Jandarma ekipleri Van-İran sınır hattında kuş uçurtmuyor! İlk 4 ayda yakalanan göçmen sayısı açıklandı

Van'da yasa dışı geçişler, kaçakçılık faaliyetleri ve terörist sızmalarını önlemek amacıyla geçen yıl İran sınır hattında başlatılan duvar örme çalışmaları devam ederken, hudut ve jandarma birlikleri ise kaçak geçişlerin en yoğun olduğu Van-İran sınır hattında kuş uçurtmuyor.

Jandarma ekipleri Van-İran sınır hattında kuş uçurtmuyor! İlk 4 ayda yakalanan göçmen sayısı açıklandı

Kaçak geçişlerin engellenmesi için Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinden Hakkari'nin Yüksekova ilçesine kadar uzanan ve geçen yıl ihalesi yapılan, Van sınırındaki 64 kilometrelik duvarın 40 kilometrelik bölümü tamamlandı. Kalan 24 kilometrelik bölümün ise bu yıl bitirilmesi hedefleniyor. Van-İran sınır hattındaki toplam 295 kilometrelik sınır hattının tamamına duvar örüleceği ve bu çalışmanın da 2023'e kadar bitirileceği belirtildi. Sınırda bir yandan duvar örme çalışmaları devam ederken, jandarma birlikleri de kaçak geçişlerin engellenmesine yönelik 7/24 görevinin başında faaliyetlerini sürdürüyor. 

SINIRDA KUŞ UÇURTULMUYOR
Van'ın İran sınırında bulunan Özalp ilçesine bağlı Yukarıturgalı Mahallesi'ndeki sınır hattında devriye gezen İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, kaçak göçmenlerin saklandığı dere yatakları ve mağaraları didik didik arıyor. Ekiplerin kontrol ettiği dere yatağında yakalanan bir grup kaçak göçmeni ise DHA ekibi görüntüledi. Yurda yasa dışı yollarla giriş yapan ve 1 aydır yolda oldukları belirtilen kaçak göçmenler, ekipler tarafından işlemleri yapılmak üzere İl Göç İdaresi'ne bağlı Geri Gönderme Merkezi'ne gönderildi. Kaçak göçmenlerin yoğun olarak kullandıkları Özalp ilçesindeki sınır hattında ise son 4 ayda 5 binin üzerinde göçmen yakalandığı ve işlemleri için Geri Gönderme Merkezi'ne gönderildiği kaydedildi. 

İLK 4 AYDA 55 BİN 627 KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI
Öte yandan İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesindeki verilere göre, kolluk kuvvetlerinin İran sınır hattında yaptığı faaliyetlerde 2020'de 122 bin 302, 2021'de 162 bin 996 ve 2022'nin ilk 4 ayında ise 55 bin 627 kaçak göçmen yakalandığı belirtildi.

DEMİRÖREN HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
İnsan kaçakçılığı ülkeye ihanettir.
İnsan kaçakçılığı ülkeye ihanettir. - 3 hafta Önce

Afganistan'da erkek kalmadı. Bütün genç erkekler, çalışma çağındakilerin tek hedefi ve son durağı maalesef Türkiye. Yüzlerce insan kaçakçısı Afganistan- İran- Türkiye hattında ağını kurmuş. Yüz binlercesi durdurulurken maalesef yüz binlercesi de son dört beş yılda şehirlerimize doldu. Her gün fark edilebilen yüzlercesinin haberlerini okuyoruz. Bir de farkedilemeyenler var. Ülkemize yazık. Hakikaten bu kaçakçılığı ve bu kaçakçıları tsmamiyle durdurmalıyız.

vanlı
vanlı @İnsan kaçakçılığı ülkeye ihanettir. - 3 hafta Önce

kimse zorla getirmiyor devlet istese birtane bile ülkeye giremez

Vatandaş
Vatandaş - 3 hafta Önce

Ülkemiz afgan,iran,pakistanlı,tacik,kırgız,irak,suriye vs istilasına karşı korunmalı.