banner211

Van'a bunlar şart!

Eski Van Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası Eski Yönetim Kurulu Başkanı Feridun Irak yetkililerin çevre yolu, otogar, havaalanı, eğitim ve karayolları 1. Bölge Müdürlüğü ile ilgili sorun ve sıkıntıların çözülmesi gerektiğini açıkladı.

Van'a bunlar şart!

Van gün geçmiyor ki yeni sorun ve sıkıntılar ile gündeme gelmeye devam ediyor Bir taraftan park sorunu Diğer taraftan imar çevre yolu derken otobüs terminali de yıllardır yenilenmeyi bekliyor kaderi Çevre yoluna bağlı olan otogarı konum ve yapısı ile kentin sorunları arasında yerini korumaya devam ediyor

Çevre yolu otogar Havaalanı eğitim ve karayolları 11 bölge müdürlüğü ile ilgili sorun ve sıkıntıları anlatan Van Ticaret ve Sanayi Odası ile ticaret borsası Eski Yönetim Kurulu Başkanı Feridun Irak yetkililere çağrıda bulunarak biran önce sorunların çözülmesini istedi.

Van çevre yolu uygulanan 18 madde nedeni ile tamamlanamadığı için durak görünümlü otobüs terminali de yenilenemiyor

 Yeni Bir Otogara İhtiyacımız Var

Kentin yeni bir otobüs terminaline ihtiyacı olduğunu söyleyen Feridun Irak Van’da yerindelik denetimi yok yani bir şey yapılırken buna gerek var mı yok mu bu duruma bakan yok. Hiç ihtiyaç olmayan yatırımlara kaynaklar aktarılırken otogar gibi son derece İhtiyaç olan projeler yapılmamaktadır Havaalanı konusunda ise Türkiye'de hiçbir ilin bu kadar hak halkına kolay ulaşılabilir bir Havaalanı yoktur hava alanımızın yeri Son derece güzel Cumhuriyet Caddesi'nde bir yolcu dilerse çek çek Valizini çekerek havaalanına kadar ya ya da gidebilir havaalanına Sadece büyük gövdeli uçaklar inemiyor büyük gövdeli uçakların Şu an ihtiyaç da yok ihtiyaç olduğu anda 1500 metre pis uzayacak buz atacaklar böylesine ve bir hava alanımız varken bazı STK kurum amirleri ve siyasi aktörler bana bir yatırım kazandıralım düşüncesiyle akıllarına hemen Havaalanı gelir Buna gerek yok 50 artı 80 kilometre uzatabilir bir Havaalanına ne diye Talip olalım ki Havaalanı çok güzel iyi hizmet veren bir Havaalanı bunu ihtiyaç yok ama otogar konusunda yeni bir ihtiyacımız var.” Dedi.

Ekonomi İçin Demiryolu Şart

Van’ın ekonomisinin gelişmesindeki en büyük engellerden birinin demiryolunun kesintili olmasından kaynaklandığını anımsat anarak demiryolu Tatvan'a kadar geliyor Tatvan Van arasındaki bağlantıyı feribotlar sağlıyor bu son derece Zaman kaybına ve maliyetlere sebep olmaktadır Van'ın ekonomisinin gelişmesinde en büyük engellerden biridir 50 yıldır hizmet veren feribotların Van ekonomisine 50 kuruşluk katkısı olmamıştır yapılması gereken demiryolunun kuzeyden taraftan karadan döşenerek Erciş üzerinden Van ve İran'la sağlanmalıdır bunu yapmak yerinde yeri feribotlar dünya kadar paralar harcanarak inşa ediliyor Bu da yetmezmiş gibi Sanki Van Gölü okyanuslara açılan bir denizdir Yeni Liman inşaatı yapılacak bu projeden dolayı Vatan nefes aldığı Dışarı dışarının da gelen misafirlerini ağırladığı Park Bahçeyi de bozdular 400 milyon lira gibi bir kaynağa harcayarak Liman yapacaklar feribotlar Yanarsın diye İskele yıkıp Liman yapıyorlar sanki dünyanın her tarafından Kargo getirmiş gemiler bekliyor da iskeleyi yıkıp yerine Liman yapıyoruz bu duruma yine kimse ses çıkarmadı Van Bu yüzden kaybediyor Maalesef bu şekilde olmaya devam edecek.” şeklinde konuştu

 VANBASIN.NET

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2020, 12:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vanlı
Vanlı - 9 ay Önce

İyi söylüyorsunuz da,siz de bazı yetkiler varken bu memleket için ne yaptınız ki. Şimdi gündeme gelmek için hergün birşey yazıyorsunuz. Açıkca söyleyin bu neyin hazırlığı?

Sedat aslan
Sedat aslan - 9 ay Önce

Baskanlik yaptiginda yapsaydin yeni aklin basina geldi sen baskan degilsin sana düşmez yorum yapmak sessiz otur evinde tamam.

Ayvaz
Ayvaz - 9 ay Önce

Velhasıl sahipsiz bir şehir "Van".

Van hepimizin. Ve bizden sonrakilerin.
Van hepimizin. Ve bizden sonrakilerin. - 9 ay Önce

Feridun bey son derece mantıklı şeyler söylemiş. Hepimiz bu mantıklı şeyleri talep etsek keşke

Kadir gunen
Kadir gunen - 9 ay Önce

Vana gelen vuruyor giden vuruyor vanda hersene belirli bölgelerde sadece kaldırım çalışması yapılıyor hersene asfalt ustune asfalt yapılıyor bunlar sadece belirli bölgelerde cumhuriyet caddesinin hicbir sorunu yoktu asfaltı tertemizdi sırf para vurmak için güzelim caddeyi rezil ettiler ama mahle aralarına bakılınca rezalet ben kevenli toki yol üzerinde oturuyorum yolumuz delik deşik bir halde yıllardır ilgilenen yok siz hiç 50 cm kaldırım gordunuzmu bizim kaldırımlar 50 cm genişliğinde böyle bir düzen olurmu gerçekten vanın belediyesi hizmette sıfır özellikle kayyum yıllardır çevre yolu söz konusu ama icraat yok otogar ise böyle bir güzel memlekette çok saçma koz koca büyükşehirde otogarın düzensizliğine bakın saatler direklere alındı ama kabloların pis görünüşü iki kat arttı bugün haci bekire gidin elektirik direklerine bakın çorba gibi kablolar ordan oraya sarkmis vanda özellikle ipekyolu temizlik konusunda sıfır berbart lafa gelince vanın belediyesi çalışıyor doğrudur çalışıyor ama boş boş çalışıyor hizmete ihtiyaç olan yerler halen bekletiliyor

İlhami Özşenoglu
İlhami Özşenoglu - 9 ay Önce

Van gölü suları hızla çekiliyor, ilerde bu gemilerde sular cekildikce işlemez hale gelecek. Bu nedenle karadan demiryolu Van,a ulastirilmali.

Bunlar yapılınca Van gerçek bir büyükşehir olur..
Bunlar yapılınca Van gerçek bir büyükşehir olur.. - 9 ay Önce

■ Samsun, Kayseri, Konya otogarı gibi büyük, modern ve yepyeni bir otogar. ■ Çevre yolu ■ Edremit- Kampüs arası sahil bandı ve yeşil kuşak. ■ Yeni yollar, yeni güzergahlar, geniş yollar.■ Dört adet köprülü kavşak. ■ Sıcak asfaltlı yollar.■ Kaldırımlar, ark ve oluklar. ■ Millet bahçeleri ■ Her semte ve her mahalleye yeni parklar.■ Çok katlı otoparklar ■ Açık otopark meydanları ■ Kapalı Semt Pazar Yerleri.■ Şehir Kütüphanesi. ■ Büyük , yeni ve modern bir Sebze- Meyve Hali. ■ Büyük, yeni ve modern bir Marangozlar Sitesi. ■ Büyük, yeni ve modrrn bir Kitapçılar ve Sahaflar Çarşısı. ■ Büyük ve modrrn bir Balıkçılar Hali. ■ Kent çarşı ve pazarlarında yenilemeler. ■ Prestij cadde ve sokaklar ■ Kent Meydanı ■ Şehir içi toplu taşıma araçları hareket merkezi ve yolcu indirme- bindirme meydanı. ■ Toprakkale Tepesi mesire alanı ve seyir terasları projesi. ■ Erçek ve Sıhke Gölleri temizlik, ıslah ve kıyı bandı projesi. ■ Dere ve kanal temizlikleri ve ıslahları. ■ Sehrin bütün semt, mahalle, cadde, sokak ve tarlalarında rutin kapsamlı temizlikler.,■ Çevre yeßillendirmeleri. ■ 50 adet yeni mor otobüs. ■ İlçe ve köy minibüsleri otogar işletmesi BUNLAR YAPILMADIKÇA DÜZENSİZ, KARIŞIK, ÖZENSİZ, EKSİK VE PROBLEMLİ BİR ŞEHİR OLARAK KALMAYA DEVAM EDERİZ.

Hanifi TANRIVERDİ
Hanifi TANRIVERDİ - 9 ay Önce

cok doğru ama tabiki bunlarin vaatleri seçimden secime veriliyor şunun şurasinda 2023 seçimlerine ne kaldiki keşke çevre yolu tek bir sorun olsa aslinda çevre yoluyla ilgili binlerce sorun var.O sorunlar nedir biliyormusunuz o sorunlar binlerce insanin arsasi arazisi tam 8 yildir atil durumda maalesef 18.Madde imarindadan dolayi yaz boz tahtasina dönmüş plan ciziliyor ankaradan geliyor askida kaliyor 1 ay efendim itiraz ankaraya tekrardan gidiyor bu sefer 6 ay 1 sene gelmiyor tekrardan gelince ayni yılan hikayesi velhasıl kelam bu şekil 8 yada 9 yildir vatandas mağdur ben bir memurum sene 2013 yil başinda beri banklarda kredi alarak Memursen tokinin altinda bir arsa almisim ev yapmak icin tam 8 yildir imari yuzunde hic bir sey yapamiyorum ne ev yapabiliyorum nede satabiliyorum .Allah askina boyle bir mağduriyet olabilirmi hangi akla hangi mantiga sığar yeter artik bildiginiz bir yolu varsa cani gönülden artik o arsami devlete hibe edeyim cunku baskada bana faydasi yoktur.En son çevre şehircilik Müdürlüğüne gitigimde efendim son imariniz Ankarada onaylanmış kadastro mudurlugune gitmiş bu sefer direk kadastro ya gittik kadasrtodan bizi iceri bile almadilar yok efendim daha burdan da yani kadastrodanda 1 sene ancak cikar bu sefer tapuya gidecek 1 senede tapuda bekliyecek gibi sözler dediler ALLAH'IN aşkina sesimizi artik yeklililere bildiriniz benim gibi binlerce insan magdur ve ben konu sadece kendimden ornek vererek anlatım.acaba kadastro ve tapuda neden 1 yil beklesin