banner290

En çok satanlardandı! Ford, o modelin fişini çekti: Üretimi sonlandırdı!

ABD'li otomobil devi Ford, değişen müşteri tercihleri nedeniyle 2018 yılında emekliliğe hazırlanan Mondeo modelinin üretimi Avrupa için sonlandırıldı.

En çok satanlardandı! Ford, o modelin fişini çekti: Üretimi sonlandırdı!

Ford Mondeo, 2018 yılında hızlanan yeniden yapılanma çalışmalarında Avrupa’ya veda edeceğinin sinyallerini vermişti. 

Son yıllarda değişen tüketici tercihleri nedeniyle bazı markaların modelleri artık yolun sonuna geldi. Bu modellerden biri olan Ford Mondeo, 2020'de ABD pazarından çekilmişti.

Bu geri çekilmenin ardından benzer bir kararın Avrupa pazarı için de alınacağı açıklanmıştı.

Ford'un ilk elektrikli Transit'i banttan indi

FORD MONDEO'NUN ÜRETİMİ SONLANDI

Beklenen oldu ve otomobilin üretimi 29 yılın ardından sona erdi. Bu haftanın başında İspanya'daki fabrikada son Ford Mondeo banttan indi. Ayrıca Avrupa pazarı için Mondeo'nun yerini alacak bir model de planlanmıyor.

1993 yılından bu yana beş nesil değiştiren Ford Mondeo, Avrupa'da 5 milyondan fazla satış rakamına ulaşarak ABD'li üreticinin sevilen modellerinden biri olduğunu kanıtladı.

Tüketicinin yüzü büyük hatchback ve sedan modeller yerine, SUV segmentine dönmeye başlayınca, sınıfındaki diğer modeller gibi Ford Mondeo'nun satışları da zayıflamaya başladı.

FORD SUV SEGMENTİNE ODAKLANDI

SUV ve crossover modeller geçtiğimiz yıl Ford satışlarının yüzde 39'unu oluşturdu. Ford, SUV ve crossover satışlarında pandemiye rağmen 2019 yılına göre yüzde 8 artış yaşadı.

Bu nedenle şirket, müşteri tercihlerine göre hareket ederek SUV ve crossover pazarına odaklanma kararı aldı.

HABER7

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2022, 13:09
YORUM EKLE