Uzman isim, başınızın çaresine bakın diyerek duyurdu! 900 lira altını görmek artık zor

5 Mayıs 2022 günü saat 10.00 itibariyle gram altın ve dolar kuru ani yükseldi. Bayram sonrasında gelen Nisan ayı enflasyon rakamı altın ve doları körükledi. Altın fiyatları 900 lirayı çok kısa bir aralıkta aştı. İslam Memiş, piyasalara FED'in verdiği mesajı deşifre etti : Ucuz altın ve gümüş bitti başınızın çaresine bakın!

Uzman isim, başınızın çaresine bakın diyerek duyurdu! 900 lira altını görmek artık zor

Nisan ayı enflasyon rakamları tarihi bir rekorla geldi. Enflasyon yıllık bazda 69.97'ye yükseldi. Enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte para piyasaları çalkalandı. Altın fiyatları ve dolar kuru aniden fırladı ve kritik eşiği test etmeye başladı. Altın fiyatları bayram öncesi ve bayram boyunca 900 liranın altındaydı. Bugün itibariyle altın fiyatları tam gaz yükseliyor. Para ve altın uzmanı İslam Memiş ise FED'in piyasalara 'Ucuz altın ve gümüş bitti başınızın çaresine bakın' dediğini söyledi. İşte altın ve dolar kurundaki ani yükselişle

FED'in faiz artımı ve bugün açıklanan enflasyon verileri para piyasalarını harekete geçirdi. Gram altın da yurtiçi piyasaların kapalı olduğu günde 900 TL’nin altına çekilerek 897 lirayı görmüştü. Altın fiyatları 5 Mayıs 2022 gününe de bu rakamdan başladı ama öyle ani bir yükseliş gösterdi ki dakikalar içinde 900 bandını aştı. Nisan ayı enflasyon verilerinin açıklaması ile birlikte de gram altın 907 lirayı gördü. Saat 10.00 itibariyle gram altın 904 liradan işlem görüyor. Çeyrek altın 1.480 lira, yarım altın 2.960 lira, tam cumhuriyet altını 5.902 lira.

Dolar da yükseliyor: FED kararı ve bugün açıklanan enflasyon rakamları sonrasında dolar kuru da yukarı yönlü hareketlendi. Bayram boyunca 14.70-14.80 bandında olan dolar kuru, enflasyon verilerinin gelmesiyle birlikte 14.90 bandını aştı ve hızlı yükselişin ardından yeniden 14.90'ın altına geriledi. Dolar kuru saat 10.00 itibariyle 14.83, euro 15.74, sterlin ise 18.61 lira seviyesinde.

GRAM ALTINDA 900 LİRA ALTINI GÖRMEK ARTIK ZOR

Para ve piyasa uzmanı İslam Memiş, 'alan aldı' diyerek gram altında bundan sonra düşüşün zor olacağını söyledi. Altın alanların Haziran ve Temmuz ayını beklemesi gerektiğini belirten İslam Memiş, şunları söyledi:

-“Bildiğiniz gibi Nisan’da 4 kez kademeli alım yapmayı, alım işini Mayıs’a bırakmayacağımı, Mayıs-Temmuz aylarında yeni zirveler için bekleme moduna geçeceğimi sık sık ifade etmiştim. Dolar karşısında aşırı değer kaybeden bu fiyatlamalar benim nazarımda dip seviyelerdir. Mayıs-Haziran-Temmuz ayları benim bekleme ayımdır. Sürpriz geri çekilmeler olursa tüm imkanlarımı kullanıp ilave etmek için çaba göstereceğim.

Ucuz altın bitti başınızın çaresine bakın : İslam Memiş FED'in 50 baz puan artırımını da yorumları ve piyasalara şu mesajın verildiğini söyledi:

-50 bp faiz artırdı, emtia fiyatları çökmedi. Yani, Fed ezber bozdu. Powell da oldukça endişeli! Fed Başkanı Powell, kendisini anlamayanlara bu akşam kısaca;

- Döviz ve altın borçlanmayın

- Düşük enflasyon hayalinden vazgeçin

- Ucuz altın ve gümüş artık zor

- Nereye gittiğimizi biz de bilmiyoruz

- Bizim derdimiz bize yetiyor, siz başınızın çaresine bakın dedi.

İNTERNET HABER

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2022, 13:26
YORUM EKLE