banner278

Van Büyükşehir Belediyesi Gevaş'ı ağaçlandırıyor

Van Büyükşehir Belediyesi, Gevaş ilçesinde ıslah ettiği vahşi çöp depolama alanında ağaçlandırma çalışması yapıyor.

Van Büyükşehir Belediyesi Gevaş'ı ağaçlandırıyor

Van Gölü’nün korunması ve daha yeşil bir Van için çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, tarihi Akdamar adasının karşısında yıllarca vahşi çöp depolama alanı olarak kullanılan çöplük alanını ağaçlandırıyor. İki yıl önce ıslah çalışması yapılan ve üzeri toprak tabakasıyla kapatılan eski Gevaş çöplüğünde yeşillendirme çalışmaları başladı. Islah çalışmaları kapsamında Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığına bağlı ekipler, alana sedir ağacı fidesi dikti. Dikilen ağaç fidelerinin belli periyotlarla sulaması da yapılacak.

Yeşillendirme alanın Van Gölü’ne nazır bir konumda olduğunu belirten Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Van Gölü Koruma İyileştirme Şube Müdürü Serdar Çiftçi, Büyükşehir Belediyesi olarak Dünya mirası Van Gölü’nün korunması için birçok çalışmaya imza attıklarını söyledi. 

Çiftçi, “Büyükşehir Belediyemizin katı atık ve bertaraf tesisi projesi ile ilçelerindeki çöp sorununu ortadan kaldırdık. Sonrasında eski çöp alanlarının ıslah çalışmaları başladı. Bu alan Gevaş ilçemizin eski çöp depolama alanı olarak kullanılmaktaydı. Ekipler, tüm teknik altyapıları sağlayarak burayı ıslah etti. Bugün bu alana Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı orman mühendisi kontrolünde ağaçlandırma çalışmalarını yapmaktayız. Bugüne kadar Van Gölü ekosistemini kötü olarak etkileyen bu alan güzel bir yeşil alana dönecektir” dedi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2021, 14:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vanlı
Vanlı - 8 ay Önce

Sizin yapacağınız ağaçlandırma da ancak bu kadar olur. En fazla 20 cm' lik fideler. Bari biraz daha büyük ve uzun boylu fidanlar dikseydiniz. Kısa zamanda ormanlık olsaydı.