Araç sahipleri dikkat! Benzin ve motorine okkalı zam geldi!

Son dönemde yaşanan zam furyasında akaryakıt fiyatlarında artış yaşanmıştı. Bugün ise bir zam daha geldi. Benzinin litre fiyatına gece yarısından geçerli olmak üzere 63, motorinin litre fiyatına ise 94 kuruş zam geldi.

Araç sahipleri dikkat! Benzin ve motorine okkalı zam geldi!

ÜÇ BÜYÜKŞEHİRDE BENZİNİN LİTRE FİYATI

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, Ankara'da ortalama 13,01 liradan satılan benzinin litre fiyatı 13,64 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul'da 12,94 liradan 13,57 liraya, İzmir'de 13,02 liradan 13,65 liraya çıkacak.

MOTORİN

Ayrıca, Ankara ve İzmir'de ortalama 12,84 liradan satılan motorinin litre fiyatı 13,78 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul'da 12,77 liradan 13,71 liraya çıkacak. Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

ENSONHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2022, 13:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Akaryakıt, elektrik ve doğalgaz zamları enflasyonu hortlatıyor.
Akaryakıt, elektrik ve doğalgaz zamları enflasyonu hortlatıyor. - 1 hafta Önce

Akaryakıtın zamlanması demek nakliye giderlerinin artması demektir. Bu da her türlü mal ve ürünün fiyatlarında artışa sebep olur. Aynı zamanda akaryakıt zammı demek toplu taşımaya, taksi ücretlerine, öğrenci servislerine, iş makinaları kiralama ücretlerine zam demektir. Akaryakıt zammı demek araç sahibi olan bütün hanelerin giderlerinin artması demektir. Kısacası akaryakıt zammı zam, enflasyon, hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısına sebep olur. Bu nedenle hem akaryakıt fiyatlarında hem elektrikte hem de doğalgazda fiyatların en az yüzde elli düşmesi gerekiyor ki piyasadaki zamlar ve yüksek fiyatlar aşağı insin. Enflasyonla mücadele edeceksek, vatandaşın alım gücünü arttıracaksak, üretimi arttırıp istihdamı yükselteceksek ciddi maliyetlere sebep olan akaryakıt, elektrik ve doğalgazdaki aşırı yükselmiş ve hâla yükselmeye devam eden fiyatları yüzde elli düşürmeliyiz. Buna mutlaka çözüm bulmalıyız. 84 milyon vatandaş için, ülkenin üretiminin artması için, üretim tesislerinde istihdamın yaygınlaşması için mutlaka çözümler geliştirmeliyiz. 2023'e yüksek üretim, yüksek istihdam, yüksek ihracat, düşük ithalat, yüksek turizm, yüksek tarım, yüksek hayvancılık, yüksek sanayileşme, yüksek milli gelir, yüksek kişi başı gelir, yüksek TL değeri, düşük döviz, yüksek refah ve alım gücü ile girmeliyiz. Her sektör mutlaka üzerine düşeni yapmalı ve yüksek fedakârlık göstermeliyiz. Hepimizin kaderi birbirine bağlı, hepimiz birbirimize emanetiz.