banner290

Başkan İlhan’dan Bakan Kurum’a tepki! "Van’ı çarpık kentleşmenin başkenti haline getirdiniz"

Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, Van’ın sorunlarını her hafta düzenli olarak gündeme taşımaya devam ediyor. Çevre ve Şehircilik İklim Bakanı Murat Kurum’un Van ziyaretlerini gündeme alan Başkan İlhan, kentte yıllardır devam eden sorunlarının altını çizerek, Van’ın mevcut durumundan dert yakındı.

Başkan İlhan’dan Bakan Kurum’a tepki! "Van’ı çarpık kentleşmenin başkenti haline getirdiniz"

ŞEHRİVAN HABER/Geçtiğimiz günlerde çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Van’a gelen Çevre Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, kentin güzelliklerinden söz ederek tamamlanan projelerin açılışını gerçekleştirmişti. Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan ise yaptığı açıklama kentin sorunlarını bir kez daha gündeme taşıdı. Başkan İlhan, Bakan Kurum’a tepkilerde bulunarak, “Van’a öyle hizmetler yaptınız ki, Van’ı çarpık kentleşmenin başkenti haline getirdiniz.” Dedi. 

Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, Van’ın sorunlarını her hafta düzenli olarak gündeme taşımaya devam ediyor. Çevre ve Şehircilik İklim Bakanı Murat Kurum’un Van ziyaretlerini gündeme alan Başkan İlhan, kentte yıllardır devam eden sorunlarının altını çizerek, Van’ın mevcut durumundan dert yakındı. İlhan, kentin bir türlü bitmeyen çevre yolundan Van Gölü kirliliğine, TOKİ’lerdeki eksikliklerden Van’ın yeşil alan varlığına kadar birçok soruyu bir kez daha gündeme taşıdı. 
İLHAN: BAKAN KURUM, VAN’IN BİRÇOK GÜZELLİĞNDEN BAHSETTİ AMA…

Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, “Bugün 23 Nisan 2022 TBMM’nin açılışının 102. Yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Aziz Şehitlerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyoruz. Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak bu hafta ki gündemimiz Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum’un geçen hafta ilimize gerçekleştirdiği ziyaret. Malumunuz üzere geçtiğimiz hafta Çevre ve Şehircilik İklim Bakanı Sayın Murat Kurum ilimizde tozpembe bir tablo çizdi. Saymakla bitmeyen açılışlar gerçekleştirdi. TOKİ’lerden, millet bahçelerinden, Van Gölü’nden, Van’ı dünyanın tarih ve kültür markası yapmaktan bahsetti. Van’ın Türkiye’nin yeşil dostu bir şehir olacağını söyledi. Van’da insanlık tarihinin gördüğü en önemli eserlerden biri olan, mevcut haliyle adeta tarih ve turizm kokan, hatta ve hatta mağdurları bile bitmeyen Çevre Yolu’ndan bahsetti. İskele’den kampüse yapılan, yapılmasıyla çökmesi arasında sadece birkaç ay olan Sahil Yolu Projeleri’nden övgüyle bahsetti.” Dedi. 

VAN, YAPBOZA DÖNDÜ!

Van’ın 2011’de yaşadığı iki büyük depremi hatırlatan İlhan, şunları söyledi: “TOKİ’ler yapıldı ve o gün bugündür yapılan TOKİ’lerde ne bir yeşillendirme yapıldı ne de bir sosyal alan. Yapılan okul ve camilerde hiç bir bakım gerçekleştirilmedi ve dökülmeye başladı. TOKİ’lerde yaşayanlar için kış ayları adeta çileye dönüştü. Daha geçtiğimiz günlerde yeniden yapılan Edremit TOKİ’nin yolu sayın bakan ilimizden ayılmadan çöktü. Hala depremden hasar gören birçok yapı yıkılmadı ve tehlike saçmaya devam ediyor. Van’ın imar sorunu bir türlü çözülmedi. 18. Madde uygulamasıyla birçok vatandaş mağdur edildi.  Edremit TOKİ yolu ve İskele’den kampüse yapılan sahil yolu da aynı Maraş Caddesi’ndeki refüjler misali yapboza döndü.” 

“VAN, ÜLKEMİZDE ORMANI OLMAYAN BİRKAÇ ŞEHİRDEN BİRİDİR”

Kentteki sorunları bir kez daha gündeme getiren İlhan, “Birinci depremin en büyük yıkıma sebep olduğu Erciş’te yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla da kentin kimliği yok edildi. Van Gölü’nde dip çamuru temizliği yapılıyor. İyi güzel ama Van Gölü’ne 100 den fazla dereden her an her saniye çamur çöp ve pislik akıyor. Sayın Bakan arıtma tesislerinden bahsetti. Fakat hali hazırda Van Gölü’ne birçok noktadan kanalizasyon akmaya devam ediyor. Hatırlatıyoruz; marifet temizlemek değil, marifet kirletmemektir. Van, Türkiye’nin yeşil dostu olacak demişsiniz. Hatırlatalım, Van ülkemizde ormanı olmayan birkaç şehirden biridir. Yeşil konusunda belediyelerinizin marifetlerini anlatmaya gerek yok. Hatta Tuşba Belediye hizmet binası görünsün diye yüzlerce ağacın kesildiğini de bilmeyen yok. Yapımı yılan hikâyesine dönen çevre yolunu anlatmaya zaten gerek yok. Kısaca iktidar olarak Van’a öyle hizmetler yaptınız ki, Van’ı çarpık kentleşmenin başkenti haline getirdiniz.” Diye ekledi. 

“KAYNAKLARDA BOŞA HARCANIYOR”

Son olarak İlhan, şunları söyledi: “Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak verdiğiniz müjdeleri övgüyle anlattığınız hizmetleri yakinen takip ettik ve gördük ki etrafınızda gerçekleri söyleyecek, tabiri caizse kral çıplak diyecek bir tek şahıs görmedik. Liyakatsiz ellere verilen yetkilerle, evet efendim, tamam efendim anlayışıyla kaynaklarda boşa harcanıyor. Görmekteyiz ki Van’da belediyelerde hatır, gönül ve parti içi siyasi denge gözetilerek atamalar yapılıyor. Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak yaptıklarınızı görüyoruz, biliyoruz ve bizlerde sizleri Allah’a havale ediyoruz.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2022, 17:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kalemine ve yüreğine sağlık. Van’a gelen kaynaklarla, yepyeni iki metropol kent (yeni dünya kenti) kurulması gerekirken, gerçek bir Ortadoğulu şehri kurulmuş ve nefes alacak hal bırakılmamış. Yasalar bunların hesabını sormasa bile; yer üstü ve yer altı ha
Kalemine ve yüreğine sağlık. Van’a gelen kaynaklarla, yepyeni iki metropol kent (yeni dünya kenti) kurulması gerekirken, gerçek bir Ortadoğulu şehri kurulmuş ve nefes alacak hal bırakılmamış. Yasalar bunların hesabını sormasa bile; yer üstü ve yer altı ha - 4 ay Önce

Bahri Yıldızbaş

VAN'DA       NELER     EKSİK?
VAN'DA NELER EKSİK? - 4 ay Önce

Şehirlerarası otogar eksik.....Çevre yolu eksik.....ilçe ve belde otogarı eksik..... Otoparklar eksik.....Metro ve tramvay sistemi eksik......Düzenli toplu ulaşım sistemi eksik......Prestij caddeler ve prestij sokaklar eksik.......Köprülü kavşaklar eksik.....Göl kıyılarında temizlik eksik..... Dereler ve kanallarda temizlik eksik.......Şehirde, çarşının her yerinde, merkezdeki üç ilçenin hepsinde temizlikler eksik....Çiçekli çıkışından kampüse kadar sahil bandı eksik.....Millet bahçeleri eksik.....Toplamda yüzlerce- binlerce dönüm tutan onlarca yeni park eksik....Çarşıda düzen eksik.....Kitapçılar ve sahaflar için güzel ve modern bir çarşı eksik....Balıkçılar için bir hal binası eksik.....Mahallerde temizlikler, bakımlar, onarımlar, yeni yol ve kadırımlar eksik. Şehirde kültür merkezleri, okuma salonları, kültür merkezleri, spor sahaları, sanat ve zanaat kursları eksik. Yüksek hızlı tren eksik.....Mevcut tren yolları ve trenlerde nitelik ve kalite eksik...... Piknik ve mesire alanları eksik........Ağaçlandırma ve yeşillendirmeler eksik...... Şehrin üç merkez ilçesi ile mahallelerinde temizlikler eksik...... Her mahallede 10 temizlik personeli eksik.....Okuma salonları eksik..... Yeni yol ve guzergahlar eksik.....Bütün caddeler, sokaklar, semtler, tokiler, mahalleler ve şehrin her yarını inşa etmeliyiz. Tarihi alanlarda restorasyon, bakım, onarım, iyileştirmeler, güzelleştirmeler eksik....Van' a yeni bulvarlar eksik....Kent meydanı eksik....Kırsal hizmetler, projeler, yatırımlar eksik....İpekyolu, t
Tuşba ve Edremit'te irili ufaklı, eski yeni, küçük büyük yapılması gereken onlarca başlık hizmet ve yatırım eksik. Kurumsal işbirliği ve seferberlikler eksik....Tarımsal iş ve hizmetlerde sayısız proje, destek ve çalışma eksik... Tarihi alanlarda ve ören yerlerinin hepsinde bakım, onarım ve iyileştirmeler eksik....Ormanlar eksik, ağaçlandırmalar eksik....Yol, kanal, dere, refüj ve kavşaklarda sayısız hizmet eksik... Van'daki onlarca cadde ve sokağın yenilenmesi gerekiyor. Şehrimizin tarımı,hayvancılığı, tertip ve düzeni, turizmi, iç ve dış ticareti, fabrikaları, imalathaneleri, tarımı, hayvancılığı eksik....2023'e girecek olan Van'da onlarca başlıkta eksikler mevcut.

KADİR DURAK
KADİR DURAK - 4 ay Önce

“VAN, ÜLKEMİZDE ORMANI OLMAYAN BİRKAÇ ŞEHİRDEN BİRİDİR”

NE DOĞRU BİR SÖZ.