Altın ve dolar çakıldı, İslam Memiş'ten yatırımcılar için bomba yorum geldi! Yatırımcı ne yapmalı, düşüş sürer mi?

BDDK'nın kredi kararı sonrası altın ve dolarda sert düşüş yaşandı. Son rakamlar yatırımcıları şaşırtmaya devam ederken haftalardır 1000 liranın üstünde işlem gören gram altın 990 liraya göz kırptı. Dolar da 16.88 lira seviyelerinde... BDDK'nın kararı sonrası altın ve doların sert çakılmasından sonra İslam Memiş'ten bomba yorum geldi. Peki yatırımcı ne yapmalı düşüş sürer mi? Piyasa Uzmanı İslam Memiş'ten de dikkat çeken değerlendirmeler geldi.

Altın ve dolar çakıldı, İslam Memiş'ten yatırımcılar için bomba yorum geldi! Yatırımcı ne yapmalı, düşüş sürer mi?

BDDK'nın dünkü kararı sonrası dolar ve gram altında düşüş yaşandı. Peki, beklenti ne? Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, piyasalardaki hareketliliği değerlendirdi. Memiş'in değerlendirmeleri şu şekilde:

-Dün mesai bittikten sonra BDDK bir karar açıkladı, şirketlere, eğer döviz varlıklarınız 15 milyon TL üzerine tekabül ediyorsa, artık kredi kullanamayacaksınız. Kasanızda döviz var, bozdurarak TL ihtiyacınızı giderebilirsiniz dedi.

-Kasamda döviz var, bir de TL kredisi çekeyim, hem kurdan kazanayım, hem de TL borçlanması ile malı götüreyim düşüncesi vardı. BDDK, senin sermayen var, TL ihtiyacın varsa dövizi satıp ihtiyacını göreceksin diye bir karar çıkardı. Çok da isabetli bir karardı.

-Geçen yıl da döviz kuru 18 seviyesini gördüğünde kimse dövizine dokunmuyordu, teminat gösterip kredi kullanıyordu. Türkiye'nin ekonomisi onların umurunda değil. 15 milyon TL karşılığı dövizi olanlar dokunmuyor, TL kredisi kullanıyor. Enflasyon patlak versin, çarşı pazarda insanlar mağdur olsun. Zenginin daha zengin olduğu sistem bozulmuş oldu.

Gram altın, gümüş, dolar

-Dün 17.30 seviyesindeki dolar kuru 16.49'a kadar geriledi, ekranlarda 16.88 civarında. Euro 17.39'a kadar geriledi, şu an 17.82 seviyesinde. Euro Dolar paritesi düşük kalmaya devam ediyor. Gram altın 1020'den 990'a geriledi. Ons fiyatı 1820 dolar seviyesinde. Gümüşün gram fiyatı 11.49 seviyesinde. Gümüş ons 21.14 dolar seviyesinde. Dün 20.62'ye kadar gerilemişti. Artık gümüş dolar bazında dip fiyatlamada gezinmeye devam ediyor.

-Brent petrolün varili 112 dolar seviyesinde. Dolar kurunun düşmesi, petrol fiyatının düşük kalıyor olması pompa fiyatlarının önümüzdeki günlerden itibaren gerileyeceğine işaret ediyor.

-TL'ye döndüğümüzde dolar TL 17.22 seviyesindeydi, gram altın 1022 seviyesindeydi. Ben günün birinde 16.75'ten doları yerine koyacağız, 950-1000'den gram altınımızı yerine koyacağız, 11.40 lira seviyesinden de gümüşümüzü yerine koyacağız diye sözüm vardı. Mahcup olmadık.

"Alım yapmak isteyen alabilir"

-Fiziki varlıkları olanlar vardı. Ben sözümü tutum, şu anda dövizciler ve kuyumcular açık, fiziki tarafta alım yapmak isteyenler alabilir. 

İNTERNET HABER

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2022, 14:27
YORUM EKLE