banner290

Van Valisi Dr. Ozan Balcı: Van, tarım ve hayvancılığın üssü!

Van Valisi Dr. Ozan Balcı, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünü ziyaret ederek personelle tanışıp brifing aldı.

Van Valisi Dr. Ozan Balcı: Van, tarım ve hayvancılığın üssü!

Valiler kararnamesiyle Van’a atanan Vali Dr. Ozan Balcı, kurum ziyaretlerine devam ediyor. Bu çerçevede Tarım ve Orman İl Müdürlüğünü ziyaret etti. İl müdürü İbrahim Görentaş ve müdür yardımcıları tarafından karşılandı. İl müdürü Görentaş'tan bilgi alan Vali Dr. Ozan Balcı, yaptığı açıklamada tarım ve hayvancılık bakımından Van’ın çok güçlü bir potansiyelinin olduğunu söyledi. Her alanda tarım ve hayvancılığı geliştirmek için yoğun bir çaba göstereceklerini dile getiren Vali Dr. Ozan Balcı, bunu birlik ve beraberlik içinde yılmadan çalışarak yapacaklarını ifade etti.

“Van, tarım ve hayvancılığın üssü”
Çiftçilerin çok güçlü bir şekilde destekleneceğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Tarıma ve tarımcılara çok kıymet veririm. Van tarım ve hayvancılığın üssü gibi. Van’da küçükbaş hayvancılığa büyük destek vereceğiz. Yaylalarımızı koyunlarla dolduracağız. Arıcılığı destekleyerek geliştirip bal üretimini en üst seviyelere çıkaracağız. Uygun olan her alana meyve fidanları dikerek bahçeler kuracağız. Jeotermal tarıma tam destek vereceğiz. Kadın kooperatifleri kuracağız. Kadınlarımızı üretime yönlendireceğiz. Arpa, buğday, yem bitkisi, ceviz, çilek, bakliyat üreticilerine destek vereceğiz. Tarım ve hayvancılıkla ilgili uygulanabilir bütün projelere sonsuz destek vereceğiz. Size hayallerinizi gerçekleştirmeniz için her türlü desteği vereceğim. Sizlere güveniyorum” dedi. Tarım ve Orman Müdürlüğü ziyaretinde Vali Dr. Ozan Balcı’ya Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, Vali Yardımcısı Adem Balkanlıoğlu da eşlik etti.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
SAYIN VALİMİZ
SAYIN VALİMİZ - 9 ay Önce

Sayın valimiz hoş geldiniz. 15 gündür gelmenize rağmen demeç ve konuşmalarınızla umut veriyorsunuz. Van, yüzölçümü bakımından ülkemizin beşinci büyük ilidir. 13 ilçesi, yüzlerce köyü, ovaları, yaylaları, gölleri, nehirleri, dereleri, kaynakları, sulak alanları, güneşi, nüfus potansiyeli ile tam bir tarım ve hayvancılık cennetidir. Elbette şu anda bile tarım ve hayvancılık yönünden birçok ilden iyi olsa da sahip olduğu potansiyele kıyasla tarım ve hayvancılık durumu olması gerekenin çok altındadır. Her türlü tarımsal üretim, sebze yetiştiriciliği, meyve yetiştiriciliği, seracılık, damlama sulama sistemleri, küçükbaş hayvancılık, büyükbaş hayvancılık, balıkçılık, arıcılık, tavuk, kaz ve hindi yetiştiriciliği yoğun, yaygın ve yüksek verimli şekilde 13 ilçede, yüzlerce köyde, Van'ın her yerinde adeta bir seferberlik halinde arttırılmalıdır. Kırsal kalkınma bereketin, üretimin, istihdamın, ticaretin, bolluğun, ucuzluğun biricik yoludur. Köylerin tamamına asfalt yollar, kilitli taş serimi, köprüler, istinat duvarları, büz ve boru döşemeleri, sulama kanalları, sulama göletleri, su depoları, çeşmeler, DSİ hizmetleri, Belediye hizmetleri, Karayolları hizmetleri, Tarım ve Orman hizmetleri, DAKA hizmetleri, DAP İdaresi hizmetleri, VEDAŞ hizmetleri, VASKİ hizmetleri, Sağlık hizmetleri, Milli Eğitim hizmetleri gitmeli. İstisnasız yakın uzak, küçük büyük bütün köylere bütün kurumların hizmetleri, destekleri ulaşmalı. Krediler, hibeler, destekler ve yüz milyonlarca belki milyarlarca liralık kaynaklarla köyler, kırsal, tarım ve hayvancılık yapan bütün vatandaşlar maksimum seviyede kollanmalı, desteklenmeli ve teşvik edilmeli. Van'daki kurumların ilgisiz ve hantal yapısı değişmezse Van kaybeder, vatandaş kaybeder, ülkemiz kaybeder, hepimiz kaybederiz, geleceğimiz kaybeder.

Köylü milletin efendisidir.
Köylü milletin efendisidir. - 9 ay Önce

Birkaç gün önce TÜİK'in 2022 ilk çeyrek ( ilk üç ay) büyüme verileri açıklandı. Sektörlerin çoğunda yükselme varken tarımda sadece yüzde 0,9 artış olmuş. Bu baharda yetersizlik göze çarpıyor. Demek ki yapacak çok şey var. Tarımda en az yüzde 20 büyüme olmalı. Ülkemiz bu 85 milyon nüfusunu, bu birkaç milyon sığınmacı ve mülteciyi, bu 30 milyon turisti doyurmak ve kendine yetmek için 81 il, 970 ilçe, on binlerce köyde tarım ve hayvancılıkta bir devrim yapmalı ki dünya bize hayran, bize muhtaç ve bize bağımlı hale gelsin. Dünyanın tarım ve hayvancılık ihracatında ilk onda yer almalıyız. Şehrimiz de ülkede tarım ve hayvancılıkta ilk beşte olmalı, üretimini şimdinin beş misline hızla çıkarmalı. Köylerden kentlere göç yerine kentlerden köylere tersine göç gerçekleşsin. Köy ve kırsal cazip ve kazançlı olsun.

Sayın valimiz
Sayın valimiz - 9 ay Önce

TM destek veriliyor ama yandaş ve torbilli ve hırsızlara destek veriliyor adam. Proje sunuyor parayı alıp göstermelik çiftlik kuruyor yalanda iflas etti diye devlete sunuyor ve aldığı para ödemesin diye üçkağıtçı Lara Devrek verme fakir kesime Devrek verin zengin i zengin edildi

Enver by
Enver by - 9 ay Önce

SAYIN VALİMM. öncelikle ilimize hoşgeldiniz, gelişinizle brlikte hayvancılık ve tarıma el atmanız bizi son derece heyecanlandırmıştır, giden vali beyi sayesinde özelikle ipekyolu ilçemizde yaklaşık 250 tane ahırı yıkmış ve bugün geldiğimiz bu ortamda vanımızd da hayvancılığı bitirme aşamasına getirmiştir, sizlerden ricamız dır biran önce yıkılan ve mahdur olan bu çiftçilere umut olmanızdır, devlet büyüklerinden rica ediyoruz bugün geldiğimiz bu ortamda et ve süt fiyatlarını hepimiz görüyoruz. ALLAH SİZLERDEN RAZI OLSUN devletimize ricamız dır.

Hayvancılık ve tarımı geliştirmeliyiz
Hayvancılık ve tarımı geliştirmeliyiz - 9 ay Önce

Sahil ve kıyılarda , şehir merkezinde, mahalle ortasında ahır olmaz. Hayvancılık köylerde, kırsalda, şehir yerleşiminin uzağında yapılır.

SIRADAKİ HABER