banner211

Van'ın salgınla imtihanı devam ediyor… VALİ BİLMEZ: VAN’DA ‘BULAŞ’ SOKAKTA DEĞİL, EVDE OLUYOR

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, kentteki salgın sürecine ilişkin Hürriyet Gazetesi’nden Toygun Atilla'nın sorularını yanıtladı. 

Van'ın salgınla imtihanı devam ediyor… VALİ BİLMEZ: VAN’DA ‘BULAŞ’ SOKAKTA DEĞİL, EVDE OLUYOR

ŞEHRİVAN HABER MERKEZİ: Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, kentteki salgın sürecine ilişkin Hürriyet Gazetesi’nden Toygun Atilla'nın sorularını yanıtladı. 

Hürriyet Gazetesi'nden Toygun Atilla'nın haberine göre, Van’dan çok sayıda karantina haberi gelmesinin ardından Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, kentteki salgın sürecine ilişkin sorularını yanıtladı: Van Valisi Bilmez, “Van’da ‘bulaş’ sokakta değil, evde oluyor. Çekirdek ailelerde en az 15-20 kardeş var. Bir de çoluk çocuk bir araya gelince insan sayısı 3-4 katına çıkıyor. Biri pozitifse, tüm aileye yayılıyor” dedi. 

HABER AYRICA KENTTEKİ SALGIN SÜRECİNDE ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLARA DA YER VERİLDİ

‘Taziye evlerine gittiler, şehir dışından gelenleri gizlediler’, ‘Muhtarlar korona taşıyanları sakladı’, ‘112 Acil Komuta Merkezi’ni arayarak hastaneye gitmek için izin istediler, akrabalarına bayram ziyaretine gittiler’, ‘Tedavi için tutuldukları hastaneden kaçtılar.’ 


480 VAKA, 18 BİN KARANTİNA

Yapılan söyleşinin devamında şu ifadelere yer verildi; 

Van’da şu anda 480 koronavirüs vakası var. Tespitlere göre bunların yarısından çoğu, cenazeler sonrası yapılan taziye ziyaretleri sonunda oluştu. Bugüne kadar 66 bin kişi karantinaya alındı, halihazırda ise 18 bin kişi karantina altında. Bütün bunlara rağmen Van’dan her hafta ilginç bir korona vakası haberi medyaya yansımaya devam ediyor. Peki Van’da neler oluyor? Şehir insanı korona günlerinde neden kurallara uymuyor, bu ilginç vakalar ortaya çıkıyor. Bu soruları sormak, durumu anlayabilmek için Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’i telefonla aradık. Kentin belediye başkanlığı görevini de yürüten Bilmez, özellikle korona günlerinde, 18-20 saatini şehrin sorunlarıyla uğraşarak geçiren bir bürokrat.

20 KİŞİLİK ÇEKİRDEK AİLE

Vali Bilmez’in vakaları anlatırken en çok kullandığı kelimeler “Örf, âdet, gelenek ve aile yapısı” oldu. Koronavirüs bile Vanlıların geleneklerinden, örf ve âdetlerinden geri durmasını engellememiş. Bir de üstüne “çekirdek aile” kavramındaki sayıların çokluğu eklenmiş. Vali Bilmez’e göre korona Vanlılara sokakta değil evde bulaştı. Taziye çadırları da artıştaki en büyük sebeplerden biri. Taziyeye katılmayanlara sitem edildiği için herkes evde de olsa bu ziyareti yapmak istiyor. Bu da vaka sayısının katlanmasına neden oluyor.

3 MUHTARA SORUŞTURMA

Van'da şehir dışından gelenleri ve vakaları bildirmediği için 3 muhtar hakkında soruşturma başlatıldı. Van Valiliği “ilginç” vakaları basın aracılığıyla duyurmaya başladı. Bunun olumlu sonuçları da oldu. Bir vatandaş İstanbul’dan gelen yeğenin bulunduğu otobüsü ihbar etti. O otobüste 7 vaka tespit edildi.

HEP BİRLİKTE YENEBİLİRİZ

Vali Bilmez, tüm bu yaşanan olumsuzluklara rağmen halkına güvendiğinin altını çiziyor ve şu çağrıda bulunuyor: “Bu mücadeleyi hep birlikte yapmalıyız. Sağlık ve güvenlik birimlerinin özveriyle verdikleri bu mücadeleye şehir insanın kurallara uyarak katkıda bulunması gerekiyor. Bunu ancak hep birlikte yenebiliriz.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
serkan
serkan - 12 ay Önce

türkiyede ne güzel korona vakaları binin altına düşmüştü ama cahil vanlılar yüzünden vakalar binin üzerinde şu anda bunun vebalı vanlıların boynuna kul hakkına giriyorlar taziyeniz btsın virüs yokken taziyeye ziyaretlere gitmezsiniz virüs vardıye milletin evine doluşuyorsunuz gerçekten çok cahilsiniz
vanlılar dogunun en cahil ili van olmalı seçilmeli virüsle ortak çalışıyor vanlılar

ufuk
ufuk - 12 ay Önce

van whan oldu