banner211

Dijitalleşen imalatçıya 1 milyonluk destek!

Van’da şu ana kadar binlerce girişimciyi kendi işinin patronu yapan, KOBİ’lere verdiği destekle ekonomi çarklarının dönmesinde önemli rol oynayan KOSGEB 2021 için dev bir dijital dönüşüm çağrısı açıkladı. Van KOSGEB müdürü 1 milyona varan desteğin detaylarını açıklayarak imalat sektöründe faaliyet gösterenlere davet çağrısı yaptı.

Dijitalleşen imalatçıya 1 milyonluk destek!

ŞEHRİVAN HABER: ÖMER AYKAÇ- Türkiye’de ve Van’da önemli yatırımların, başarılı girişimlerin öncüsü olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) dev bir teklif çağrısına çıktı. ‘İmalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin üretim ve ilişkili iş süreçlerinde dijital teknolojilerden yararlanma düzeyinin arttırılması’ ve ‘İmalat sanayi sektöründe dijitalleşme sürecine katkı sağlayabilecek yerli teknoloji geliştiricisi KOBİ’lerin desteklenmesi’ adıyla iki ayrı başlıkla çağrısını duyuran KOSGEB’in 1 milyona varacak destek sunacağı bu projelerle ilgili KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük’ten detaylı bilgilendirme geldi. Şehrivan’a konuşan Yörük; “Dijital dönüşümün önemli bir konu olarak öne çıktığı bu süreçte bizler de imalat sanayideki firmaların dijital dönüşümünde destekçi olmaya hazırlanıyoruz. 1 milyona varan önemli destekler sunuluyor.” Dedi.

Kurulduğu günden bu yana önemli girişimcilerin, üreticilerin ve imalatçıların iş kurmasının öncüsü olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) 2021 yılı KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı'nın ‘İmalat Sanayinde Dijitalleşme’ çağrısını kamuoyuyla paylaştı. Van’da da şu ana kadar binlerce yatırımcının destekçisi olan KOSGEB’in bu desteği dijitalleşmenin tüm sektörler için önemli olduğu bu süreçte önemli bir destek olarak öne çıkarken KOSGEB Van Müdürü Bilal Emre Yörük o projeye dair detayları paylaştı.

YÖRÜK: BU ÇAĞRI VAN VE BÖLGE İÇİN ÖNEMLİ

Yörük, tüm dünyada bir değişim ve dönüşüm süreci yaşandığına vurgu yaparak, bu süreçte KOSGEB’in de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde bu sürecin destekçisi olduğuna vurgu yaptı. Tüm sektörlerde olduğu gibi imalat sektörünün de dijital dönüşümde mutlaka yer alması gerektiğini hatırlatan Yörük, “KOSGEB yeni dijital süreçte girişimciye ve üreticiye destek olmak için çalışmalarını sürdürüyor. Daha önce de yapılan çağrılara bir yenisi eklendi. ‘İmalat Sanayinde Dijitalleşme’ alanında üçüncü kez bir çağrıya çıkıyoruz ve bu çağrı Van ve bölge illerimizdeki sanayici, üretici, imalatçı için de büyük önem arzediyor.”

1 MİLYONA VARAN BÜYÜK DESTEK

Yörük, çağrı ile ilgili olarak; “KOBİ’leri her alanda destekleyen KOSGEB, dijital teknolojileri geliştiren ve bunları imalat sürecinde kullanan KOBİ’lere büyük avantajlar sunacak. En küçük işletmenin bile dijital dönüşüme ihtiyacı olan bu süreçte KOBİ’lerimize 300 bin liraya kadar geri ödemesiz, 700 bin lira kadar geri ödemeli olmak üzere toplam 1 milyon liraya kadar destek vereceğiz. Bu destek dijital teknoloji geliştiriciler ve imalat sanayideki üretimler için oldukça iyi bir rakam. Son dönemlerde önemli üretimlerin yapıldığı Van ve bölge de bu süreçte yerini almalı. Çağrımız çıktı başvuru sürecimiz 7 Nisan 2021 itibariyle başladı ve 17 Mayıs 2021’ye kadar sürecek.”

ÇAĞRIYA BAŞVURABİLECEK KOBİLER…

Başvuruların e-devlet üzerinden yapılabileceğini hatırlatan Yörük, teklif çağrıları ile ilgili olarak ayrıca: “Bizim 2021/1 sayılı proje teklif çağrımız ‘İmalat sanayi sektöründe dijitalleşme sürecine katkı sağlayabilecek yerli teknoloji geliştiricisi KOBİ’lerin desteklenmesi’, 2021/2 sayılı çağrımız ise ‘İmalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin üretim ve ilişkili iş süreçlerinde dijital teknolojilerden yararlanma düzeyinin arttırılması’ başlığı ile iki çağrıdan oluşuyor. Bu çağrıya akıllı dijital teknolojilerle ilgili ürün ve çözüm geliştiren elektronik, bilişim, makine imalat sektörlerindeki teknoloji geliştiricisi KOBİ’ler; imalat sanayi sektörüyle ilişkili 8 dijital teknolojiden birini veya entegre çalışmak kaydıyla birkaçını birlikte içeren ürün/yazılımlarında katma değer arttırıcı iyileştirmeler yapmak ve/veya geliştirdikleri ürün / yazılımlarını ticarileştirmek için proje sunabilecektir. İkinci çağrımız için ise imalat sanayi sektöründeki KOBİ’ler, imalat sanayi sektörüyle ilişkili 8 dijital teknolojiden biri veya birkaçını birlikte üretim ve ilişkili iş süreçlerine adapte etmek için proje sunabilecektir.”

İŞTE DESTEKLENECEK ALANLAR

Yörük, 8 alandaki projenin destekleneceğine de dikkat çekerek bu alanları da şu şekilde sıraladı: “Yeni çağrı ile desteklenecek projeler şöyle: Büyük Verinin Analitik Yöntemlerle İşlenmesi ve İmalat Sanayinde Kullanımı, İmalat Sanayinde Nesnelerin İnterneti, İmalat Sanayinde Endüstriyel Robot Teknolojileri, İmalat Sanayinde Akıllı Sensör Teknolojileri, Yapay Zekaya Dayalı Siber Fiziksel Akıllı Fabrika Sistem ve Bileşenleri, İmalat Sanayinde Siber Güvenlik, İmalat Sanayinde Akıllı ve Esnek Otomasyon Sistemleri ve İmalat Sanayinde Sanal Gerçeklik/Artırılmış Gerçeklik.”

YÖRÜK, BAŞVURU ADIMLARINI ANLATTI

Yörük, projelerin değerlendirme süreçlerine de değinerek, “Başvurular, KOSGEB tarafından belirlenen değerlendirme kriterlerine göre puanlanacak ve puan sıralamasına göre bütçe imkanları dahilinde desteklenmesi mümkün olan sayıdaki başvuru desteklenecektir. KOBİ’lerimiz KOSGEB üzerinden ‘İşletme Geliştirme Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri’ sekmesine girildikten sonra “KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı” alt menüsündeki ‘Yürürlükteki Çağrılar’ başlığı seçilerek incelenebilecektir. KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı ve KOBİ Beyannamesi onaylı işletmeler, Proje Teklif Çağrılarını inceledikten sonra www.kosgeb.gov.tr adresinde sağ üst menüde yer alan “E-hizmetler” linkini tıklayıp işletme yetkilisinin e-devlet şifresiyle KOBİ Bilgi Sistemine girerek başvurularını oluşturabilecektir (hizmet seçim kutucuğunda “KOBİGEL Destek Programı Başvurusu” hizmetinin seçilmesi gerekir).

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Süheyla kalçık
Süheyla kalçık - 3 hafta Önce

Işletmemi buyutmek istiyorum