banner211

AK PARTİ'DE TEŞKİLAT VE BELEDİYE REVİZYONU BAŞLIYOR

Referandum sonra yapılan değişiklikler ile önce parti üyeliği, sonra genel başkanlığı derken Cumhurbaşkanı Erdoğan eliyle yeni dönem değişimi sürüyor.

AK PARTİ'DE TEŞKİLAT VE BELEDİYE REVİZYONU BAŞLIYOR

AK Parti’de büyük değişimin startı verildi. Ak Parti Genel Başkanlığına seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni dönemin sinyallerini vermeye başladı. MKYK, MYK ve kabinenin gündemden düşmedi şu sıralar yeni dönemin ipuçları verilmeye başlandı. 2019 seçimlerinin startının erken verildiği AK Parti’de teşkilat ve belediyeler en önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor.  Erdoğan’ın da geçtiğimiz günlerde “Metal yorgunluğu var.” Dediği teşkilatlarda değişim başlıyor. Uzun süredir Van’ın da her değişim döneminde telafuz edildiği değişim sürecinde Ak Parti’nin 3 önemli aşaması olacak. Anketler, kanaat önderlerinin görüşleri ve seçim sonuçlarının ele alınacağı araştırmalar ile AK Parti’de teşkilatlarda değişim başlayacak. Van’ın da durumunun merakla beklendiği süreçte ikinci hamle ise belediyeler. Dün kulisleri hareketlendiren yerel yönetim hamlesi de en az teşkilatlar kadar önemli. Zira vatandaşın sıkça şikayet ettiği belediyeler 2019 hedefinde teşkilatlarla birlikte dokunulacak ve dönüşümden nasibini alacak.

 

 

TEŞKİLATLARDA DEĞİŞİM BAŞLAYACAK

Ak Parti cephesinde değişim sürüyor. Uzun süredir konuşulan teşkilatlardaki değişim başlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Genel Başkanlığı görevini yeniden üstlenmesinin ardından dile getirdiği, "partide metal yorgunluğu var" sözleri, dikkatleri yenileneceği açıklanan teşkilatlara çevirdi. Partinin, teşkilatlardaki yenilenme sürecinde üç temel kriteri ele alacağı ifade edildi. Referandum sonuçlarının seçimlerle karşılaştırması, bölgedeki kanaat önderleri ve milletvekillerinin değerlendirmeleri ile vatandaşların memnuniyetinin ölçüleceği anketlere göre teşkilatlar değiştirilecek.

Erdoğan'ın, başkanlık ettiği ilk MKYK toplantısında partideki yeni yapılanmaya dair görüşler de ele alındı. Erdoğan, MYK'da geniş çaplı değişikliğe gitmezken teşkilatlarda ise kapsamlı bir değişiklik bekleniyor. Erdoğan'ın, "artık işimiz daha zor" ve "metal yorgunluğu görüyorum" sözlerinin arkasında çeşitli rapor ve görüşlerin olduğu, yeniden yapılanma için haziran ayı sonu başlayacak kongrelerle adım atılacağı kaydedildi.

 

ANKETLER İLE TEŞKİLATLAR SORULACAK

Parti kaynakları, Erdoğan'ın "metal yorgunluğu var" sözleriyle de dillendirdiği teşkilatlardaki yenilenme sürecinde üç temel kriteri ele alacağını ifade etti. 16 Nisan referandumunun yerel seçimler öncesi bir işaret olduğunu belirten parti kurmayları, yenilenme sürecinde ilk kriter olarak referandum sonuçlarının seçimlerle karşılaştırmasının yapılacağını belirtiyor. Bazı bölgelerde teşkilat çalışmalarından kaynaklı olarak referandumda beklenen seviyeye ulaşılamadığı yorumları da yapılıyor.

 

 

HALKIN VE KANAATİN GÖRÜŞÜ ALINACAK

İkinci kriter olarak, AK Parti teşkilat ve yerel yönetimlerinin çalışmalarının o il, ilçe veya bölgedeki kanaat önderleri, eski ve yeni milletvekilleri ile partide görev yapmış kişilere danışılması ele alınacak. Bu görüşmelerde teşkilatların, "ev ziyaretleri", "üniversitelilerle buluşma", "mahalle, köy veya belde toplantıları" yapıp yapmadıkları sorulacak. Birçok mahallede sadece broşürlerin dağıtılıp, başka bir görüşme yapılmadığı yönünde de Ak Parti'ye gelen bazı şikayetler bulunuyor. Bu konuda özellikle kadın ve gençlik kollarının çalışmaları da değerlendirilecek.

 

UYUMSUZLUĞA AF YOK!

Üçüncü kriter olarak da bazı büyük ilçelerde ve illerde çalışmaları ölçen anketler yapılacak. Bu anketlerin bazılarının çalışmalarının başladığı, vatandaş memnuniyetlerine göre gelecek sonuçların diğer kriterler ile değerlendirilerek adımların atılacağı da ifade edildi.

 

MİLLETVEKİLLERİNİN DE GÖRÜŞÜ ALINACAK

Teşkilatlarla ilgili yapılacak değişimlerde milletvekillerinin de görüşlerini alacak olan Erdoğan'ın özellikle belediye yönetimleri ile teşkilatlar arasında uyumsuzluktan rahatsız olduğu ve büyük il ve ilçelerde bizzat kendisinin il başkanıyla görüşerek bu sorunları dillendireceği kaydedildi.  Erdoğan'ın kongrelerde gençlik kollarından isimlerin daha fazla aday olmalarını isteyeceği ve listelerde bu isimlere daha çok da yer vererek sinerji yaratmayı hedeflediği kaydedildi.

 

 

ŞİKAYETLER DİKKATLE İNCELENECEK

Bu süreçte Erdoğan'ın partide ve Cumhurbaşkanlığı'nda oluşturacağını kendisinin açıkladığı özel ekip de bizzat vatandaşlardan gelen şikayetleri ele alacak. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve AK Parti'ye gelen tüm şikayet ve ihbarlar bu ekiplerin kontrolünden geçecek ve gerekli adımların atılıp atılmadığı denetlenecek. Kaynaklar özellikle AK Parti'ye gelen bazı şikayetlerin yerel yönetimler veya il-ilçe yönetimleri tarafından; "siyasi rakibimiz bunları yapıyor" denilerek ötelendiğini belirterek, bazı haklı şikayetlerin de bu gerekçelerle görmezden gelindiğini ifade etti.

 

MEMNUN ETMEYEN BELEDİYE DE YANACAK!

AK Parti’de değişim ve dönüşümün ikinci ayağı ise belediyeler. AK Parti, iktidara yürümelerinde büyük etkisi olan belediyeleri mercek altına alıyor. Bunun için bir ekip kurulacak, vatandaşın en çok şikâyet ettiği konular Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak İktidara gelmelerinde belediyelerin icraatlarının ve performanslarının etkili olduğunu bilen AK Parti, 2019’daki seçimlerde istenilen hedefleri yakalamak için belediyelerin çalışmalarına yeniden ağırlık verecek.

 

VATANDAŞIN BAŞBAKANLIK VE CUMHURBAŞKANLIĞINA YAPTIĞI ŞİKAYETLER DİKKATE ALINACAK

Bu kapsamda belediyelerin ‘memnuniyet karnesi’ çıkartılıyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER), Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) ve AK Parti İletişim Merkezi (AKİM) gelen bütün talep ve şikayetler izlemeye alınacak. Vatandaşın en çok şikayette bulunduğu konular tespit edilerek rapor hâlinde periyodik olarak Cumhurbaşkanlığına sunulacak. Bunların yanı sıra, vatandaşa sunulan hizmetlere, icraatların zamanında yapılıp yapılmadığına, belediyenin devraldığı borç yükünün hafifleyip hafiflemediğine bakılarak ilgili belediye başkanından rapor alınacak.

 

 

BELEDİYELER İÇİN DE RAPORLAMALAR YOLDA

Ayrıca il teşkilatlardan da belediyelerle ilgili rapor gelirken Genel Merkez de il ve ilçelere gidip yerinde inceleme yapacak. Tüm bu çalışmalar ayrı ayrı rapor haline getirilecek ve belediye başkanı çağrılıp müzakere edilecek. Yapılan çalışmalardan elde edilecek sonuçlar, 2019’daki seçimlerde adayların belirlenmesinde en önemli kriterlerden biri olacak.


(Şehrivan, Türkiye, Milliyet)

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2017, 10:30
YORUM EKLE

banner246