banner211

180 BİN VATANDAŞ SAĞLIK HİZMETİ ALACAK

Van Sağlık İl Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, ilde gerçekleştirilen yatırımlar kapsamında birinci basamak sağlık hizmetlerinden 180 bin vatandaşın hizmet alacağını söyledi.

180 BİN VATANDAŞ SAĞLIK HİZMETİ ALACAK

Van Sağlık İl Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, ilde gerçekleştirilen yatırımlar kapsamında birinci basamak sağlık hizmetlerinden 180 bin vatandaşın hizmet alacağını söyledi.

 

İl genelinde hayata geçirilen yatırımlarla ilgili bir açıklama yayınlayan Yanmaz, “İlimizde devam eden ve planlanan yatırımlarımız kaliteli ve modern sağlık hizmetleri sunumu amacıyla her geçen gün gerçekleştiriliyor. Bu çerçevede ihtiyacı olan her bölgede yeni sağlık tesisleri oluşturulması, mevcut sağlık tesislerimizde çağdaş bir görünüme ulaşması sağlanmaya devam etmektedir. Bu amaçla, en uç noktalara birinci ve ikinci basamak sağlık hizmetlerini sunacak tesislerin yapımı gerçekleştirilmektedir.” Dedi.

 

“İVEDİ BİR ŞEKİLDE START VERİLDİ”

Gürpınar, Erciş, Başkale, Bahçesaray, Çatak, Gevaş, Gürpınar, Muradiye, Çaldıran, Özalp, Edremit, İpekyolu ilçelerinde birinci basamak sağlık yatırımlarının planlandığını söyle Yanmaz, şöyle devam etti: “Birinci basamak sağlık tesisleri yatırımları kapsamında 2013 yılından bu zamana kadar beklenen yatırımlar için il sağlık müdürlüğünce hayata geçirilmesi için ivedi bir şekilde start verildi. Müdürlüğümüz tarafından yapımı beklenen inşaatların faaliyete geçirilmesi için yoğun bir çalışma başlatarak hayata geçirdik.”

 

“EN TEMEL UNSUR İNSAN SAĞLIĞI”

Yanmaz, “İlçe ve merkez mahallelerde fiziki şartları kötü durumda olan birinci basamak sağlık hizmeti sunan aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri ve 112 acil sağlık hizmeti istasyonlarının yıkılarak yeniden yapıldığını ifade etti. Yanmaz, “Başta aile sağlık merkezleri olmak üzere 72 aile hekimi birimi vatandaşlarımıza sağlık hizmeti sunumunda bulunacak. Bu anlamda bakanlığımızca yürürlükte olan makro plan yasasına uygun olarak yapılmaktadır. Devletlerin en temel görevi, toplumun sağlıklı bir ortamda yaşamasını sağlamak, sağlıklı yaşam düzeyini yükseltmek ve bunun için gerekli alt yapıyı sağlamaktır. Etkin bir sağlık hizmeti sunabilmek için uygun fiziki mekâna, dolayısıyla yatırıma, yeterli araç gerece ihtiyaç duyulmakla birlikte bu hizmetlerin sunumunda en temel unsur insan sağlığıdır.” Diye konuştu.

 

YANMAZ: 180 BİN İNSAN FAYDALANACAK

İnşaatı devam eden birinci basamak sağlık yatırmalarımızın 2018 yılının ilk yarısında tesliminin yapılacağını söyleye Yanmaz şunları kaydetti: “Yatırımlar tamamlandıktan sonra il genelinde 180 bin vatandaşımız bu yatırımlar kapsamında bulunan aile sağlığı merkezlerimizde sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek. Bununla birlikte Bahçesaray, Özalp, İpekyolu ilçelerimizde yeni toplum sağlık merkezleri ve acil sağlık hizmetleri istasyonu inşaatları devam ediyor. Bunun beraber İpekyolu ilçemizde bir adet verem savaş dispanseri inşaatı yapıldı. Sağlık Bakanlığı personelleri içinde ayrıca 48 daireli lojman inşaatında devam ediyor.”

 

Yanmaz, Sağlık Bakanlığı Yatırım programında yer alan ve inşaatları devam eden 15 adet Aile Sağlık Merkezi (ASM), 3 adet Toplum Sağlık Merkezi (TSM), 3 adet 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu, ilçe ve merkez mahallerde bulunan Aile Sağlığı Merkezlerine entegreli toplam 48 daireli Lojman yapım işinin devam ettiğini söyledi. Bakanlık ile müdürlük tarafından 2017-2018 yıllar içeresinde yapımı ve yapılması planlanan sağlık inşatları yakın zamanda vatandaşın hizmetine sunulacak.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2017, 14:58
YORUM EKLE