banner211

Van’da korona virüs tedbirleri değerlendirildi

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüs (COVİD-19) ile ilgili Cumhurbaşkanlığı himayesinde Sağlık Bakanlığının genel koordinasyonu ve Bilim Kurulunun kararları doğrultusunda ülke genelinde olduğu gibi Van’da de alınan tedbir ve önlemleri gözden geçirmek üzere Vali Mehmet Emin Bilmez başkanlığında toplantı gerçekleştirildi.

Van’da korona virüs tedbirleri değerlendirildi

Vali Ali Paşa Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda, Sağlık Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan kurallar, virüsten korunma yolları, il genelinde korona virüs ile ilgili alınan tedbir ve önlemlerle hakkında bilgiler verildi. Toplantıda ayrıca daha önce alınan tedbirler değerlendirilirken, vatandaşları bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları konusu gündeme alındı.


Toplantıya, İl Sağlık Müdürlüğü, Van Büyükşehir Belediyesi, İl Jandarma Komutanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Van Ticaret ve Sanayi Odası, Van Ticaret Borsası, Van Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Edremit Belediyesi, İpekyolu Belediyesi, Tuşba Belediyesi ve İpekyolu İlçe Emniyet Müdürlüğünden yetkililer katıldı.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çarşılarda, bütün cadde ve sokaklarda, binlerce işyerinde denetim şart.
Çarşılarda, bütün cadde ve sokaklarda, binlerce işyerinde denetim şart. - 1 yıl Önce

Çarşının hemen her esnafında gerek içerde gerekse de kaldırımlarda üstü açık satılan kuru gıdalar, çerezler, lokumlar, peynirler, baharatlar, kurutmalıklar, şekerler vb ürünler toz ve mikrop kapıyor. Gelen giden elliyor, tadına bakıyor. Havada isi, nemi, tozu, buharı ve mikropları kapan bu gıdalar insan sağlığı için büyük tehlike. 365 gün ve hiçbir zaman bu görüntülete ASLA MÜSAADE EDİLMESİN. HİÇ OLMAZSA BU KORONAVİRÜS BELASINDAN SONRA BARİ BU CEHALETE SON VERİLSİN. Zabıta bütün işyerlerine tek tek girerek hijyen denetimi yapsın. Maske, başlık ve eldiven kullanmak bazı esnaflarda sürekli uygulanmalı . Bugünlerde ise tüm esnaflar duyarlı olmalı.

YETKİLİLERE VE İLGİLİLERE ACİL ÇAĞRI
YETKİLİLERE VE İLGİLİLERE ACİL ÇAĞRI - 1 yıl Önce

1) Çarşıdaki bütün caddeler, bütün ara sokaklar, bütün kaldırımlar, bütün çöp konteynırları ve çöp kutuları, bütün parklar ve banklar yüzlerce tanker su ile yıkanmalı.

2) Bütün işyerlerinde çalışanların koruyucu tedbirleri ve ürünlerin açık satılıp satılmadığı bakımından denetimler yapılsın.

3) Şehirde ve mahallelerdeki tüm fırınlarda çalışanların tırnak kontrolü yapılsın, başlık, maske ve eldiven kullanıp kullanmadığı, fırının ve mutfak bölümünün, fırın malzemelerinin temizliği denetlensin. Fırınlardan problemli olanlar caydırıcı tedbir olarak kapatılsın.

4) Toplu taşıma araçları ve ticari taksilerde temizlik yaptırılsın. Dezenfekte çalışmaları ayrıca düzenli olarak yapılsın.

5) Hastanelerde ve toplu mekanlarda masa ve sandalyeler, kapı ve pencereler ile kolları, zeminler, WC ve lavabolar düzenli olarak temizlensin ve ayrıca düzenli olarak dezenfekte edilsin.

6)Bilboardlarda reklâmlar yerine virüse, temizliğe ve tedbirlere dair uyarıcı ve bilinçlendirici yazılar ve görseller olsun.

7) Şehir içindeki büyük veya küçük bütün kanallarda, derelerde ve arklarda günler boyunca onlarca araç ve yüzlerce personel tarafından kapsamlı ve ciddi bir temizlik yapılsın. DSİ, Van Büyükşehir Belediyesi, Edremit Belediyesi, Tuşba Belediyesi ve İpekyolu Belediyesi birlikte sahaya çıksın.

8) Karayolları Bölge Müdürlüğü de sorumluluğundaki bütün şehir içi yolları, kaldırımları ve refüjleri yıkayıp temizlesin.

9) Bütün kurum binalarında zeminler, merdivenler, asansörler, masa ve sandalyeler, kapı ve pencereler ile kolları, merdiven korkulukları günlük olarak eskisinden çok daha kapsamlı ve ciddi şekilde temizlensin ve silinsin. Ayrıca dezenfekte de yapılsın.

10) Bütün kurumlar, iş yerleri ve kapalı mekanlar sık sık havalandırılsın.

11) Eldiven ve maske kullanımının yararlı olacağı kurumlarda ve işyerlerinde buna riayet edilsin.

12) Parklar insanların girişlerine kapatılsın.

13) İl içindeki bütün okulların sınıfları, sıra ve masaları, kapı ve pencereleri, koridor ve merdivenleri, WC ve lavaboları, bahçeleri ve bankları köpüklü deterjan ve bol suyla yıkansın ve silinsin. Okullar kapalıyken bugünlerde tüm bu kapsamlı temizlikler yapılsın. WC'lere taslar konulsun, lavabolara sıvı sabunluklar takılsın. AYRICA bu temizlik, silme, süpürme ve havalandırma dışında dezenfekte makinasıyla dezenfektan da sıkılsın. İlerde okullar kir, pas ve eski halleriyle eğitime SAKIN açılmasın.

14) Dünya diken üstündeyken, herkes olağanüstü tedbirler alıyorken şehirdeki bütün kurumlar da üzerine düşeni LÜTFEN FAZLASIYLA YAPSIN. Sözkonusu olan hepimizin, bütün toplumun sağlığıdır. Çünkü kesinleşmiş veya ölümlü vakalar ilimizde başlarsa bunun ne kadar yayılacağı, nerde ve kimde ortaya çıkacağı kestirilemez.

KORONAVİRÜS, ALACAĞIMIZ TEDBİRLERDEN DAHA GÜÇLÜ DEĞİLDİR.