banner211

Tahir Elçi mezarı başında anıldı

Diyarbakır'da öldürülen Tahir Elçi mezarı başında anıldı.

Tahir Elçi mezarı başında anıldı

Diyarbakır Sur'da öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Avukat Tahir Elçi, ölümünün birinci haftasında mezarı başında anıldı. Anmaya Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi, kızı Nazenin, Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fırat Anlı ve avukatlar katıldı.

''TAHİR ELÇİ'NİN KATİLİ BULUNSUN''

Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi, eşinin cinayetiyle ilgili kimsenin minareye kılıf uydurmaya kalkmamasını isteyerek, "Lütfen minareye kılıflar hazırlanmasın. Minareyi çalan kılıfını hazırlar derler ya. 4 Ayaklı minareye kılıflar bulmasınlar. Tahir Elçi'nin katili bulunsun. Kutsal bir mekanın ayakları önünde ölen bir insanın da katilinin cezalandırılmayacağına inanmıyorum. O mekanın tarihi değeri yanında böylesi bir Müslüman toplumun kutsal saydığı bir caminin ayaklarının önünde ölmekte hiç kimseye kısmet olmaz diye düşünüyorum. Bugün bu bilinmezse yarın toplum bunu anlayacak. Gerçek anlamda Allah'a inanan insanların buna inanç getireceklerine ve bu katillere lanet yağdıracaklarına içten inanıyorum. Sonuna kadar takipçisi olacağım. Canım pahasına bile olsa hiç bir şey için bile olmasa Tahir Elçi için sonuna kadar mücadele edeceğim" dedi.

 

"TESELLİ DİLİYORUM"

Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ise, kederli olduklarını belirterek, "Saygımızı sunmaya geldik. Kederliyiz. Ülkemizin böylesi canları hunharca öldürülüyor. Temennimiz bu cinayetler sona ersin. Hepimize Tanrıdan teselli diliyorum" diye konuştu.

 

CEP TELEFONU İLE YASİN

Konuşmaların ardından, Tahir Elçi'nin eşi Türkan, kızı Nazenin, Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fırat Anlı ve Avukatlar Tahir Elçi'nin mezarına karanfiller bıraktı. Bazı avukatlar ise cep telefonlarıyla Tahir Elçi için Yasin-i Şerif dinletti. Bu arada olayı soruşturmak için İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır'a gönderilen 2 mülkiye başmüfettişi ile 2 polis müfettişinin çalışmaları ise devam ediyor. Müfettişler, olay yerinde bulunan gazeteciler, polisler ve diğer görgü tanıklarıyla tek tek görüşerek olayın aydınlanması için çok yönlü bir şekilde araştırmasını sürdürüyor.

 
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2015, 21:29
YORUM EKLE