Kaplan: Türkiye’nin Su Ajansı’na ihtiyacı var

Van Büyükşehir Belediyesi VASKİ Genel Müdürlüğü, İLBANK’ın ‘Sürdürülebilir Şehirler Programı’ kapsamında “Entegre Kentsel Su Yönetimi Planı” çalışmaları devam ediyor. 11-13 Ekim 2021 tarihlerinde Antalya'da “Sürdürülebilir Şehirler Projesi – Eğitim Programları – 4” kapsamında düzenlenen toplantıya VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, Daire Başkanı Harun Şahin ve kurum yetkilileri katıldı.

Kaplan: Türkiye’nin Su Ajansı’na ihtiyacı var

Avrupa Birliği IPA II Hibe Anlaşması kapsamında İLBANK Genel Müdürlüğü ile Dünya Bankası tarafından ortaklaşa yürütülen “Sürdürülebilir Şehirler Projesi” 10 seçili Büyükşehir Belediyelerinin katılımıyla çalışmalarını sürdürüyor. Projenin yerel yönetimlere teknik destek sağlanması amacıyla 11-13 Ekim 2021 tarihleri arasında Antalya'da "Sürdürülebilir Şehirler Projesi - Eğitim Programları - 4" kapsamında toplantıya; VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, Plan Proje ve Yatırım İnşaat Dairesi Başkanı Harun Şahin ve kurum yetkilileri katıldı. Düzenlenen eğitim toplantısı iki oturumda gerçekleştirilerek; proje uygulamasında deneyimlenen modeller hakkında bilgi paylaşımı, Entegre Kentsel Su Yönetim Planı ve AB görünürlük kuralları ve yönergeleri ile ilgili şu ana kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirme yapıldı.

KAPLAN: KURAKLIK DÖNEMİNDE PROJENİN ÖNEMİNE VURGU YAPTI

Düzenlenen toplantının ikinci oturumunda sunum yapan VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, "Entegre Kentsel Su Yönetimi Planı" (EKSYP) çalışmaları hakkın önemli değerlendirmelerde bulunarak, projeyle birlikte eksikliklerin ve stratejilerin daha önce belirlenmesinde rol oynadığını, bu doğrultuda VASKİ’nin dinamik genç ekiple iyi çalışmalar çıkardıklarını kaydetti. Genel Müdür Kaplan devamında, projenin öneminin altını çizerek şunları söyledi: Küresel ısınma ve değişen iklim koşullarının etkileriyle ve doğadan alınan geri sinyaller sonucu “Sürdürülebilir Şehirler Programı” kapsamında, “Entegre Kentsel Su Yönetimi Planı” çalışmaları bu yıl içerisinde yaşadığımız kuraklık sürecinde bu proje bizler açısından çok değerliydi. Özellikle projeyle birlikte bütün su paydaşlarının bir araya gelmesi, suyun her çeşidinin bir arada değerlendirilmesi ve suyun yönetilebilmesi adına farkındalık oluşturdu” dedi.

TÜRKİYE’NİN SU AJANSI’NA İHTİYACI VAR

Genel Müdür Kaplan, Avrupa’da bulunan su ajanslarını örnek göstererek, Türkiye’de de su ajansı kurulması gerektiğini belirterek; “Özellikle ülkemizde bulunan kalkınma ajanslarına dikkat çekmek istiyorum; son yıllarda projelerin desteklenmesi ve hayata geçirilmesinde önemli rol oynadığını görüyoruz. Dolasıyla suyun geleceğini korumak, suyu doğru kullanılması ve projelerin hızlı desteklenmesi adına su ajansının kurulması bizler açısından alternatif bir adım olacaktır. Özellikle ajans ile birlikte projeler için kredi arama mecburiyetinde kalmayacağız. Bu doğrultuda ajansın kurulması yönünde farkındalık oluşturulması gerektiği kanaatindeyim” diye ifade etti.

KAPLAN: ASELSAN İLE SÖZLEŞME AŞAMASINA GELDİK

Kurum olarak; Abone Bilgi Yönetim Sistemi (ABYS), Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) ve Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) proje kapsamında geliştirdiklerini ifade eden Genel Müdür Kaplan, enerji maliyetlerinin düşürülmesi noktasına vurgu yaparak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de güneş enerjisi verimliliği konusunda Antalya’dan sonra ilimizin geldiğini düşünüyorum. Mevcuttaki enerjiyi doğru yönetmek kavramından yola çıkarsak; enerjiyi doğru yönettiğimiz takdirde suyu da doğru yönettiğimizi gördük. Enerjinin doğru yönetilmesi için tüm paydaş kurumlarımızla birlikte ASELSAN ile yeni uygulamaya alacağımız yeni yazılımla sözleşme aşamasına geldik. Enerjiyi uzaktan yapay zekayla yönetme yazılımı üzerine anlaşmaya vardık. ‘Ölçemediğinizi yönetemezsiniz’ prensibinden hareketle suyu ölçerek veya tespit ederek uzaktan sizin adınıza yönetecek yapay zekayla yönetmekten bahsediyorum. Bu sistemi VASKİ’de 384 noktada devreye alacağız. Şu an prototip olarak iki ayrı tesisimizde kurarak daha sonra finansman desteği ile birlikte bütün noktalara sistemi kurmayı hedefliyoruz” diye belirtti.

KAPLAN: PROJEDEN NE ANLADIK?

Kaplan, son olarak şunları aktardı: “Proje kapsamında yaptıklarımızın dışında, projeden ne anladık? Sorusuna gelirsek, özellikle stratejimizi belirlerken ve seçili alanı seçerken ilk olarak prensibimiz; doğru yönlendirme, stratejinin doğru belirlenmesi, gelecekteki projelerimize destek sağlanması, finans temini ve imkânların doğru kullanılması noktasında önemli katkılar edindik. Bundan dolayı projenin desteklenmesinden dolayı Dünya Bankası’na ve İLBANK yöneticilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca Plan Proje ve Yatırım İnşaat Dairesi Başkanı Harun Şahin ve projeye katkıda bulunan tüm VASKİ personeline teşekkür ediyorum” dedi.

SU SİSTEMİNE BÜTÜNSEL YAKLAŞIM

Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) ve danışman firma Su Yapı/Temelsu Ortaklığı ile 2020 yılı Eylül Ayı'nda imzalanan sözleşme sonrası "Entegre Kentsel Su Yönetimi Planı" (EKSYP) çalışmaları devam ediyor. Programın amacı, “Kentsel su sisteminin bütünsel bir şekilde tasarlanması ve yönetilmesi; Su kullanımına yönelik projelerin sürdürülebilir ve entegre şekilde planlanması, uygulanması ve sosyo-ekonomik kalkınma hedefleriyle uyumlu bir su yönetimi için temel çerçeve oluşturulması; Yaşanabilir ve sürdürülebilir şehirler yaratılması,” olarak 3 maddede özetleniyor.

VASKİ’DEN 2050 YILINA YÖNELİK PLANLAMA

Planlama çalışmaları çerçevesinde küresel ısınma ve değişen iklim koşulları da göz önüne alınarak halkın içme ve kullanma suyuna erişiminin sürdürülebilir olması, suyun tasarruflu kullanımı, arıtılmış atık suyun değerlendirilmesi, katı atık tesislerinin yönetimi, yağmur suyu hasadı gibi konular irdeleniyor. Su tüketim alışkanlıkları üzerinde durularak toplum olarak yapılabilecekler ele alınıyor. Tüm bu değerlendirmeler ışığında Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü, 2050 yılına yönelik planlama ve hazırlıklarını sürdürüyor.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2021, 09:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Temizlik bir şehrin aynasıdır.
Temizlik bir şehrin aynasıdır. - 3 ay Önce

LÜTFEN YÜZLERCE TEMİZLİK GÖREVLİSİ ALINSIN. BUNLAR MAHALLELERDE, ÇARŞILARDA, YAKIN VE UZAK SEMTLERDE, CADDE VE SOKAKLARDA, MAHALLE ARALARINDA, KIYI VE SAHİLLERDE, TOKİLERDE, HER YERDE SÜPÜRME, TEMİZLİK GİBİ HİZMETLERİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPSIN. BÜTÜN VAN, TEMİZLİK HİZMETLERİNİ ELEŞTİRİYORSA SORUN VAR DEMEKTİR. ALLAH RIZASI İÇİN GÖREVLİSİZ CADDE VE SOKAK, SEMT VE MAHALLE KALMASIN. BÜTÜN BELEDİYELERİMİZ TEMİZLİK GÖREVLİLERİ ALSIN. MEVCUT PERSONEL DE SAHADA OLSUN. ŞİKAYETLERİ AZALTMALIYIZ.

james
james - 3 ay Önce

ILLUMINATI'YE KATILMAK ÜCRETSİZDİR VE ILLUMINATI ADI, FARKLI ÜLKELERDEKİ İNSANLARIN ŞİMDİ BU ORGANİZASYON ORTAKLIĞINA KATILMAK İSTEYEN FARKLI KARDEŞLERDEN ALDIKLARI YOKSUL KARDEŞLERE YARDIM ETMEK YERİNE PARA KAZANMAK İÇİN KULLANDIĞI HAL OLDU. BİLGİLERİNİZİ HERHANGİ BİR KURULUŞA GÖNDERİRKEN DİKKATLİ OLMALISINIZ, çünkü YENİ ÜYELERDEN ÇOK ŞİKAYET ALIYORUZ BU ORGANİZASYONA KATILMADAN ÖNCE NASIL ZARAR GÖRDÜĞÜMÜ BİLİYORUM. CONTACT AGENT STEVE MARCO'YA NASIL KATILACAĞINIZ HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN WHATSAP +18327216709'DAN veya ONA johnsondamien0147666@gmail.com'dan E-posta Göndererek HEDEFLERİNE ULAŞMAK İÇİN

Felix
Felix - 3 ay Önce

ILLUMINATI CLUB CHURCH TEMPLE, AİLE'YE KATILMANIN IŞIK FAYDALARININ ÇOCUKLARI | SOCIETY KARDEŞLİK 1. 1.000.000 Dolarlık Nakit Ödül 2. 30.000 Dolarlık Yeni Şık Rüya Arabası Kendi seçtiğiniz ülkede satın alınan bir Rüya Evi 4. Hayalinizdeki turistik yere bir Aylık tatil (tamamen ücretli). 5. Bir yıllık Golf Üyelik paketi 6. Dünyadaki tüm Havalimanlarında VIP muamelesi 7. Toplam Yaşam Tarzı değişikliği 8. Bohemian Grove'a erişim 9. Üye olarak her ay banka hesabınıza 27.000 $ aylık ödeme 10. Bir Aylık rezervasyon Dünyanın En İyi 5 Dünya Lideri ve En İyi 5 Ünlü ile Randevu. Lord Felix Morgan ile iletişime geçin, o WhatsApp +1 (202) 443-3754 aracılığıyla güvenilir bir Büyük Üstattır ve kalbinizin arzularını yerine getirin

Felix
Felix - 3 ay Önce

ILLUMINATI CLUB CHURCH TEMPLE, AİLE'YE KATILMANIN IŞIK FAYDALARININ ÇOCUKLARI | SOCIETY KARDEŞLİK 1. 1.000.000 Dolarlık Nakit Ödül 2. 30.000 Dolarlık Yeni Şık Rüya Arabası Kendi seçtiğiniz ülkede satın alınan bir Rüya Evi 4. Hayalinizdeki turistik yere bir Aylık tatil (tamamen ücretli). 5. Bir yıllık Golf Üyelik paketi 6. Dünyadaki tüm Havalimanlarında VIP muamelesi 7. Toplam Yaşam Tarzı değişikliği 8. Bohemian Grove'a erişim 9. Üye olarak her ay banka hesabınıza 27.000 $ aylık ödeme 10. Bir Aylık rezervasyon Dünyanın En İyi 5 Dünya Lideri ve En İyi 5 Ünlü ile Randevu. Lord Felix Morgan ile iletişime geçin, o WhatsApp+1 (202) 443-3754 aracılığıyla güvenilir bir Büyük Üstattır ve kalbinizin arzularını yerine getirin

Harris
Harris - 3 ay Önce

ATI CLUB CHURCH TEMPLE, AİLE'YE KATILMANIN IŞIK FAYDALARININ ÇOCUKLARI | SOCIETY KARDEŞLİK 1. 1.000.000 Dolarlık Nakit Ödül 2. 30.000 Dolarlık Yeni Şık Rüya Arabası Kendi seçtiğiniz ülkede satın alınan bir Rüya Evi 4. Hayalinizdeki turistik yere bir Aylık tatil (tamamen ücretli). 5. Bir yıllık Golf Üyelik paketi 6. Dünyadaki tüm Havalimanlarında VIP muamelesi 7. Toplam Yaşam Tarzı değişikliği 8. Bohemian Grove'a erişim 9. Üye olarak her ay banka hesabınıza 27.000 $ aylık ödeme 10. Bir Aylık rezervasyon Dünyanın En İyi 5 Dünya Lideri ve En İyi 5 Ünlü ile Randevu. Lord Felix Morgan ile iletişime geçin, o WhatsApp+1 (202) 443-3754 aracılığıyla güvenilir bir Büyük Üstattır ve kalbinizin arzularını yerine getirin

Owen
Owen - 2 ay Önce

Nasıl İlluminati üyesi olduğumla ilgili tanıklığım. Büyük İlluminati'ye katılmak isteyen insanlara, büyük bir İlluminati üyesinin bana nasıl yardımcı olduğunu anlatmak istiyorum. Adı Lord Morgan. Hayatımı ölüm aşamasından geri almama yardım ediyor. Yaklaşık 5 yıl 6 ay sonra taburcu edildi. İlluminati'nin birçok üyesi tarafından ihanete uğradıktan sonra. Yıllar boyunca umutsuz ve maddi olarak yerdeydim. Ama bir gün internette gezinirken Büyük İlluminati Üyesi Lord Morgan'ın yazısına rastladım ve Büyük İlluminati'nin bir üyesi olsaydın ünlü, zengin ve hayatta başarılı olabilirsin dedim. Hemen iletişime geçtim ve ona her şeyi anlattım ve o beni tavsiye etti ve yardım etti ve beni başlatmak için kullanılan üyelik kayıt formunun parasını ödedim ve İlluminati'nin büyük yeni dünya düzenine inisiye oldum. Ondan sonra bana tüm yönergeleri verdiler ve başladıktan sonra tüm yeni üyelerin toplam 1.000.000 $ nakit ile ödüllendirileceğini söylediler. Lord Morgan'ın yardımıyla. Tam bir Illuminati üyesi olarak inisiye oldum. Daha önce dolandırıcılarla başarısız olduysanız veya katılmanıza yardımcı olacak birini arıyorsanız, tavsiyem Lord Morgan'ı denemeniz. Gelecekteki hayatınızda istediğiniz şey olmak için en iyi şansınız. WhatsApp +2348056051569 ile ona ulaşın

Luis
Luis - 2 ay Önce

ILLUMINATI CLUB CHURCH TEMPLE, AİLE'YE KATILMANIN IŞIK FAYDALARININ ÇOCUKLARI | SOCIETY KARDEŞLİK 1. 1.000.000 Dolarlık Nakit Ödül 2. 30.000 Dolarlık Yeni Şık Rüya Arabası Kendi seçtiğiniz ülkede satın alınan bir Rüya Evi 4. Hayalinizdeki turistik yere bir Aylık tatil (tamamen ücretli). 5. Bir yıllık Golf Üyelik paketi 6. Dünyadaki tüm Havalimanlarında VIP muamelesi 7. Toplam Yaşam Tarzı değişikliği 8. Bohemian Grove'a erişim 9. Üye olarak her ay banka hesabınıza 27.000 $ aylık ödeme 10. Bir Aylık rezervasyon Dünyanın En İyi 5 Dünya Lideri ve En İyi 5 Ünlü ile Randevu. Lord Felix Morgan ile iletişime geçin, o WhatsApp+2348056051569 aracılığıyla güvenilir bir Büyük Üstattır ve kalbinizin arzularını yerine getirin

ILLUMINATI AGENT
ILLUMINATI AGENT - 2 ay Önce

DÜNYAYA DUYURU
NOT: ILLUMINATI WHATSAPP ÜZERİNDEN İLETİŞİM YAPMAMAKTADIR,
HİÇBİR İNSAN KIYASLAMASI YOKTUR VE ILLUMINATI AYRICA KAYIT ÜCRETİ TALEP ETMEMEKTEDİR.
666illuminatiagent666@gmail.com

İş adamı mısın kadın mısın, politikacı mısın, müzisyen misin, zengin, ünlü, hayatta güçlü olmak ister misin, İlluminati Kardeşliği'ne katıl
Onurlu ve toplumda saygı duyulan bir insan olacaksın. Ve hayatın, hayatın en iyisine dönüşecek, Yeni bir üye olarak, yeni bir yaşam tarzına başlamak için büyük miktarda para ile ödüllendirileceksin ve büyüklüğün ışığı hayatının tüm günlerinde sana kalkan olacak.

Sizi tapınağa yönlendirmesi için tapınak temsilcisiyle iletişime geçmeden önce en az 20 yaşında veya daha büyük olmalısınız 666illuminatiagent666@gmail.com