banner290

HDP'li Sarısaç, Bostaniçi Mahallesi sakinlerinin çöp sorununu TBMM’ye taşıdı!

Tuşba ilçesine bağlı Bostaniçi Mahallesi’nde yaşayan yurttaşların altyapı ve çöp sorunu devam ederken, HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç da konuyu meclise taşıdı. Dökülen çöplerin oluşturduğu mağduriyetten haberiniz var mı? Sorusunu yönelten Sarısaç, durumun düzeltilmesi için de yetkililere çağrıda bulundu. 

HDP'li Sarısaç, Bostaniçi Mahallesi sakinlerinin çöp sorununu TBMM’ye taşıdı!

Van ilinin Tuşba ilçesine bağlı Bostaniçi Mahallesi’nde yaşayan yurttaşların altyapı şikâyetleri ve çöp sorunu sıklıkla kamuoyuna yansımaya devam ederken, HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç da konuyu meclise taşıyarak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Bostaniçi Mahallesi’yle ilgili yaşanılan sorularla ilgili sorular yönetti.   

SARISAÇ, BOSTANİÇİ MAHALLESİ’NİN SORUNUNU MECLİSE TAŞIDI! 

Konuyla ilgili soru önergesi veren HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, “Van ilinin Tuşba ilçesine bağlı Bostaniçi Mahallesi’nde yaşayan yurttaşların altyapı şikâyetleri sıklıkla kamuoyuna yansımaktadır. Mahalle sakinleri asfalt yol başta olmak üzere altyapıya yönelik herhangi bir çalışmanın olmadığını belirtirken mahalleye dökülen çöplerin ciddi bir rahatsızlığa neden olduğunu aktarmaktadırlar. Yine kent merkezinden toplanan çöplerin mahalleye 200 metre uzaklığa döküldüğü, oluşan çöp tepelerinin martı ve köpeklerin uğrak yerine dönüştüğü, mahalle sakinlerinin ciddi bir çöp kokusuna maruz kaldığı ve çocukların enfeksiyon kaptığı da vurgulanmaktadır.”  

SARISAÇ’TAN YETKİLİLERE ÇAĞRI! 

Sarısaç, cümlelerini şöyle sürdürdü: “Covid-19 salgını ve ısınan havalara rağmen hiçbir önlem alınmazken ilgili belediyenin de şikâyet ve talepleri görmezden geldiği ortadadır. Geçmiş yıllarda da kış boyunca Sıhke Gölü’nün çevresine dökülen çöplerin karların erimesiyle oluşturduğu çevre kirliliği ortaya çıkmış, göle yakın olan Bostaniçi Mahallesi’nde yaşayan yurttaşların mağduriyeti basına yansımıştı. Bostaniçi Mahallesi’nde çöp sorununun bugün de devam ediyor olması, kayyum atanan belediyelerin hiçbir adım atmadığını göstermektedir. Suyun ve doğanın kirletildiği, yurttaşların sağlığının tehlikeye düşürüldüğü, mahallelinin kötü kokuya maruz bırakıldığı bu durumun düzeltilmesi için yetkililerin derhal harekete geçmesi gerekmektedir.” 
HDP Van Milletvekili Sarısaç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Bostaniçi Mahallesi’yle ilgili şu soruları sordu: 

- Van ilinin Tuşba ilçesine bağlı Bostaniçi Mahallesi’ne dökülen çöplerin oluşturduğu mağduriyetten haberiniz var mıdır?

- Tuşba ilçesine bağlı Bostaniçi Mahallesi’ne dökülen çöplerin halk sağlığını tehdit edici boyutlara ulaştığı doğru mudur?

– Tuşba ilçesine bağlı Bostaniçi Mahallesi’ne çöplerin dökülmesinin neden olduğu sağlık ve çevre sorunları konusunda herhangi bir araştırma yapılmış mıdır?

– Bostaniçi mahallesi sakinlerinin çöp kokusu ve enfeksiyon tehdidi nedeniyle yaptığı şikayetlerin gereğinin yapılmamasının sebebi nedir? İlgili belediye neden şikâyet ve talepler doğrultusunda bir çözüm üretmemektedir?

- Şehir merkezinden toplanan çöpler, neden yurttaşların yaşam alanlarına yakın bir yere dökülmektedir? Sorunun çözülmesi amacıyla herhangi bir adım atılacak mıdır?

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
LÜTFEN TEMİZLİK
LÜTFEN TEMİZLİK - 3 hafta Önce

Bostaniçi'nde çöp kokusu, Tuşba'da dip çamuru kokusu, İskele'de dip çamuru kokusu, Fidanlık Parkı'ndadip çamuru ve kokusu, yine buralarda kıyı kirliliği vekokusu, Kocaeli Parkı'nda dip çamuru ve kokusu, 15 Temmuz Sahil Parkı'ndadip çamuru ve kıyı kirliliği kokusu, Mahalleler boyunca Şamran Kanalı'nın kirliliği ve kokusu, Mahalleler boyunca Kurubaş Deresinin ve Kirman Kanalının kirliliği ve kokusu, Akköprü Kanalının kirliliği ve kokusu, Sıhke Göletinin ve çevresinin kirliliği ve kokusu... Hangi birini saymalıyız. Vatandaşlar olarak yıllar yılıdır Van'daki en büyük problemlerin kirlilik sorunu ve temizlik yapılmayışı, asfalt yol eksiklikleri ve park-yeşil alan eksiklikleri olduğunu söylüyoruz ama problemler devam ediyor.

Vanlı
Vanlı - 3 hafta Önce

ON YILLARIN İHMALLERİ. 1980'DEN BERİ NİCE ŞEY YAPILMALIYDI. HÂLÂ ÇOK EKSİĞİMİZ VAR.

Ümit
Ümit - 3 hafta Önce

ON YILLARCA ÇOK ŞEY YAPILABİLİRDİ. 1980'DEN 1990'LARA, 1990'DAN 2000'LERE, 2000'LERDEN 2010'A, 2010'DAN 2022'YE KADAR PEYDER PEY YAPILMASI GEREKEN HERŞEY BİTİRİLEBİLİRDİ. DİLERİZ BUNDAN SONRAKİ AYLARDA VE YILLARDA HER ŞEY ÇAĞDAŞ ANLAMDA BİTİRİLİR.