Kendi ürettiği içkiden öldü!

Yapılan operasyonlarda 15 kişi gözaltına alınırken uluslararası bir çetenin de rol oynadığı belirlendi.

Kendi ürettiği içkiden öldü!

İstanbul'daki sahte rakı faciasında ölenlerin sayısı 12'ye yükseldi. Polis, 9'u ağır 23 kişinin halen hastanede tedavi altında tutulduğu olayla ilgili merdiven altı imalathanelere art arda baskın yaptı, 15 kişi gözaltına alındı. İşin içinde uluslararası bir çetenin de olduğu, ölümlere metil alkolün yol açtığı belirlendi. 

Sahte rakıların şişeleri Bulgaristan'dan getiriliyor, etiketi Güngören'de basılıyor ve Silivri'de depolanıyor. 

 

ALKOL ZEHİRLENMELERİ 22 EKİM'DE BAŞLADI

Türkiye'yi sarsan sahte rakı faciası, 22 Ekim'de İstanbul Samatya'da Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin karşısındaki parkta kimliği belirsiz 50 yaşlarında bir erkeğin hayatını kaybetmesiyle başladı.

Yapılan araştırmada, şahsın alkol zehirlenmesinden öldüğü tespit edildi. Önceki gün de aynı hastaneye ardarda 7 kişi, alkol zehirlenmesi nedeniyle götürüldü. Bu isimlerden Ercan Tümey hayatını kaybetti. Cinayet Büro Amirliği ekipleri devreye girerek soruşturma başlattı. 

 

İSTANBUL'UN ÇEŞİTLİ BÖLGELERİNDE SATILIYORDU

Adli Tıp Kurumu, son 3 günde 9 ölüm vakasının metil alkol zehirlenmesinden kaynaklandığı bilgisini polise iletti. 23 Ekim'de Küçükçekmece'de Serhat Kayaer ve Mustafa Mekik'in, 24 Ekim'de Avcılar'da Yılmaz Aydın'ın, 25 Ekim'de Bayrampaşa'da Naci Çiftçi'nin, 26 Ekim'de Avcılar'da Serdar Milyoner'in, 28 Ekim'de Sultangazi'de Orhan Kurtkız ve Reis Gezer'in metil alkol zehirlenmesinden öldükleri belirlendi.

Dün de Metin Kılıç, Dursun Üstün ve Hazım Rıza Pelvan aynı nedenle yaşamını yitirdi. Ölenler ile hastanede tedavi altına alınanların 20'lik ve 70'lik Mastika (Macthka) etiketli sahte rakılardan içtikleri; sahte rakıların 5 TL'den Fatih, Küçükçekmece, Bağcılar, Bayrampaşa, Esenler ve Gaziosmanpaşa'daki büfelerde satıldığı ortaya çıktı. 

 

15 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ile Kaçakçılık Şube Müdürlüğü ekipleri, sahte rakıları üretenlerle satanlara yönelik operasyon başlattı. 6 ayrı büfede sahte alkol sattıkları belirlenen Vedat O., Engin O., İrfan K., Hasan B., Emrah T. ve Muammer Y. ile sahte rakı üretip pazarlayan İsmail B., Metin Ş., İzzet A., Süleyman Y., Nihat B., Metin K., Sinan K. ve Aydın K. gözaltına alındı.

 

3 AYRI KAÇAK İÇKİ İMALATHANESİNE BASKIN

Operasyonlarda Esenler, Küçükçekmece ve Bağcılar'da ortaya çıkarılan 3 ayrı kaçak içki imalathanesinde, üzerlerinde marka bulunan çok sayıda boş şişe, bandrol ve stiker ele geçirildi. Esenler'de Nihat B.'ye ait otoparkın; Küçükçekmece'de İsmail. B.ye, Bağcılar'da Metin K. ve Aydın K.'ya ait apartman dairelerinin imalathaneye dönüştürülmüş olduğu belirlendi.

 

DEPO SİLİVRİ'DE

Baskın düzenlenen adreslerden biri de Silivri'deki bir çiftlik eviydi. Burada gözaltına alınan 2 kişinin uluslararası bir sahte alkol çetesinin üyeleri olduğu öne sürüldü.

 

ZEHİRLİ ŞİŞELER 3 İLÇEYE DAĞITILMIŞ

Polis, birbirleriyle tanıdık olan şüphelilerin Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa ve Fatih bölgelerindeki büfelere sahte alkol dağıtımı yaptığını, son olarak da 21-22 Ekim günlerinde sevkiyat gerçekleştirdiklerini belirledi. Sorguları süren sahte içki imalatçılarının, içkilerde etil alkol yerine, öldürücü etkisi olan metil alkol kullandıkları ortaya çıktı.

 

MASTİKA ETİKETLİ SAHTE RAKININ ŞİŞESİ BULGARİSTAN'DAN

Şüphelilerin, metil alkolü ucuz olduğu için tercih ettiklerini ve çoğunlukla Mastika etiketli sahte rakı ürettiklerini söyledikleri öğrenildi. Sahte rakıların şişelerinin ise Bulgaristan'dan getirildiği iddia edildi.

 

ÖLÜ SAYISI 12, 23 KİŞİ TEDAVİ ALTINDA

İstanbul'daki sahte rakı faciasında ölenlerin sayısı 12'ye yükseldi. Polis, 9'u ağır 23 kişinin halen hastanede tedavi altında tutulduğu olayla ilgili merdiven altı imalathanelere art arda baskın yaptı, 15 kişi gözaltına alındı. İşin içinde uluslararası bir çetenin de olduğu, ölümlere metil alkolün yol açtığı belirlendi.

 

KENDİ ÜRETTİĞİ İÇKİDEN ÖLDÜ

Sahte rakı içtiği için rahatsızlanan ve 2 gün boyunca yoğun bakımda kaldıktan sonra ölen Metin Kılıç'ın sahte rakıyı kendi imalathanesinde üretenler arasında olduğu ve sahte rakıları piyasata sürmeden önce kendisinin tattığı anla- şıldı. Kılıç'ın 15 gün önce aynı suçlamayla gözaltına alınıp serbest kaldığı belirlendi.

 

10 GÜNDE 47 VAKA

Sağlık Bakanlığı, 18 Ekim 2015'ten itibaren 47 kişinin alkol zehirlenmesinden etkilendiğini, bunlardan 23'ünün tedavisinin devam ettiğini açıkladı. Tedavi altında olanlar arasında önceki gün Samatya'dan aldıkları sahte rakıyı Pendik'teki evlerinde içen bir karı-koca ve Fatih'te birlikte alkol alan Özcan ile Özkan Yağır kardeşler de bulunuyor.

 

SAHTE İÇKİ NASIL ANLAŞILIR?

Sahte içkiyi anlamanın ilk yolu ise fiyatından şüphelenmek. Uzmanlara göre, diğer ipuçları ise şunlar:

* Sahte rakının itici bir kokusu ve tadı olur.

* Elle kapatılan sahte rakının alt boğumu şişeye tam oturmaz.

* Yasal rakıda fabrika kodunu, üretim tarihini, kaçıncı şişe olduğunu gösteren seri numaraları bulunur. Sahte rakıda bunlar eksik olur ya da hiç olmaz.

* Sahte rakının kapağı genelde mat görünür.

* Sahte rakı etiketleri elle yapıştırıldığı için düzensiz görünür. HT


KAYNAK-HÜR HABER

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 10:48
YORUM EKLE

banner269

banner260