banner211

Hazine arazileri tarıma açılıyor

Tarım Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre ilk etapta hazineye ait 9 milyon metrekare alanda ekim yapılacak. Bakanlık, "Örnek ekimler için çiftçilerimizin kullanımına açıyoruz." ifadesini kullandı.

Hazine arazileri tarıma açılıyor

Tarım Bakanlığı hazine arazileri hakkında bir açıklama yaptı.

Pilot uygulama olarak başlatılan bu çalışmada, ilk etapta 9 milyon metrekare alanda ekim yapılacak.

Hububat, baklagiller, yağlı tohumlar ve yem bitkileri gibi ürünlerin ekilmesi sağlanacak. 

Çiftçiler, bu arazileri bedelsiz olarak örnek ekilişler için kullanacak. 

KADIN VE GENÇLERE POZİTİF AYRIMCILIK TANINACAK

Çalışmada, kadınlara ve gençlere pozitif ayrımcılık tanınacak. Atıl Hazine arazisinin olduğu köylerde ikamet eden çiftçilere, yapılacak olan puanlama sistemiyle öncelik verilecek.

YAZLIK EKİLİŞLERLE ÜRETİM ARTTIRILACAK

Diğer taraftan 21 ilde yine pilot uygulama olarak başlatılan "Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi-Yazlık Ekiliş Programı", atıl hazine arazilerinin kullanımıyla daha da ileriye taşınacak.

ATIL ARAZİLER ÜRETİME KAZANDIRILACAK

Tüm bu çalışmalarda tarımsal hasılanın artırılması hedeflendiğinden mevcut ekilen alanlardan ziyade atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması amaçlanıyor.

HABER7

YORUM EKLE
YORUMLAR
TARIMI KALKINDIRMA HAMLESİ ŞART.
TARIMI KALKINDIRMA HAMLESİ ŞART. - 1 yıl Önce

Bu güzel bir Çalışma. Bu arada bütün köyler de tarlalarında ekim yapmalı. Tarımsal ürünler ve sebze ekimi, meyve yetiştiriciliği yapılmalı. Devlet, ülke genelindeki ON BİNLERCE KÖYÜ TEK TEK MERCEK ALTINA ALARAK tarımı teşvik edip yaptırmalı. Ülke genelinde yüz binlerce ton tohum ve gübre dağıtımı yapılmalı. Köylerin hepsinde DSİ tarafından sulama kanalları, sulama gölet ve havuzları yapmalı. Belli yörelerde küçük ve orta ölçekli sulama barajları yapılmalı. Bütün köylere tohum ve fide gönderilmeli. Tarım yapmak istyeyenlere bu işi yapmak şartıyla Faizsiz Krediler, hibe destekler sağlanmalı. Bütün ülkede bir TARIMSAL KALKINMA SEFERBERLİĞİ başlatılmalı. Öyle ki bir iki yıl içinde dünyanın sayılı tarım ülkelerinden ve tarım ihracatçılarindan biri haline gelelim. Buğday, arpa, çavdar, mısır, ayçiçeği, pirinç, soya fasulyesi, fasulye, mercimek, nohut, bezelye, patates, domates, patlıcan, biberler, kabak, karnabahar, ıspanak, soğan, maydanoz, marul, lahana, turp, havuç, pırasa ve daha aklınıza ne gelirse her tür ziraî üründe kendine yeten ve hatta ihraç eden bir ülke konumuna gelmeliyiz. Bunun için 81 İLDE bütün köylerin yol, su, sağlık, eğitim gibi olanakları iyileşytirilmeli, köyler cazip hale getirilmeli. Insanlar şehre göç etme ihtiyacı duymamalı. Şehirlerin insan yükü bu yolla hafifletilmeli, iç göç böylece azaltılmalı. Köyler ve kırsal kendini de, şehirleri de, ülkeyi de beslemeli. Tarım Kredi Kooperatifleri yaygınlaşması ve 81 İLDE etkin çalışmalı. Çiftçi, köylü ve üretici desteklenmeli. Doğal, sağlıklı GDO'suz ürünler yetiştirilmeli, üretici bilinçlendirilmeli, eğitimler verilmeli. Tarım müdürlükleri tek tek her köye gitmeli, oralarda bir tarımsal canlılık oluşturmalı. Bunun için ciddi planlamalar, gayretler ortaya konmalı. Ülke olarak her ilkbaharda bu amaçla tarıma 30 milyar TL kaynak harcanmalı. Bu harcamalara değer zira 81 il, binlerce ilçe, onbinlerce köy ve topyekün ülke kazanacak.

Sami baykut  tekirdag saray
Sami baykut tekirdag saray - 1 yıl Önce

Cok beğendim. Başbakanımıza çok teşekkür ederim