banner211

Antalya Film Festivali'nin ilk ödülleri verildi

52’nci Uluslararası Antalya Film Festivali ‘Yaşam Boyu Onur Ödülleri’ ve ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülleri’nin verileceği Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’ndeki açılış gecesi, ile başladı.

Antalya Film Festivali'nin ilk ödülleri verildi

52'nci Uluslararası Antalya Film Festivali'nin ilk ödülleri ‘Yaşam Boyu Onur' ve Yaşam Boyu Başarı' ödülleri Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen geceyle sahiplerine takdim edildi.

 

Sunuculuğunu Burcu Esmersoy'un yaptığı gece Festival ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in konuşmasıyla başladı. “Aslında bu sahne sinema insanlarının, sanatçılarının sahnesidir. Sadece hoş geldiniz demek için buradayım” diyerek sözlerine başlayan Türel, “Antalya Film Festivali 52'nci yılında büyük hedeflere, büyük yeniliklerle yürüyor. Geleneksel film festivalleri Türkiye'nin birçok şehrinde artık başarıyla yapılıyor. Antalya artık dünyanın en büyük festivallerinden birisi olma yolunda ilerliyor. Antalya artık film yarışması, sinema şenliği olmak yerine dünya sinema endüstrisinin merkezlerinden biri haline gelecek.”

 

Türel, şunları söyledi: “Antalya bir barış ve sanat adası gibi zirvelere, festivallere başarıyla ev sahipliği yapıyor. Ancak bu mutluluğumuz terör ve savaşla, masum insanların, Tahir Elçi gibi barış elçilerinin, Akdeniz'de savaş ve yoksulluktan kaçan mültecilerin ölmesiyle gölgeleniyor. Paris'ten Ankara'ya kadar terör nedeniyle acılar yaşamaya devam ediyoruz. Bu insanlık dışı olaylar karşısında tek ümidimiz sanatın insanlara sevgiyi, insanlığı hatırlatmasıdır. Sevgiyi, insan sevgisini bilmeyenlere hiçbir zaman vatan sevgisiyle bağdaştıramayız. Sinemanın, müziğin sevgi, barış ve insanlık mesajına hiç olmadığı kadar ihtiyaç var. Savaşlara son verecek barış filmlerini görmek istiyoruz. Antalya, barışın ve dostluğun şehri olacaktır. Barış ve dostluk mesajımız olacaktır.” Festivalin açılış gecesinde Türk sinemasının geçen yıl içinde kaybettiği Zeki Alasya, Levent Kırca, Erol Büyükburç, Pervin Par, Sümer Tilmaç, Yaşar Kemal, Yılmaz Köksal, Memduh Ün, Atilla Arcan, Tarık Dursun Kakınç, Aytaç Yörükaslan, Selahattin Geçgel, Nevin Akkaya gibi isimler bestesi Saki Çimen'e, sözleri Baran Seyhan'a ait ‘Tebessüm' adlı şarkının eşliğinde anıldı.

 

GRUDA ÖDÜLÜNÜ AYLAN BEBEĞE ADADI

52'nci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin ilk ödülü Yeşilçam'ın efsane isimlerinden Ayşen Gruda'ya takdim edildi. Festivalin 'Yaşam Boyu Onur Ödülü'nü Ulusal Juri Üyesi Şebnem Bozoklu'dan alan Gruda, dakikalarca ayakta alkışlandı. Ödülünü alan Gruda, “Bütün dünya duysun bu ödülü Aylan bebek için alıyorum. Onun anısına. Hırslı politikacı amcaları, teyzeleri yüzünden okula bile gidemeden, dünyayı tanımadan aramızda çok çabuk ayrılan dünya çocuğu Aylan bebek için alıyorum. Bütün dünya duysun” diye konuştu.

 

‘HÖDÜK VE DANGALAK BEYNİN YARATTIĞI SANSÜRLE UĞRAŞTIK'

Gecede ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü' takdim edilen bir diğer isim Kayhan Yıldızoğlu ödülünü Gül Sunal'ın elinden aldı. Yıldızoğlu, “Ben bu ödülü 68 sene benimle beraber olan ölmüş ya da yaşayan tüm değerli sanatçı arkadaşlarım için alıyorum. Bu ödülün zerrelerinde atomlarında, zerreciklerinde onların sevgisi, değeri, enerjisi yaşıyor” diye konuştu. Türk sinemasının sansür ve yasaklar içinde çok nitelikli eserler verdiğini belirten Yıldızoğlu, “Hödük, dangalak beynin yarattığı sansür kurguyla uğraştık. Akıl almaz yasaklar, kurallar. Ama bugün hala izlenen o eserleri yaratan tüm dostlarım, çok değerli, çok büyük sanatçılar, yönetmenlermiş” diye konuştu.

 

ERDEN KIRAL'A YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLÜ

Festivalin 52'nci yılında ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü' takdim edilen bir diğer isim Yönetmen Erden Kıral ise ödülünü bir başka yönetmen Yüksel Aksu'dan aldı. Kıral, “İnsanın görevi, özellikle sanatçının bu dünyadan ayrılırken bir eser değil biraz iyilik ve bilgi bırakmasıdır. Uzun yolculuğum sırasında bana yardım edenlere çok teşekkür ederim. Ayrıca haberi olmadan yardım edenlere de minnettarım” dedi.

 

YURTTA VE DÜNYADA BARIŞ DİLEĞİYLE SAHNEDEN İNDİ

Festivalin 'Yıldırım Önal Anı Ödülü' ise 52'nci yılında Tijen Par'a emanet edildi. Emaneti Tarık Ünlüoğlu'dan alan Par, ödülün kendisi için çok özel bir anlamı olduğunu belirterek, “Yıllar önce Ankara Devlet Konservatuarı'na girdiğimiz zaman Yıldırım Önal, Müşfik Kenter ağabeylerimizden. Mezun olduktan sonra ilk oyunda Önal'la birlikte oynama şansına sahip oldum” dedi. Par sahneden inerken Atatürk'ün “Yurtta barış ve dünya barış” sözünü hatırlattı.

 

YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLLERİ

Antalya Film Festivali'nde ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü'yle onurlandıran ilerleyen yaşına rağmen Hollywood ikonu olmaya devam eden Kathleen Turner'e ise ödülünü Ulusal Juri Başkanı Ömer Varlı ve Mena Suvari takdim etti.

 

ÖDÜL KONUŞMASINA TÜRKÇE BAŞLADI

Yaşam Boyu Onur Ödülü'nün bir diğer sahibi ise İngiliz oyuncu Jeremy Irons oldu. Irons, ödülünü Festival Direktörü Elif Dağdeviren ve Uluslararası Jüri Başkanı Fridrik Thor Fridriksson'dan aldı. Ödül konuşmasına Türkçe başlayan Irons, “Baylar ve bayanlar hepinize iyi akşamlar. Antalya'da olmaktan çok mutluyum” dedi, sonrasında konuşmasına İngilizce devam etti. Irons, “Ben çok şanslı bir mesleğin üyesiyim. Bir sesi olan mesleğin üyesiyim. İşine hissettiklerini yansıtabilen, dünyadaki her durumla ilgili hissettiklerini yansıtabilen bir mesleğin üyesiyim. Büyük ihtimalle hak ettiğimizden daha fazla saygı görüyoruz” diye konuştu.

 

SAHNEYİ DENEUVE KAPATTI

Gecede ödülü almak üzere sahneye son gelen isimse sinemanın efsane isimlerinden Catherine Deneuve oldu. Deneuve'ya ödülünü Festival Başkanı Türel ve Türk sinemasının efsanelerinden Türkan Şoray birlikte sundu. Ödülünü alan Deneuve, “Ben bu ödülü almaktan çok onur duyuyorum. Antalya'ya ilk gelişim. Çok mutlu oldum, beni onurlandırdınız. Hepinize çok teşekkür ederim” dedi

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2015, 22:56
YORUM EKLE