banner211

Bilim insanları koronavirüsün laboratuvarda üretilmediğini kanıtladı

Bilim insanları koronavirüsün doğal konağının yarasalar olduğunu düşünse de politikacılar ve halk arasında virüsün kökenine dair tartışmalar sürüyor. Ancak yeni bir araştırma, koronavirüsün genetik açıdan bilinen en yakın akrabasını yarasalarda bulmayı başardı.

Bilim insanları koronavirüsün laboratuvarda üretilmediğini kanıtladı

Koronaviüs salgınının biyolojik bir silah olmadığı ve doğal yollarla mutasyona uğradığı bilim insanları tarafından kanıtlandı. 10 Mayıs'ta hakemli bilim dergisi Current Biology'de yayımlanan makaleye göre, koronavirüsün doğal yollarla gerçekleşebileceği bilim insanları tarafından deneysel yolla gösterildi.

"VİRÜS LABORATUVARDA ÜRETİLMEDİ"
Independent Türkçe'de yer alan habere göre Çin'deki Shandong Birinci Basamak Tıp Üniversitesi'nin Patojen Enstitüsü'nün yöneticisi ve yeni makalenin kıdemlı yazarı Weifeng Shi, "Koronavirüsün ortaya çıktığı ilk günden beri, virüsün bir laboratuvarda geliştirildiğine dair temelsiz iddialar bulunuyor. Özellikle S1/S2 eklentisinin son derece sıra dışı olduğu ve belki laboratuvar müdahalesini gösterdiği öne sürüldü. Makalemiz bunların yaban yaşamda doğal yolla gerçekleşebileceğini çok açık gösteriyor. Ayrıca koronavirüsün laboratuvardan üretilmediğine dair güçlü kanıtlar sağlıyor.

SON DAKİKA

YORUM EKLE