banner278

ATALAY: VAN'A VERECEK ÇOK GÜZEL PROJELERİMİZ VAR!

Atalay, iki önemli sorunu için bakanlar kurulu çıkarılan tek ilin Van olduğunu söyleyip hükümetin bu noktada tıkanan iki sorunun çözülmesinde Van’a pozitif ayrımcılık yapıldığını belirtti. Kanal İstanbul için çıkarılan bakanlar kurulu kararından sonra Van’ın Çevre Yolu ve 1652 kotu ile ilgili kararın önemli bir hamle olduğunu söyleyen Atalay, Van’da referandumdan sonra da önemli çalışmaların yapılacağını belirtti.

ATALAY: VAN'A VERECEK ÇOK GÜZEL PROJELERİMİZ VAR!

Atalay, iki önemli sorunu için bakanlar kurulu çıkarılan tek ilin Van olduğunu söyleyip hükümetin bu noktada tıkanan iki sorunun çözülmesinde Van’a pozitif ayrımcılık yapıldığını belirtti. Kanal İstanbul için çıkarılan bakanlar kurulu kararından sonra Van’ın Çevre Yolu ve 1652 kotu ile ilgili kararın önemli bir hamle olduğunu söyleyen Atalay, Van’da referandumdan sonra da önemli çalışmaların yapılacağını belirtti.

 

Milli Eğitim, Gençlik, Kültür ve Spor Komisyon Başkanı Ak Parti Milletvekili Prof.Dr. Beşir Atalay’ın referandum kapsamında çalışmaları aralıksız sürüyor. Ak Parti Van İl Teşkilatı’nın hız verdiği referandum çalışmalarına Ak Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk ile beraber eşlik eden Atalay, Van’da STK’lar ve iş dünyası ile yoğun görüşmeler yaptı.

Prof. Dr. Atalay yoğun geçen Van programı kapsamında Van Ticaret Borsası, Van Ticaret ve Sanayi Odası, Tümsiad, Van Ovan SB, Vangölü Gazeteciler Cemiyeti, Van Oto Sanayi Sitesi, Van Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Van İmam Hatip Mezun ve Mensupları Derneği, Van Marangozlar ve Mobilyacılar Odası, MÜSİAD Van Şubesi, Türkiye Diyanet Vakfı Van Temsilciliği, Erciş Ticaret ve Sanayi Odası’nı tek tek ziyaret etti. Bu sivil toplum kuruluşlarının ve yönetim kurulu üyeleri ile görüşmeler yapan Atalay, görevde oldukları süre içinde Van için yaptıkları çalışmaları anlattı, projelerinden bahsetti. Atalay “Bu süreçte bizim açımızdan en sevindirici olay, belki de ilk defa istisnai olarak Van için iki Bakanlar Kurulu kararı çıkmış olmasıdır. Bu önemli bir olay çünkü sadece İstanbul’a özel Kanal İstanbul için karar çıkmıştı. Van için de; hem çevre yolu hem de afet kodu meselesi ile alakalı kararlar çıkarttırdık” dedi.

 

 

ORGANİZE HAYVANCILIK BÖLGESİ GELİYOR

İlk olarak Van Ticaret Borsası’na ziyaret gerçekleştiren Prof. Dr. Atalay, burada Başkan Enver Memduhoğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile görüştü. Ticaret Borsası’nda ET ve Süt Kurumu’nun Van Kombinası için çalışmasını tamamladığını belirten Atalay, ihalesi gerçekleştirilen projeyle Alaköy yakınlarında muazzam bir kombinanın faaliyete geçeceği müjdesini verdi. Atalay ayrıca Van Organize Hayvancılık Bölgesi’nin yoğun girişimleri neticesinde ilerleme kaydettiğini ve teşebbüs heyetinin oluşması ile birlikte bu projenin de tüm hızıyla devam ettiğini ifade etti. KOSGEB kredilerinde yaşanan tahsis problemleri ve sınır kapısının bir an önce faal duruma gelmesi gerektiğini söyleyen Başkan Enver Memduhoğlu ise referandum çalışmalarını yorumladı. Memduhoğlu, bölge halkının istikrar ve güven ortamının devam etmesini arzuladıklarını söyledi.

 

 

TAKVA: VAN ENERJİSİNİ DAHA BÜYÜK SORUNLARA HARCAMALI

Atalay ziyaretlerinin ikinci durağında TÜMSİAD’ı ziyaret etti. Başkan Süleyman Güler ve yönetimi ile bir araya gelen Atalay, ekonomik yatırımların devamını beklediklerini ve iş dünyasının görüş ve düşüncelerini önemsediklerini söyledi. TÜMSİAD Başkanı Güler, Türkiye genelinde referandumda yapılan istişareler sonucunda genel tavırlarının “EVET” kararından yana olduğunu hatırlatarak bölgede istikrar, güvenlik ve huzur ortamının sağlanmasını, bütüncül ve yapıcı bir üslup ile toplumun tüm kesimlerinin ortak istişare kültürünü benimsemesi gerektiğini söyledi. Van Ticaret ve Sanayi Odası’na geçen Atalay burada da Başkan Necdet Takva ve yönetimi ile bir araya geldi. Van’ın kozmopolit bir yapıda olduğunu söyleyen Takva, küçük sorunlar yerine Van’ın enerjisini daha büyük sorunlara harcamak gerektiğini söyledi. Çevre yolu konusunun hızlandırılması gerektiğini ifade eden Takva, Van için çıkarılan iki bakanlar kurulu kararından dolayı Atalay ve Kayatürk’e teşekkür etti.

 

 

GÜÇ BİRLİĞİNDE ALINAN KARARLAR SIKI BİR ŞEKİLDE TAKİP EDİLİYOR!

Van Organize Sanayi Bölgesi’nde de Başkan Şemsettin Bozkurt ve yönetimini ziyaret eden Prof. Dr. Atalay, güç birliği platformunun Van’ın büyük sorunlarına çözüm önerisi sunan en önemli istişare grubu olduğuna dikkat çekti. Başkan Bozkurt ise, Ak Parti’nin ekonomik ve sosyal birçok önemli reformun sahibi olduğunu vurguladı. Bzokurt “Güç birliğinde alınan kararları takip ediyoruz. Van’ın kaderini etkileyen çok önemli konular burada görüşülüyor. Van Et Kombinası ve Organize Hayvancılık bölgesi son toplantıdan çıkan en önemli müjdelerdi. Vekillerimizin Ankara’ya daha güçlü gitmesi için daha çok çalışmalı ve Van’ın geleceği için ortak hareket etmeliyiz. Van-Tebriz Hızlı Tren Projesi gibi bir hayalimiz var, ayrıca OSB’de üretimi yapılan ürünlerin yerel pazarda satışı ve kullanımının yaygınlaşmasını istiyoruz” dedi.

 

 

VAN’A YAKIŞIR BİR TELEVİZYON ŞART”

Bakan Atalay, yoğun programlarına gazetecileri de dâhil etti. Van Gazeteciler Cemiyeti’ne de ziyaret gerçekleştiren Atalay, burada Başkan Fatih Sevinç ve yönetimi ile bir araya geldi. Gazetecilerin süreçle alakalı sorularını cevaplayan Atalay, referandumu önemsediklerini ve çıkacak olan yüksek “EVET” oranının kendilerini Ankara’da daha çok çalışmak için ve Van için olumlu teşvik edeceğini ifade etti. Başkan Sevinç “Van’ın ekonomik olarak büyümesinin yanı sıra sosyal ve kültürel olarak da ilerlemesi gerektiğini savunuyoruz. Kayyumların daha aktif çalışması ile Van daha güzel günler görecektir. Van’da yerel medyanın ve gazetecilerin sahiplenilmesi, desteklenmesi gerekiyor. Van’da bir televizyon kanalının bulunmasını önemsiyoruz. Bu konuda yapılacak çalışmalarda Van’a yakışır bir projenin desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

 

 

VAN NÜFUS ORTALAMASI 19,5!

Van Oto Sanayi Sitesi Başkanı Muhittin Yıldızbaş ve Yönetim Kurulu ile sanayide bir araya gelen Atalay, burada da referandum kapsamında yaptıkları çalışmaları anlattı, sanayi esnafından destek istedi. Bölgede yoğun işsizlik olduğunu söyleyen Atalay, genç nüfus oranının Türkiye ortalamasının çok üstünde olduğunu ve buna bağlı olarak genç nüfus yaş ortalamasının Van’da 19,5 civarında olduğuna dikkat çekti. Atalay, bölgeye yapılacak yatırımlarla işsizlik rakamlarının daha aşağı çekilmesi için iş dünyası ile ortak hareket ettiklerini ve her projeye destek olmaya çalıştıklarını söyledi. Atalay, ildeki en büyük istihdam alanının sanayi esnafına ait olduğunu söyledi. Başkan Muhittin Yıldızbaş ise kalifiye eleman sıkıntısı çektiklerini ve bununla alakalı işbaşı eğitimlerini yaygınlaşması gerektiğini söyledi. Yıldızbaş ayrıca, esnafın Cansuyu kredisi benzeri bir destekle teşvik edilmesini, yüksek sigorta prim faizlerini düşürülmesini, Kapıköy ve Çevre Yolu meselesinin bir an önce çözülmesi gerektiğini talep ettiklerini belirtti.

 

 

ESOB ‘KOSGEB’ KREDİSİ İÇİN DESTEK İSTEDİ

Van Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nda da esnaf temsilcilerinin misafiri olan Atalay, burada Başkan Muhittin Aydemir ve yönetimini dinledi. Deprem sonrası biriken sorunlarından bahseden Aydemir ve esnaf odaları temsilcileri, Kuzey Demir Yolu Projesi, esnaf vergi borçlarının yeniden düzenlenmesi, KOSGEB kredi tahsis problemleri, çevre yolu, yüksek trafik cezaları, K belgesi ödemeleri gibi konularda Atalay’dan destek istedi. İl ve ilçelerde yaşanan bir takım problemleri de not alan Atalay, referandum sonrasında da özellikle bahar ve yaz boyunca Van’a daha fazla geleceklerini ifade ederek, sorunları birebir çözme gayretinde olacaklarını ifade etti.

 

 

“SÜKUNET ORTAMI İŞ DÜNYASINI OLUMLU ETKİLİYOR”

Van İmam Hatip Mezun ve Mensupları Derneği’nde başkan Mehmet Emin Akan ve yönetimi ile buluşan Atalay’ın buradaki gündeminde de gençlik vardı. Gençlerin en önemli varlıkları olduğunu söyleyen Atalay, referandum da gençlere yönelik yeni düzenlemelerin de bunun en büyük kanıtı olduğunu söyledi. Vatandaşların siyaset mekanizmasına biraz daha güven duyduğunu söyleyen Akan, bölgede şu an huzur ve sükûnet ortamının hem iş dünyasında hem de halkta olumlu etkiler sağladığını söyledi.

 

 

ATALAY: REFERANDUM SONRASINDA VAN DAHA GÜZEL OLACAK

Van Marangozlar ve Mobilyacılar Odası’nda Başkan Mazhar Sarıkaya ile bir araya gelen Prof. Dr. Atalay, burada da yönetim kurulu üyelerinin taleplerini dinledi. Referandum çalışmalarını ve anayasa değişikliğinin önemini anlattı. Atalay, Sarıkaya ve yönetimi ile beraber uzun süredir takipçisi oldukları Yeni Marangozlar Sitesi’nin son aşamaya geldiğini müjdeledi. Sarıkaya ise Atalay’a bu süreçte verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ederek, Van için çalışacaklarını ve referandum sonrası oluşacak huzur ve güven ortamının Van’ı daha güzel bir geleceğe taşıyacağına inandıklarını söyledi.

 

 

MÜSİAD TALEPLERİNİ İLETTİ

Atalay, son olarak MÜSİAD yönetimi ile görüştü. Görüşmede MÜSİAD Van Şube Başkanı Abdullah Aras ve Ak Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün’ün de hazır bulunduğu ziyarette Atalay, MÜSİAD’ın referandumda “EVET” kararının önemli olduğunu ve 2010 yılında olduğu gibi yüksek bir rakamla desteklenmesi gerektiğini söyledi. Van Şehir Stadı, EBK, Cazibe Merkezleri, Sınır Kapısı, Çevre Yolu, Tekstil Kent projelerinin Van büyük kazanımları olacağını ve bunların tamamlanması ile beraber Van’ın daha rahat nefes alacağını kaydeden MÜSİAD temsilcisi Aras, inşaat sektörünün desteklenmesi, MTA’nın daha aktif çalışması, istihdam projelerinin desteklenmesi, imam hatip okullarının sorun ve problemlerinin çözülmesi talebinde bulundu.

 

 

VAN İÇİN DURMADAN ÇALIŞMAYA DEVAM!

Yapılan görüşmeleri değerlendiren Ak Parti Van Milletvekili Prof. Dr. Atalay, görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini ve somut birçok öneriyle önemli notlar aldıklarını söyledi. Atalay, ortak akıl ve istişare kültürünü önemsediğini, güç birliği platformunu bu yüzden kurduklarını ifade ederek “Bu platformda konuşulmayan her şey konuşulsun istedik. Kamu kurumları ve STK’lar hem çalışmalarını anlatsınlar hem birlik ve beraberlik içinde herkes kendini ifade etsin istedik. Son toplantıda Tarım Bakanımızın katılımı ile daha önce yakından takip ettiğim Et ve Süt Kurumu’nun ihalesinin yapıldığını ve OHB için de önemli adımlar atıldığını gördük. Yine her ziyaret ettiğim yerde özellikle ifade ettim. İlk defa Van için iki Bakanlar Kurulu Kararı çıktı. Hem Çevre Yolu hem de Afet Kodu meselesi ile alakalı alınan bu kararlar oldukça önem arz ediyor. Van için hiç durmadan çalışmaya devam edeceğiz.”

 

 

“BU KENTİN HAYIR DUASINI ALMAKTAN BAŞKA BEKLENTİM YOK”

Nihayetinde iki vekil olarak elimizden gelenin fazlasını yapıyoruz. Ben proje insanıyım ve buraya, bu memlekete hizmet yapmaya, proje yapmaya geldim. Yarın bir gün buralardan gidersek ardımızdan güzel işler yaptı, deyip hayır dualarını almaktan başka bu şehrin insanlarından beklentim yok. O yüzden Van için hep beraber, yakıp yıkmadan, kırıp dökmeden, incitmeden, kırmadan, istişareye ve ortak akla, sağduyuya dayanarak hizmet etmeli, bu halkın gönlünü kazanmalıyız. Bu halka verecek çok güzel çalışmalarımız var, bunları bir an önce hayata geçirmeliyiz. Daha çok dinlemeye, daha çok anlamaya ihtiyacımız var. Türkiye’yi çok güzel günler bekliyor ama Van ilerde bu güzelliklerden nasibini alacak. Bunu özellikle söylüyorum çünkü Van’ın geleceği parlak. 1700 rakımda bunca güzelliği bir arada başka yerde bulamazsınız. Genç nüfus var, potansiyel var, aradığınız her şey burada mevcut. Harika bir halkı var ve bu halkın başaracağı çok güzel işler var, inşallah bu referandum Van için güzel günlerin yeniden başlangıcı olur ve hayırlara vesile olur” dedi. 


ŞEHRİVAN ÖZEL

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2017, 10:20
YORUM EKLE