banner272

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Türkiye’nin en acil ihtiyacı barıştır”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Bu saatten sonra kurulması gereken bir ittifak varsa o da 'barış ittifakı' olmalıdır. Herkes 'barış ittifakı' üzerinde çalışmalıdır, yoğunlaşmalıdır ve bu ittifakı hayata geçirmelidir." dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Türkiye’nin en acil ihtiyacı barıştır”

1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında Van'da düzenlenen mitinge katılan Buldan, barışın adalet, özgürlük, emek ve alın teri olduğunu söyledi.

KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİNE VURGU YAPTI

Bu topraklarda büyük acıların yaşandığını, büyük bedellerin ödendiğini, barış, demokrasi ve özgürlükler adına büyük mücadelelerin verildiğini belirten Buldan, Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözülmesini özellikle vurguladıklarını aktardı.

TÜRKİYE'NİN EN ACİL İHTİYACI BARIŞTIR

"Ne Kürt sorunu ne de barış sorunu sadece HDP'nin sorunu olmamalıdır. Bu ülkede vicdanı olan herkesin sorunu olmalıdır." diyen Buldan, şöyle devam etti:

"Buradan siyasal ve toplumsal muhalefete, tüm demokrasi güçlerine, parlamentoya, sivil toplum örgütlerine, aydınlara, yazarlara, akademisyenlere ve bu ülkede vicdanı olan herkese bu çağrıyı yapmak istiyorum. Bu saatten sonra kurulması gereken bir ittifak varsa o da 'barış ittifakı' olmalıdır. Herkes 'barış ittifakı' üzerinde çalışmalıdır, yoğunlaşmalıdır ve bu ittifakı hayata geçirmelidir. Çünkü Türkiye'nin en acil ihtiyacı barıştır. Doğudan batıya, güneyden kuzeye Türkiye halklarının barış ittifakını oluşturması için bugünden itibaren bu ittifak üzerinde çalışmasının önemli olduğunu bir kez daha ifade ediyorum. 27 Eylül'de Ankara'da ilkelerimizi, perspektifimizi, çözüme dair hem Kürt sorununa hem de Türkiye'de yaşanan birçok sorunun çözümüne dair HDP'nin ilkeleri dediğimiz bir deklarasyonu Türkiye kamuoyuna açıklamaya hazırlanıyoruz. Bu ilkeler açıklandıktan sonra Türkiye halklarının HDP etrafında kenetleneceğine inanıyoruz."

ANADOLU AJANSI

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2021, 09:17
YORUM EKLE

banner269

banner260