banner290

Piyasalara ABD enflasyonu darbesi… Dolar çok sert düştü, altın 3 ayın zirvesine çıktı!

ABD'de TÜFE ekim ayında yıllık bazda yüzde 7,7 ile beklentilerin altında arttı. Aylık bazda artış yüzde 0,4 oldu. Verilerin ardından dolar düşerken, altın son 3 ayın zirvesine yükseldi.

Piyasalara ABD enflasyonu darbesi… Dolar çok sert düştü, altın 3 ayın zirvesine çıktı!

Piyasaların merakla beklediği ABD enflasyon verisi açıklandı. ABD'de TÜFE ekim ayında aylık bazda yüzde 7,7 ile beklentilerin altında artış kaydetti. Çekirdek TÜFE yüzde 0,5'lik beklentiye karşın yüzde 0,3 arttı. Ülkede enflasyonun ekimde aylık yüzde 0,4 olması, yıllık enflasyonun ise yüzde 8,2'den yüzde 8'e inmesi öngörülüyordu.

DOLAR-TL'DE SON DURUM

Dolar/TL de veri sonrasında ilk etapta 18,5490'a kadar geriledi. Kur 18,56'nın üzerinde seyrediyor.

GRAM ALTIN 3 AYIN ZİRVESİNİ GÖRDÜ

İç piyasada gram altın 1035 lira ile 3 ayın zirvesini gördü. Çeyrek altın 1694 lira, Cumhuriyet altını da 6969 liradan satılıyor.

ENFLASYON VERİSİ NEDEN ÖNEMLİ?
Enflasyon verisi, ABD Merkez Bankası Fed'in ekonomiyi soğutmak için uyguladığı agresif sıkılaşma adımları için önem taşıyor. Enflasyonun hızında yavaşlama olması durumunda faiz artışlarının hızında da yavaşlama öngörülüyor. Enflasyonda katılık sürerse yüksek faiz artışlarının devam etmesi bekleniyor. Halihazırda para piyasalarında Fed'in aralık ayı politika faizi artırım büyüklüğüne ilişkin beklentiler 50 baz puan için yüzde 54 ve 75 baz puan için yüzde 46 düzeyinde bulunuyor. Para piyasalarında Fed'in aralık ayı politika faizi artırım büyüklüğüne ilişkin beklentiler 50 baz puan için yüzde 54 ve 75 baz puan için yüzde 46 düzeyinde bulunuyor.

İşlemciler, Fed faizlerinin Mart 2023'e kadar yüzde 4,75-5 aralığında zirve yapmasını öngörüyor.

Fed, kasım toplantısında politika faizini beklentiler doğrultusunda 75 baz puan artırarak yüzde 3,75 ile yüzde 4 aralığına yükseltti. Banka, böylece üst üste dördüncü kez 75 baz puan artışa gitmiş oldu.

HABER7

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER