ay Önce

Yani pilot olarak seçilen yüzücü yıl üniversitesi ama Bartın bir nüfus bakımında 130 bin nüfus var van 1 milyon 300 bin nüfus var bir üniversite var niye beki

Vanlıyam
Vanlıyam - 2 ay Önce

Birinci oluruz, sondan.

Neden olmasın
Neden olmasın - 2 ay Önce

Üniversitemiz gölün kıyısında...Malatya İnönü ve Elazığ Fırat Üniversitesi kampüslerini, yerleşkelerini, bina ve tesislerini, park ve açık alanlarını, spor ve gezinme alanlarını, ağaç ve çimlerini, çiçek ve süs bitkilerini Van YYÜ üniversitesi ile karşılaştırmak gerekir. Bu üniversitemizin kampüsü, çevresi, çehresi, donanımı, yeşili, peyzajı, çevre düzenlemesi, kıyıları, marinası ve her şeyiyle bambaşka güzellikte, bambaşka modernlikte, bambaşka gelişmişlikte olması gerekir. Bu üniversite şehrin bile çehresini değiştirmeli. On binlerce ağacı, binlerce dekar yeşil alan ve parkları, temizliği, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi ile çevre dostu bir kampüs olarak Doğu'nun en güzel, en donanımlı kampüsü olmalıdır .

Ercan ferit
Ercan ferit - 2 ay Önce

Once so kopmuş şehir içi hattına lah rızası için bi elektrikli otobüs veya tramvay projesi yapın bir minibüse kızlı erkekli 40 kişi biniyoruz özellikle o bayanlara ve hasta yaşlılara çok yazik

Himf
Himf - 2 ay Önce

Hahaha önce şu yemek sırasına otobüslere minibuslere merkeze giderken gelen lağam kokusuna çözüm bulun millet 30 dk yemek yemek için bekliyor

KOZMİK ODA
KOZMİK ODA - 2 ay Önce

Desene o zaman Van,a epeyce uçak iner?Güldürmeyin be bizİ?Bu Üniversiye Harvard Üniversitesi yapacaklar herhalde?Taşra,nın bilim üretemeyen okulu?