E- Devlet’ten EYT'yi bekleyenlere büyük kolaylık: EYT'yi hak ettin mi? Hak etmedin mi? TIKLA öğren!

EYT düzenlemesi için sayılı günler kala gün ve pirim hesapları yapılmaya başladı. 1.5 milyon kişinin ilk etapta emekli olması beklenirken, EYT'den yararlanmak isteyen kişiler SGK'da yoğunluk oluşturdu. Bununla beraber uzmanlar EYT'yi hak edip etmediğinizi e-devlet üzerinden de bakabileceğinize dikkat çekti. Peki, e-Devlet üzerinden emeklilik başvurusu nasıl yapılır? İşte haberin detayları... İşte EYT düzenlemesiyle ilgili haberin detayları...

E- Devlet’ten EYT'yi bekleyenlere büyük kolaylık: EYT'yi hak ettin mi? Hak etmedin mi? TIKLA öğren!

EYT düzenlemesi için sayılı günler kaldı. Aralık ayında Meclis'e gelecek olan düzenlemenin 15 Ocak itibariyle uygulanmaya başlanması bekleniyor. EYT'den faydalanmak isteyenler SGK'da yoğunluk oluşturdu. Öte yandan Uzmanlar EYT'yi hak edip etmediğinizi e-devlet'te hizmet dökünümüne bakarak öğrenebilevrğine dikkat çekti.

E-DEVLET ÜZERİNDEN EMEKLİLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Emeklilik başvurusu için e-devlete şifre ve TC kimlik numarası ile giriş yaptıktan sonra kurumlar sekmesine tıklanıyor. Kurumlar sekmesinde alfabetik sıraya göre dizili harflerden S harfine tıklanması, bu sekmede de Sosyal Güvenlik Kurumu'nu sekmesinin açılması gerekiyor. Bu sekmede Gelir Aylık Ödenek Talep Belgesi'nin verilmesi başlığına tıkladıktan ve açılan sayfada yeni başvuru sekmesine tıkladıktan sonra ilgili bölümleri SSK veya Bağ-Kur emeklilik durumuna göre doldurarak başvuru yapmak mümkün.

DÜZENLEMENİN ARALIK AYINDA MECLİS'E GELMESİ BEKLENİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Meclis'in kararıyla 3600 ek gösterge meselesini düzenledik. İnşallah aralık ayı içinde de EYT düzenlemesini Meclis'e takdim edeceğiz. EYT şartlarını sağlayan 1,5 milyon kişi var" açıklamasında bulunmuştu. İki şartın kaldırılmayacağını dile getiren Bilgin, "Bunlar prim gün sayısı ve yıl sayısı. Kadınlar için 20, erkekler için 25 şartını yerine getirdikleri zaman onlar da bundan istifade edecekler. Yani yaptığımız düzenleme herkesi kapsayan bir düzenleme, sınır koyan bir düzenleme değil" sözlerini kullanmıştı.

EYT DÜZENLEMESİ OCAK AYINDA HAYATA GEÇECEK

İlk sigortalılık tarihi 8 Eylül 1999'dan önce olup çalışma yılını ve prim gün sayısını dolduranların yeni düzenlemeden yararlanması planlanıyor. Bu kişilerin emekliliğe hak kazanması gündemde. EYT düzenlemesinin ocak ayı itibarıyla hayata geçmesi bekleniyor.

YENİ YILDA ÜCRET ARTACAK

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde borçlanma yapacaklar için uzmanlar uyarıda bulunuyor. Borçlanmalar asgari ücret tutarına göre belirlendiği için tutarlarda artış olacak. Halihazırda doğum veya askerlik borçlanması yapacak vatandaşlar için geri sayım başladı. Örneğin askerlik borçlanması yapacak bir vatandaş, 1 Ocak 2023'ten önce ödeme yaparsa günlük 69 lira, toplamda 37 bin 963 lira ödeyecek. Bu kişi ödemesini 1 Ocak'tan sonra yaparsa bu rakam, asgari ücrete gelen zam oranında yükselecek.

EYT BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

EYT'den yararlanarak emekli olabilmek için; 8 Eylül 1999 öncesinde sigorta kaydının bulunması,5 bin prim gün sayısının tamamlanmış olması gerekiyor. Bu süre erkekler için 25 yıl, kadınlar için ise 20 yıl sigortalılık süresinin dolması gerekiyor

HABER7

YORUM EKLE