banner254

Beygo: Daha temiz bir dünya için duyarlılık şart

Sağlık-Der Van Başkanı Yaşar Beygo 5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Mesajında “Temizlemeden önce kirletmememiz gerekmektedir” mesajını veren Beygo, bugünün önemine vurgu yapan bir mesaj paylaştı.

Beygo: Daha temiz bir dünya için duyarlılık şart

Çevre Günü münasebetiyle yayımladığı mesajında bugünün geçmişine Değinen Sağlı-Der Van Şube Başkanı Beygo, şu ifadeleri kullandı: “5 Haziran1973'ten beri bütün dünyada, Dünya Çevre Günü olarak kutlanmakta, Tüketim ve Bencillikte sınır tanımayan, günümüz insanlarına çevrenin yaşam için ne anlama geldiği anlatılmaya çalışılmaktadır. Çevre Vakfı'nın 2020 tarihli açıklamasında vurgulanan mesajda Ahlak ve Vicdanı değerlere yönelik politikalar geliştirilmeli teması ön plana çıkmış, koruma ve korumanın inanç temelli olması gerektiği vurgulanmıştır. Birilerinin inanç ve ahlaki değerlere vurgu yapmasından rahatsız olmaları, sonuçta inancın ne kadar önemli olduğu gerçeğini gizlemiyor. Nitekim bizim inancımıza Çevre Bilinci Kamer Suresi 6.Ayeti Kerimede, gerçekten bizler şeyi bir ölçü ve dengede yarattık, uyarısı ile ekolojik bir denge ve çevrenin korunmasıyla ilgili uyarılmaktayız.”

“İSRAF ETMEYELİM”

“A'raf Suresi 31.Ayette, İsraf etmeyiniz, Allah israf edenleri sevmez, amelinin Allah katında sevilmeyen, hoş görülmeyen bir amel olduğu bize bildiriliyor. O zaman demek ki Ölçüyü ve Dengeyi gözetmek gerekiyor. Yeşilin yeşil olarak korunması, tabiatın kirletilmemesi bir ölçü olmalı, yapılan bütün insan faaliyetleri, tabiatı bizimle beraber kullanan canlıları da düşünerek, hayvanların yaşam alanları, sırf safari bir hayat yaşamak isteğinden dolayı harap edilmemeli, ev, bina yapılmamalı. İhtiyacımızın fazlası olan her tüketim maddesi gıda, giysi, ev, araç vs. israf olarak hem ekonomiye zarar hem gereksiz bir kirlilikten çevreye. Kısaca Ahlaki ve Vicdanı Politikalar, İnancımız çerçevesinde ele alınıp, inancımızın bu emir ve uyarıları muvacehesinde dikkatimizi çevreye çekmeye çalışıp, kirletilen Hava, Su ve Toprağa karşı daha duyarlı olmamız, temizlemeden önce kirletmememiz gerekmektedir. Zira temizlemek için sarf edilen enerji de havayı kirletmektedir. Daha Temiz Bir Dünya İçin Duyarlı Olmamız Yeterli.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sağlıkçı
Sağlıkçı - 2 hafta Önce

Eline yüreğine kalemine sağlık değerli Başkan.