banner278

Van TDİ OSB’nin kuruluşu onaylandı!

Son yıllarda tarım ve hayvancılık için yeniden kolları sıvayan Van’da bu alanda büyük bir alan ve istihdam sağlayacak projelerden birisi olarak görülen Van Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili beklenen haber geldi. Gürpınar yolu üzerine kurulacak olan dev tarım projesinin protokolünün onaylandığı haberi Ak Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas tarafından verilirken, müjde sonrası yaptığı açıklamada projenin onaylanması için Van milletvekilleri olarak ciddi bir çaba harcadıklarını söyledi. Bilindiği üzere Van TDİOSB 3943 dekar üzerinde kurulacak ve yaklaşık üç bin kişiye istihdam alanı sağlayacak.

Van TDİ OSB’nin kuruluşu onaylandı!

ŞEHRİVAN HABER: MEHMET ALİ EKİNCİ

AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Tarıma Dayalı İhtisas OSB’nin kuruluş protokolünün onaylandığını duyurdu. Kentteki bir çok kurum ve kuruluşun paydaşı olduğu ve ciddi bir yatırım olarak görülen Tarıma Dayalı OSB ile ilgili açıklama yapan Arvas, yaptığı açıklamada, 3943 dekar alanda 40 bin büyükbaş hayvanın yetiştirileceği, direk ve dolaylı olarak yaklaşık 3 bin vatandaşımızın iş imkânı bulabileceği, Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Sanayi Bölgesine ait kuruluş protokolünün Tarım ve Ormanı tarafından onayladığını belirterek, TDİ OSB’nin 31 sicil numarası ile tüzel kişilik kazandığını paylaştı.

KONU SÜREKLİ GÜNDEMDE TUTULDU

Ekonomik ve sosyal açında büyük önem arz eden TDİ OSB projesinin örnek bir proje olduğunu belirten Milletvekili Arvas, TDİ OSB’nin bölgenin tarım ve hayvancılığına yeni bir vizyon katacağını ifade etti. Müteşebbis heyetinde bulunan Van Büyükşehir Belediyesi, Van Ticaret ve Sanayi Odası, Van Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, İpekyolu Belediyesi, İpekyolu Belediyesi, Tuşba Belediyesi, Gevaş Belediyesi, Gürpınar Belediyesi, Van Ticaret Borsası, Van Kırmızı Et Üreticileri Birliği ve Van Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği bir araya gelerek yaptıkları girişime destek olduklarını ve çok önemsidekileri üretim ve istihdam odaklı bu projenin hayata geçmesi için sürekli gündemde tuttuklarını söyledi.

SÜREÇ BAKANLIKTA İŞLEYECEK

Arvas, bundan sonraki süreçte tüzel kişilik kazanmış olan TDİ OSB Yönetim Kurulu tarafından, proje alanına ait genel yerleşim ve parselasyon planları hazırlanarak Bakanlığa sunulacak ve onaylanması talep edilecektir. Arvas konu ile ilgili olarak; “Milletvekilleri olarak bizlerde Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz ile birlikte bu sürecin yakından izleyeceğiz.” Sözlerine yer verdi.

BU PROJE TARIM VE HAYVANCILIKTA KATMA DEĞER YARATACAK!

Milletvekili Arvas, projeye dair de bazı değerlendirmeler paylaşarak Van TDİ OSB ile ilgili olarak şu ifadelere yer verdi: “Projenin amacı kent içindeki hayvancılık işletmelerinin şehir dışına dışarı çıkarılması, besicilerin kümelenmelerini ve ihtisaslaşmasını sağlamak, besicileri bir araya getirerek üretimin her safhasının kontrol edildiği, hijyenin sağlandığı, verim ve kalitenin en üst seviyeye çıkarıldığı, ucuz maliyetli üretimin teşvik edildiği, giriş ve çıkışların kontrol edilebildiği bir bölge oluşturmak ve tarım-sanayi entegrasyonunun geliştirilmesine katkı sağlamaktır. Bölgesel potansiyelimizi sanayi ile entegre hale getirecek ve yeni bir rol model sunarak gelecek vizyonu oluşturacak TDİ OSB ve Bakanlık ile ilgili bütün taleplerimiz konusunda Van’a vermiş oldukları desteklerden ve yakın ilgilerinden dolayı Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, Bakan Yardımcıları ve Genel Müdürlerimize şükranlarımı sunuyorum.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2021, 08:35
YORUM EKLE