banner211

BARAJLAR YÜZDE YÜZ DOLDU AMA!

Türkiye'nin önemli su potansiyeline sahip kentlerinden Van'da, yağışların etkisiyle, biri dışında barajlar tamamen doldu. Barajların tamamen dolmayı enerji ve sulamayı artırdı ancak bu artış Van’da enerji kesintilerine ve suyun az olmasına çare olmadı.

BARAJLAR YÜZDE YÜZ DOLDU AMA!

Türkiye'nin önemli su potansiyeline sahip kentlerinden Van'da, yağışların etkisiyle, biri dışında barajlar tamamen doldu. Barajların tamamen dolmayı enerji ve sulamayı artırdı ancak bu artış Van’da enerji kesintilerine ve suyun az olmasına çare olmadı.

 

Van'a su ve enerji sağlayan barajların doluluk oranı, son 3 ayda yağışların fazla olması dolayısıyla maksimum seviyeyi aştı. Önceki yıllarda su oranının maksimum 105 milyon metreküp olarak hesaplandığı Zernek Barajı'nda, bu sene oran, son 20 yılın en yüksek rakamına ulaşarak 109 milyon metreküp olarak ölçüldü. Su seviyesinin maksimum seviyeyi aştığı barajda, su taşkınlarına karşı zaman zaman baraj kapakları kontrollü şekilde açılıyor.

 

 

GÜZEL: ENERJİ ÜRETİMİNİ OLUMLU ETKİLEDİ

Devlet Su İşleri (DSİ) 17. Bölge Müdürü Sami Güzel, bu sene yağışların fazla olması dolayısıyla barajlardaki su seviyesinin arttığını belirterek, su miktarının artmasının enerji üretimi ve sulamayı olumlu etkilediğini söyledi.

 

Barajlardaki doluluk oranının yükselmesinin çiftçilerin yüzünü güldürdüğünü ifade eden Güzel, şunları kaydetti. "Bölge müdürlüğümüz sınırları içerisinde Alparslan-1, Zernek, Koçköprü ve Sarımehmet barajları yer almaktadır. Bu barajlarımızı sulama, enerji üretimi ve taşkın koruma amaçlı olarak kullanılıyor. Bu sene, önceki yıllara göre bölgemiz daha iyi bir yağış aldı. Yağışların fazla olması nedeniyle su miktarı önemli oranda arttı. Sarımehmet Barajı'nın dışındaki bütün barajlarımızda doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı. Sarımehmet Barajı'nda ise havzası yeteri yağış almamasına rağmen doluluk oranı önceki yıllara göre daha iyidir. Bu sene barajlarımızın dolmasıyla su ihtiyacımızda bir sorun yaşamıyoruz. Yeteri kadar sulama suyumuz var. Barajlardaki doluluk oranı arttığı için de enerji üretimi de arttı. Bu da ülke ekonomisine yarar sağlıyor. Enerjide kullanılan suyun bir kısmını da sulamada kullanıyoruz. Suyun bol olması, tarım alanında da önemli bir katkı sağlıyor."

 

 

"NİSAN YAĞMURLARI SEVİYEYİ ARTIRDI"

Zernek Barajı sorumlusu makine teknikeri Yavuz Bezir ise kentteki barajlarda suyun, son yıllardaki en yüksek seviyeye ulaştığını belirterek, taşma derecesine geldiğini söyledi. Su taşkınlarına karşı baraj kapaklarını zaman zaman kontrollü şekilde açtıklarını ifade eden Bezir, barajlardaki su oranının son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını kaydederek, "Bu yıl özellikle nisan ayında yağmurun fazla olması nedeniyle barajlardaki su seviyesinde artış oldu. Bizler de su taşkınlarına karşı Devlet Su İşleri Müdürlüğü yetkililerini uyararak gerekli önlemlerimizi alıyoruz." dedi.

 

BEZİR: 4 MİLYON METREKÜP FAZLA DOLDU

Bezir, şöyle devam etti: "Zernek Barajı'nda 4 milyon metreküp fazla su doldu. Baraj genelde sulama amaçlı kullanılıyor. Sulama amaçlı kullanılan barajlarda nisan ve mayıs aylarında arazilere su verilmeye başlanıyor. Şu an için kente bağlı birçok ilçedeki tarım arazileri bu barajdan giden suyla sulanıyor. Baraj sayesinde kentimizde su taşkınları önleniyor ve tarım arazileri sulanıyor. Son 20 yıldır ilk defa böyle yüksek doluluk oranına ulaştı. Yani barajdaki su, son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Barajdaki kot seviyesi bin 925 metreyken bu yıl bin 935 metrenin üzerine çıktı ve baraj taşma aşamasına geldi."

 

Suyun bol olmasının yağışların fazla olmasından kaynaklandığını dile getiren Bezir, bu durumun balıkçılara da olumlu yansıdığını kaydetti. 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2016, 16:28
YORUM EKLE