banner211

Bin 700 yıllık kilise, ilk kez gece fotoğraflandı

 Van’ın Başkale ilçesinde bulunan ‘St Bartholomeus Kilisesi', doğa fotoğrafçıları tarafından 6 saatlik bir çalışma sonucu gece ve gündüz çekimleriyle fotoğraflandı.

Bin 700 yıllık kilise, ilk kez gece fotoğraflandı

Van'ın Başkale ilçesindeki 3. Hudut Tabur Komutanlığının çözüm süreci kapsamında köy dışına taşınmasıyla ziyarete açılan St. Bartholomeus Kilisesi, ilk kez doğa fotoğrafçıları tarafından 6 saatlik bir çalışma sonucu gece ve gündüz çekimleriyle fotoğraflandı. İlçeye 23 kilometre uzaklıktaki Albayrak Mahallesi’nde Büyük Zap Vadisi'ne hakim bir tepeye inşa edilen ve Hazret-i İsa'nın havarilerinden Bartalmay'ın mezarının bulunduğuna inanılan bin 700 yıllık St. Bartholomeus Kilisesi, Hristiyan için önemli bir ibadet yeri olma özelliğine sahip. Bölgede bir dönem yaşanan terör ve kaçakçılık olaylarını önlemek amacıyla İran sınırındaki Albayrak Mahallesi’nde 37 yıl önce kurulan 3. Hudut Tabur Komutanlığına ait arazi içinde bulunması nedeniyle uzun yıllar ziyarete kapalı tutulan kilise, tabur komutanlığının çözüm süreci kapsamında mahalle dışına taşınmasıyla yeniden ziyarete açıldı.
Van Sinema ve Fotoğraf Derneği (VASİF) üyeleri Murat Cacim, Burak Demir ve Bülent Menteşe, Van’ın Başkale ilçesinde bulunan ‘St Bartholomeus Kilisesi' 6 saatlik bir çalışma sonucu gece ve gündüz fotoğraflandı. Büyük Zap Vadisi’ne bakan bir tepe üzerine kurulmuş olan kilise ve jamaton aynı tarihte yapıldı.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
TARİHİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKILMALI
TARİHİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKILMALI - 12 ay Önce

Bu ve benzeri değerler restore edilip korunmalı, ziyarete ve turizme açılmalı. Vanda bu gibi onlarca cami, kilise,manastır, köprü, kümbet, kale gibi tarihi yapı var. Üç beş tanesi hariç diğerleri kendi kaderine terk edilmiş. Kültür ve Turizm Müdürlüğü bize göre çok ilgisiz ve yetersiz işler yapıyor.

Ahmet gezici
Ahmet gezici - 12 ay Önce

Keşke karakol taşınmasaymış. Çünkü burada kaçak kazılar başlamış. Defineciler kiliseyi delik deşik edecekler