Bedirhanoğlu: Van esnafı zor durumda!

Son dönemlerde ülke gündeminden düşmeyen elektrik ve doğalgaz zamları, Van’da da en çok tartışılan konular başında yer alıyor. Fatura başta olmak üzere ürünlere gelen zamlar birçok yerde olduğu gibi kentteki vatandaşların belini bükerken CHP, zor zamanlardan geçen vatandaşın ve esnafın derdine kulak vermek için alana indi. Kentte birçok görüşme yaptıktan sonra basın mensuplarının karşısına geçen CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu da konuyla ilgili değerlendirmeler paylaşarak vatandaşın zamlar altında ezildiğini Van’ın giderek yoksullaştığını ve fakirleştiğini söyledi. Bedirhanoğlu, kentte pozitif bir ayrımcılık sağlanması gerektiğini belirtti.

Bedirhanoğlu: Van esnafı zor durumda!

ŞEHİRVAN HABER: HAKAN İZGİ-UĞURCAN DEMİR

İl Başkanlığı’na Av. Seracettin Bedirhanoğlu’nun gelmesinden sonra kentteki etkinliğini büyük oranda artıran CHP, sokağa inerek vatandaşları ve esnafı dinledi. Kentle ilgili birçok konuyu gündeme getiren, tartışan ve çözüm talep isteyen taraflardan biri haline gelen CHP son olarak zamları gündemine aldı. Konuyla ilgili görüşmeler yaptıktan sonra bir açıklama yapan CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu, kentteki gazeteciler aracılığı ile değerlendirmelerini paylaştı. Ülkenin geleninde olduğu gibi Vanlıların da faturalardan dert yandığını belirten Bedirhanoğlu, esnafların 10 ve 20 bin civarında elektrik faturası ödediklerini söyledi. Van’da ilk defa dükkanların bu kadar el değiştirdiğine vurgu yapan Bedirhanoğlu, ekonomik buhranın herkesi etkilediğini ifade ederek, insanların artık evlerine ekmek bile götüremediğine dikkat çekti. Daha sonra ülke gündemine yönelik de değerlendirmelerde bulunan Bedirhanoğlu, çarpıcı açıklamalar yaptı.

BEDİRHANOĞLU: ELEKTRİK FATURALARI VANLILARIN CEBİNİ ZORLUYOR

Van’a dair açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu, “Partideki arkadaşlarımızla beraber Van esnafını ve vatandaşlarını sık sık ziyaret edip, yaşadıkları sorunlar hakkında değerlendirmelerde bulunuyoruz. Özellikle Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan dükkanlara son dönemlerde 10 binden aşağı elektrik faturası gelmiyor. Aynı şekilde 2 Nisan Caddesinde de durum buradan farksız değil. Hatta o dükkânlarda 20 bin elektrik faturası ödeyenler bile var. Van’da ilk defa dükkanlar bu kadar el değiştiriyor. Bu şekilde devam ederse 2-3 ay sonra esnafların çoğu kapatmak zorunda kalacak. Girdi maliyetleri o kadar çok artmış ki insanlar artık evlerine ekmek bile götüremiyor.”

“ESNAFIN DURUMU PEK PARLAK DEĞİL”

Esnafın durumunu değerlendiren Başkan Bedirhanoğlu, şunları söyledi: “Van’da 15 kişi çalıştıran işletmeler artık 7 ya da daha az kişi çalıştırıyor. Esnaflar birkaç ay sonra işçi çıkarmaya başlayacaklar. Esnaf daha 2011 yılındaki vergi terkinini ödeyememiş. Aynı şekilde BAĞ-KUR ve SSK primlerini ödeyemiyorlar. Kente ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Öte yandan kent ilk kez 8 bin 500 kişi nüfus kaybı yaşadı. Depremde bile biz bu nüfus kaybını yaşamadık. Çünkü ekonomik buhran herkesi etkiliyor. Kentte herkesin durumu ortada ve durum pek parlak değil. Van, giderek fakirleşiyor ve yoksullaşıyor. İleri zamanlarda da sistem böyle devam ederse bu ülke parsel parsel satılacak. Bu anlamda Van’da bu pastadan payını alacak. Kentte pozitif bir ayrımcılık sağlanması lazım.”
 

“VATANDAŞIN FİLESİ DE BOŞALTI CÜZDANI DA”

Türkiye gündemiyle ilgili açıklamalarını sürdüren Bedirhanoğlu, şunları kaydetti: “Ülke ekonomik buhran ile yangın yerine dönmüşken, yangının kundakçıları vatandaşlarımıza bir de enerji buhranı yaşatıyor. Elektrikten doğalgaza, akaryakıttan köprü geçiş ücretlerine, harçlardan vergilere kadar her şeye durmaksızın zam yapılıyor. Hayat pahalılığı ile halk yoksullaştırılıyor. Vatandaşlarımızın pazar fileleri boş, tencereleri boş, cüzdanları boş! Kaybeden kim? 83 milyon! Peki ya kazanan? Saray ve yandaşları! Enerji buhranının kahramanı Saray iktidarı, elektrik zamları ile “Kademeli Zam, Kademeli Zulüm” politikasını uygulamaya koydu. Bu zammın başrolünü AKP İlçe Başkanlığı gibi çalışan EPDK üstlendi. Elektrikte kademeli soygunun mağdurları yine işçi, memur, emekli, çiftçi, esnaf oldu. Saray iktidarı, elektrikte “kademeli tarife” adı altında Cumhuriyet tarihin en büyük zammını 1 Ocak günü yürürlüğe koydu. Kademeli zulme dönüşen tarifeyi hayata geçirirken ilk kademeye yüzde 52 zam, bir üst kademeye de yüzde 127 zam yapmayı ihmal etmedi.”

“FATURALAR 2 İLA 3 KAT ARASI ARTTI”

Ülkede yapılan zamlarla ilgili tepkilerini dile getiren Bedirhanoğlu, şöyle devam etti: “Dar gelirlilere destek olacağını söyledikleri ilk kademeye bile yüzde 52 zam yaptılar. Şeytanın bile aklına gelmeyecek bu düzenlemeyle zamlı elektrik faturaları ile vatandaşı çarptılar. Kademeli tarife öyle bir döneme denk geldi ki Aralık ayı zamsız, Ocak ayı ise zamlı elektrik bedelleriyle hesaplandı. Bu geçiş döneminde Aralık ayı tüketiminin yaklaşık 20 günü eski zamsız tarifeden, Ocak ayı tüketiminin yaklaşık 10 günü de yeni zamlı tarifeden hesaplandı. Ocak ayının 10 günlük elektrik tüketimi fiyatı ile yazılan fahiş zamlı faturalar büyük tepki topladı. Çünkü faturalar 2 ila 3 kat arası arttı. “Kademeli Zam, Kademeli Zulüm” politikasının ikinci kısmı 1 Şubat tarihinde hayata geçirildi. Bu kez AKP Genel Başkanı zaten fahiş zam yaptığı ilk kademenin 150 kilovatsaat yerine 210 kilovatsaate çıkarılacağını duyurdu. Cumhuriyet Halk Partisi olarak üstüne basa basa “Kademeli tarife, sosyal tarife olmalıdır” diye defalarca uyardık. Defalarca “Düşük kademe, zam yapılmadan en az 230 kilovatsaat olmalıdır” diye uyardık.”

“VATANDAŞ, PAHALILIĞININ ALTINDA EZİLİYOR”

Elektrik tarifelerinde Cumhuriyet tarihinin en büyük zamları hala yürürlükte diyen Bedirhanoğlu, “4 kişilik bir ailenin 230 kilovatsaat elektrik tüketimi için Aralık faturası 210 liraydı, Ocak ayında 370 lira oldu. Şubat’ta ise 330 lira olacak. Yani zam yine zam olarak kaldı. Vatandaş fahiş zamların, hayat pahalılığının altında hala eziliyor. Saray iktidarı tarife oyunlarıyla kendi yaptığı zamların üstünü örtmeye çalışıyor. İşin aslı Şubat ayı faturaları vatandaşlarımıza gönderildiğinde bir kez daha ortaya çıkacak. Öte yandan ticarethane tarifesine de en üst kademeden tarihin en büyük zammı yapıldı. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha söylüyoruz. Elektrik insan hakkıdır, ulaşılabilir ve insani yaşam koşullarında ödenebilir bir ücreti olmalıdır.” Diye ekledi.

“ELEKTRİK VE DOĞALGAZDA FAHİŞ ZAMLAR DERHAL GERİ ÇEKİLMELİ”

Son olarak Bedirhanoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Cumhuriyet Halk Partisi olarak vatandaşlarımızı yaşadıkları enerji buhranından çıkaracak acil uygulamaların derhal hayata geçirilmesi çağrısını yapıyoruz. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu daha önce defalarca vurguladığı gibi Kara Kış Fonu derhal kurulmalı ve dar gelirli vatandaşlarımıza fatura desteği sağlanmalıdır. Elektrik ve doğalgazda fahiş zamlar derhal geri çekilmeli, 2021 yılının tarifelerine geri dönülmelidir. KDV ve ÖTV’nin hiç değilse kış aylarında sıfırlanmalıdır. Aralık 2021 – Ocak 2022 döneminde vatandaşlarımızdan tahsil edilen yüzde 127’ye varan fahiş zamlı elektrik tüketim bedelleri iade edilmelidir. Aynı şekilde, yılbaşında sanayi elektriğine yapılan yüzde 130, ticarethane tarifesine yapılan yüzde 125 ve tarımsal sulamada yapılan yüzde 95 oranındaki zamlar derhal geri çekilmelidir. Halkımıza buradan bir kez daha söz veriyoruz. İktidarımızda ekonomik buhrana da, enerji buhranına da tümüyle son verecek tüm adımları atacağız. Bu zor günleri hep birlikte geride bırakacağız. Aydınlık günleri hep birlikte kuracağız.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE