banner290

IMF'den kritik uyarı: Enflasyon kalıcı gözüküyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Gerry Rice yaptığı açıklamada enflasyonun kalıcı olarak devam edebileceği uyarısında bulundu. IMF Sözcüsü Rice açıklamasını, tedarik zinciri aksamalarının devam etmesi veya enflasyon beklentilerinin kısa dönemli fiyat hareketleriyle bozulması durumuna dayandırdı.

IMF'den kritik uyarı: Enflasyon kalıcı gözüküyor

IMF Sözcüsü Gerry Rice, enflasyonist baskıların birçok ülkede yaygınlaştığını ve arz-talep dengesizliklerinin planlanandan daha uzun sürdüğünü belirtti.

"ENFLASYON KALICI HALE GELEBİLİR"

Enflasyon beklentilerinin çoğu ekonomide genel olarak sabitlendiğini vurgulayan Rice, "Ancak arz kesintileri devam ederse veya enflasyon beklentileri bozulursa, enflasyon daha kalıcı hale gelebilir" değerlendirmesinde bulundu.

"TETİKTE OLUNMALI"

Rice, ABD'de enflasyonun 2022'de düşmesinin beklendiğini aktararak politika yapıcıların yukarı yönlü riskler karşısında tetikte olmaları gerektiğini kaydetti.

IMF Sözcüsü Rice, ABD'de yüksek seyreden enflasyonun hem ABD hem de küresel ekonomi için sistemik bir olumsuzluk teşkil edecek önden yüklemeli bir politika tepkisini gerektirebileceğini belirtti.

SPK'dan 56 internet sitesi için kapatma talebi! İşte kapatma kararı alınan siteler

Doğal gaz fiyatlarının dünyanın bazı yerlerinde rekor seviyelere yükseldiğine dikkati çeken Rice, ısıtma talebindeki düşüş ve arzın ayarlanmasıyla enerji fiyatlarının gelecek yıl daha normal seviyelere dönmesinin beklendiğini aktardı.

MYNET

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2021, 11:12
YORUM EKLE