İşte Kapıköy’ün kapanmasının arkasında yatan sebep!

Geçtiğimiz günlerde uzun bir aranın ardından açılan Kapıköy Gümrük kapısının tekrardan İran tarafından kapanması kamuoyunda ciddi tepkilere yol açmıştı.

 İşte Kapıköy’ün kapanmasının arkasında yatan sebep!

Kapının açılması, açılmasının önündeki engeller tartışılırken Şehrivan yaşanan o kapanma sürecinin detaylarına ulaştı. Yarın itibariyle yeniden açılacak Razı Sınır Kapısı ile ilgili süreç devam ederken sürecin İran’da bir restleşmenin neticesinde oluştuğu bilgisi edinildi.

KAPANMANIN SEBEBİ RESTLEŞME!

Şehrivan’ın edindiği bilgiye göre İran milletvekili Adil Necefzade'nin fuar açılışında kapının açılacağı müjdesini vermesinin ardından, İran tarafındaki Necefzade'nin karşıtları bu durumdan rahatsız oldu. Kapının açılış haberi uzunca süre tartışılırken süreç karşılıklı bir restleşmeye dönüştü ve olay Razi’nin flaş bir karar ile kapatılmasına kadar vardı.

KAPANMANIN ARDINDAN YOĞUN BİR GÖRÜŞME TRAFİĞİ BAŞLADI!

İran tarafında yaşanan bu kriz devam ederken Kapıköy sınır kapısının kapanma sebepleri ve de tekrar açılması konusunda Van milletvekili Osman Nuri Gülaçar da temaslarda bulundu. İran Meclis Başkanı ve İran Dış İşleri Bakan Yardımcısı ile, Türkiye tarafından ise Ticaret Bakanı ve Dış İşleri bakanı ile de görüşerek krizin çözülmesi için çeşitli temaslar sağladığı öğrenilen Gülaçar, bu noktada yoğun bir görüşme trafiği içine girdi. Gerçekleşen bu sürekli temasların ardından 8 ekim Cuma günü açılacağı bilgisine haber merkezimiz tarafından ulaşıldı. Ayrıca iran bölge valisinin de kapının açılacağı şeklinde bir söylemi gün içinde haberlerde yer alırken, gözler Kapıköy gümrük kapısına çevrildi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2021, 23:34
YORUM EKLE