Araç sahipleri dikkat! Kış aylarında yakıt tasarrufu için 5 tavsiye...

Kış mevsimi, araç sürücüleri için çoğunlukla zorlu koşulları ve ek masrafları beraberinde getiriyor. Özellikle kış aylarında hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte yakıt tüketimi de artış gösteriyor. 

Araç sahipleri dikkat! Kış aylarında yakıt tasarrufu için 5 tavsiye...

Hava sıcaklıklarının düşmesi ve kış aylarının gelmesiyle birlikte, araç sürerken alınması gereken önlemler de haliyle artıyor.

İşte kış aylarında yakıt tasarrufu için 5 tavsiye...

KIŞ BAKIMINI ZAMANINDA YAPTIRIN
Yakıt tasarrufu özelinde ilk ve belki de en önemli etken, aracın önemli parçalarının doğru çalışıyor olmasıdır. Motor yağı, hava filtresi ve buji gibi araçta bulunan bazı parçalar yakıt tüketimini doğrudan etkilemektedir. Bu kritik nedenler dolayısıyla aracın hem yazın hem de kışın bakımı ihmal edilmemelidir.

MÜMKÜNSE KAPALI GARAJ KULLANIN
Kış aylarında, eğer imkan varsa aracı kapalı garaja park etmek yakıt tüketimi açısından fayda sağlayabilir. Bu durum aracın sıcaklığının muhafaza edilmesini, motor yağının sıvı kalmasını ve motorun daha hızlı ısınmasını sağlar.

LASTİKLERİ KONTROL EDİN
Araç lastikleri yeteri kadar hava basıncı ile şişirilmiş olmalıdır. Yeterli basınca sahip olmayan lastiklerin hareket etmesi, özellikle kış döneminde aracın daha fazla efor sarf etmesine neden olur ve yakıt tüketimi artar. Araç lastiklerinin üretici firmanın belirlediği ölçülerde şişirilmesinin önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağladığı unutulmamalı.

ANİ FREN YAPMAYIN
Araç seyir halindeyken bir anda hızlanmak, motorun yakıt deposundan daha fazla yakıt almaya çalışmasına neden olur. Ayrıca ani fren ve manevralar da yakıtın daha hızlı tükenmesine sebep olur. Bunun önüne geçmek için vites geçişleri yumuşak tutulmalı ve araç yavaş yavaş hızlandırılmalıdır.

KLİMAYI ZAMANINDA ÇALIŞTIRIN
Kış aylarında araç klimasını araca biner binmez çalıştırmak, daha fazla yakıt tüketimine neden olur. Çünkü klimanın istenilen seviyede sıcaklık verebilmesi için motor sıcaklığının sağlanmış olması gerekir. Dolayısıyla klima, motor iyice ısındıktan sonra açılmalı.

HABER7

YORUM EKLE