Çitörende dağ, taş dize getirdildi! “Vanlıları sahille buluşturacak yolda çalışmalar devam ediyor”

Van Büyükşehir Belediyesi, yeni yaptığı Çitören-Mollakasım Sahil Yolu’nda çalışmalarını sürdürüyor.

Çitörende dağ, taş dize getirdildi! “Vanlıları sahille buluşturacak yolda çalışmalar devam ediyor”

Van Gölü'nden daha fazla yararlanması ve sahil kesimlerinin turizme kazandırılması için var gücüyle çalışan Van Büyükşehir Belediyesi, Tuşba ilçesinde adeta dağı taşı dize getirerek, ‘Yol Medeniyettir’ sözünü hayata geçiriyor.

"9 kilometre uzunluğundaki yolun şu ana kadar 5,8 kilometrelik kısmı tamamlandı"

Bu kapsamda Fen İşleri Dairesi Başkanlığınca sezon başında Çitören-Mollakasım Sahil Yolu’nda başlatılan çalışmalar sürüyor. 9 kilometre uzunluğundaki yolun şu ana kadar 5,8 kilometrelik kısmında ham yol, yarma, dolgu, sanat yapıları, altyapı, stabilize ve menfez çalışması yapılırken, sezon sonuna kadar Mollakasım Mahallesi’ne kadar olan 9 kilometrelik yolun tamamlanması planlanıyor. 20 iş makinesi ve 10’larca personelin hummalı bir şekilde çalıştığı sahil yolu altyapı çalışmalarının ardından önümüzdeki yıl asfaltlanacak.
 


Çitören sahil yolu projesinde neler var?
Kentin turizm potansiyelini artırarak sahil kesimlerini cazibe merkezi haline getirecek olan Çitören-Mollakasım Sahil Yolu projesinde uluslararası yol standartlarında yapılan 30 metre genişliğindeki yolun yanı sıra doğayla iç içe yürüyüş yolları, sporseverlere hitap eden bisiklet yolları, Van Gölü’ne nazır seyir terasları, otopark ve dinlenme alanları gibi sosyal tesisler de yer alıyor. Ayrıca, vatandaşları Van Gölü ile buluşturacak projenin tamamlanması ile birlikte Mollakasım Mahallesi’nin yolu yarı yarıya kısalırken, çalışmaların ikinci etabı ise Ayanıs ve Yeşilsu mahallerine kadar devam edecek.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Van Gölü
Van Gölü - 1 ay Önce

Güzel, tebrikler...Yalnız yetkililerden talebimiz açılan yol ile göl arasındaki sahalara yazlıkçılar, varlıklılar, imtiyazlılar, torpilliler tebelleş olmasın. Kıyılar ve sahiller bütün vatandaşlara aittir. (Anayasa 43) .Dolayısıyla buralar rant alanına dönüşmesin. Belediyelerimiz buralarda tesisler, parklar, yüzme alanları, mesire alanları, bisiklet yolları, mesire alanları, seyir terasları, ağaçlandırma ve yeşil alanlar yapıp bir milyon vatandaşın ve şehrimize gelen yerli yabancı ziyaretçilerin istifadesine sunsun. Yoksa vatandaşların büyük çoğunluğu için buralar uzaktan veya havadan görülebilecek yerler halini alır. 35 kilometre gittikten sonra insanlar ancak yüklü paralar ödeyerek buralarda göle girer veya oturur. Bu da halka hizmet olmaz. Varlıklı ve ayrıcalıklı sınıfa ikram ve iyilik olur. Eminiz ki sayın yöneticilerimiz böyle durumlara asla izin vermeyecek, buraları bütün Vanlıların istifadesine sunacaktır. Ayrıca buralarda gölün evsel atıklarla, çöplerle, hanelerin kanalizasyon ve atık sularıyla kirlenmesine çözümler bulunacaktır.

Yepyeni ve modernleşen bir Van
Yepyeni ve modernleşen bir Van - 1 ay Önce

Sayın valimize teşekkür ediyoruz. Keşke bütün belediyeler ve bütün belediyelerin daireleri ve birimleri de sayın valimiz kadar gayretli olsa... Herkes elini taşın altına koyarsa Vanımız modern, güzel ve bambaşka bir şehir olur. Küçük hizmetler değil büyük projeler lazım. Onlarca km asfalt yollar, şehir merkezinde çağdaş standartlarda onlarca km yol, kaldırım ve refüjler, geniş bulvarlar, güzel kavşaklar, köprülü kavşaklar, modern bir otogar, birkaç tane millet bahçesi, her ilçeye onlarca yeni park, Edremit- Kampüs arası sahil bandı, çevre yolu, prestij cadde ve sokaklar, düzenli mahalle yolları, tertemiz bir şehir, otopark alanları, çok katlı otoparklar, ferah, bakımlı ve tertemiz çarşılar, tertemiz dere ve kanallar, yamaçlarda ağaçlandırmalar, bakımlı park ve mesire yerleri, yeni yüzme alanları, yeni mesire yerleri gibi onlarca hizmet ve projeyle Van bundan sonraki on yıllara eksiksiz ve kusursuz girebilir. Emsali olan büyükşehirlerle böyle yarışabilir. Turizm kenti haline gelebilir. Herkese, her kuruma, her yöneticiye, her çalışana görevler düşüyor

Çitören
Çitören - 1 ay Önce

Çitörende sahil bandına imara uyulmadan. Kaçak yapılar yapılıyor. Etrafı tel örgü ile kapatılıp vatandaşın göle ulaşımı engelleniyor. Ne kanun ne nizam Tuşba Belediyesi de seyrediyor.