banner254

Altın tarihi zirvede! İşte gram, çeyrek ve cumhuriyet altını fiyatları

Güne 313 lira seviyelerinden rekorla başlayan gram altın, 314 liranın üzerine çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Gram altın şu sıralar 313,5 liradan işlem görürken, çeyrek altın 512 liradan, cumhuriyet altını da 2.119 liradan alıcı buluyor.

Altın tarihi zirvede! İşte gram, çeyrek ve cumhuriyet altını fiyatları

Gram altın, dün altının ons fiyatı ve dolar kurundaki yükselişe paralel değer kazanarak, günü yüzde 1,7 artışla 312,7 liradan tamamladı. Yeni güne de değer kazancıyla başlayan ve saat 11.00 itibariyle 313,3 liraya kadar çıkarak rekor tazeleyen altının gram fiyatı, bir saat içinde bu rekorunu da kırdı. Altın saat 11.50 itibariyle 314 liranın üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Gram altın şu sıralar 313,5 liradan işlem görüyor.

ÇEYREK VE CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Aynı dakikalarda çeyrek altın 512 lira, cumhuriyet altını da 2.119 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı ise dünkü hızlı yükselişin ardından bugün 1.609 dolar seviyesinde seyrediyor. Dün analistlerin direnç olarak nitelendirdikleri 1.589 dolar seviyesinin kırılması ile yükselişi ivme kazanan ons altın, günü bir önceki kapanışa göre yüzde 1,4 artışla 1.602,9 dolardan tamamlamıştı.

KORONAVİRÜSÜN EKONOMİYE ETKİLERİ SÜRÜYOR

Analistler, bugün itibarıyla koronavirüs salgınından dolayı ölenlerin sayısının 2 bini aştığını belirterek, salgının küresel ekonomiye olumsuz etkisine ilişkin araştırmaların küresel risk iştahının azalmasına neden olduğunu bildirdi.

Azalan risk iştahının altın talebini desteklediğine değinen analistler, koronavirüs salgınının ekonomiye etkilerinin daha net bir şekilde görüleceği Cuma günkü Şubat ayı Satınalma Yöneticileri Endeksi verileri öncesinde altın fiyatlarındaki yükseliş eğiliminin korunabileceğine dikkati çekti.

GÖZLER MERKEZ BANKASI'NDA

Analistler, dün uluslararası piyasalarda diğer para birimleri karşısında değerlenen dolara paralel dolar/TL'nin de yükseldiğini, bu nedenle gram altındaki yükselişinin ons altına göre daha hızlı olduğunu söyledi. Bugün yurt içinde saat 14.00'te açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz kararının beklendiğini anımsatan analistler, yurt dışında ABD Merkez Bankası'nın toplantı tutanaklarının dolar ve ons altının yönü üzerinde belirleyici olabileceğini kaydetti.

Analistler, teknik açıdan altının onsunda 1.610 doların, gram altında ise 315 lira seviyesinin direnç konumunda olduğunu bildirdi.

SON DAKİKA

YORUM EKLE