banner278

İranlı turistler, ünlü markaların indirimlerinden yararlanmak için Van’a akın ediyor

 İran'dan alışveriş yapmak için Van'a gelmek isteyen turistler, Saray ilçesindeki Kapıköy Gümrük Kapısı'nda yoğunluk oluşturdu.

İranlı turistler, ünlü markaların indirimlerinden yararlanmak için Van’a akın ediyor

Türkiye'yi İran'a bağlayan önemli sınır kapılarından olan ve Kovid-19 nedeniyle 24 Mart 2020'de kapatılan Kapıköy'de geçişlerle ilgili kısıtlamaların tamamen kaldırılmasının ardından İranlı turistlerin Van'a gelişi artarak devam ediyor. 17 Eylül 2021'de iki ülke arasındaki kapıların açılmasıyla, binlerce İranlı turist alışveriş yapmak için Van'a akın etmeye başladı.

İki doz aşı olan ve PCR testi yaptıran İranlılar, minibüslerle geldikleri Van'da yaptıkları alışverişle esnafın yüzünü güldürdü. Saray Kaymakamlığı da 8 Kasım'dan bu yana 6 bin 691 İranlı turistin geçiş yaptığı sınır kapısında, ulaşımın aksamaması için tedbir aldı. İranlı turistlerden Aytek Hasanzade, AA muhabirine, ailesiyle ilk kez Türkiye'ye geldiğini ve heyecanlı olduğunu söyledi.

Üç gün boyunca Van'da kalacaklarını anlatan Hasanzade, "Buraya ailece geldik. Van'da daha çok alışveriş yapmak ve gezmek için kalacağız. Türkiye'yi çok seviyoruz. Fırsat buldukça alışveriş yapıp, tarihi mekanları gezeceğiz." dedi. Parisa Shiraz ise Türkiye ve Van'ı çok sevdiklerini belirterek, "Fırsat buldukça geliyoruz. Van ve Türkiye çok misafirperver. Çok memnunuz. Yaklaşık bir hafta boyunca Van'da alışveriş yapacağız. Fırsat buldukça da eğleneceğiz, gezeceğiz. Alışveriş günleri için binlerce İranlı şuan burada. 40 kişilik grupla geldik." şeklinde konuştu.

ANADOLU AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turizmin canlanması için.
Turizmin canlanması için. - 6 gün Önce

Cadde ve sokakların, ara sokakların, arka sokakların, ana arterlerin, insanların uğrak yerlerinin gün içinde bir tek izmarit, bir tek yaprak, bir tek çöp, bir tek taş- toprak parçası kalmayacak şekilde süpürülmesine ihtiyaç var. Refüjler, kaldırımlar, yol kenarları, oluklar, ağaç çevreleri çoğunlukla kirli oluyor, çöp ve izmarit oluyor. Şehrin her tarafında temizliğe ihtiyaç var. Yeterli temizlik için her yere yeterli sayıda temizlik görevlisi verilmeli. Temizlik denetimleri olmalı. Refüj ve kaldırımlardaki eksiklikler tamamlanmalı. Biten yollardaki taş ve malzemeler artık toplanmalı. Devam eden çalışmalar hızlanmalı. Desenli taşların arasına kum dolgu yapılmalı. Her nokta süpürge ve fırçalar kullanılarak kumla doldurulmalı. Arta kalan kum, taş vb. malzemeler toplanmalı. Her yer tertemiz olmalı. Bu kadar yaygın çalışma bu kadar ucuz ihmallerle gölgelenmemeli. Şehir modern, bakımlı, temiz, ferah olmalı. Kaldırımlar yayalara kalmalı. Böylece İranlı misafirlerimiz de kendi vatandaşlarımız da bu şehirde dolaşmaktan keyif alacaklardır. Her esnaf da kendi iş yerinin önünü, çevresini temiz tutsun. Vatandaşlar çöp ve izmaritlerini yollara,kaldırımlara ve etrafa atmasın. Kurumlar ilgili, çalışanlar fedakâr, vatandaşlar ve esnaflar bilinçli olsun. Şehrimizi, çarşılarımızı, çevremizi temiz tutalım, temizleyelim.