Kuraklık Van’ın su kaynaklarını kurutmaya devam ediyor!

Son bir yıldır Türkiye’de kuraklığı en yüksek seviyede yaşayan bölgelerden ve kentlerden birisi olan Van’da, süreç korkunç bir noktaya vardı. Son 6 ay içerisinde Van Gölü’ndeki çekilmeler 3 kilometreyi bulurken birçok gölet kurudu. Barajlarda su seviyesi dibi bulurken son olarak da Gürpınar ve Muradiye ilçelerinde bulunan barajlarda su seviyesi adeta dibe vurdu. Kentin kaynakları bir bir tükenirken mevcut barajlardaki görüntü tedirginliği daha da artırdı.

Kuraklık Van’ın su kaynaklarını kurutmaya devam ediyor!

Tarihinde görülmemiş bir kuraklık yaşayan Van’da su kaynakları yok olmaya devam ediyor. Van Gölü’nün şimdiye kadar görülmemiş oranda çekildiği, göletlerin kuruduğu, barajların kuruduğu süreç şiddetini artırarak sürüyor. Kuraklık haritasında Türkiye’de en kritik seviye olan olağanüstü kuraklığı yaşayan Van’da gelecek için korkutacak derecede senaryolar ardı ardına gerçekleşiyor. Sadece gölleri ve barajları değil su kaynakları da kuruyan kent için 20 yıl gibi bir sürede su kaynaklarının tükenebileceği yönünde ürkütücü tahminler de yapılırken Aralık ayı gelmesine rağmen hala düşük seviyede seyreden yağış durumu daha da kötü bir hale getiriyor. Uzmanların bu saatten sonraki yağışların da artık yeterli olmayacağını ifade ettiği süreçte, kaynaklar kurumaya devam ederken son olarak Gürpınar’a bağlı Hoşap Çayı’ndaki Zernek ve Muradiye’ye bağlı Sarımurat barajlarında çekilen fotoğraflar kuraklığın boyutunu bir kez daha gözler önüne serdi.

VAN’DAKİ KURAKLIK HİÇ İÇ AÇICI BİR NOKTADA DEĞİL!

Van'ın Hoşap Çayı üzerinde kurulu Zernek ile Karasu Çayı üzerindeki Sarımehmet barajları, su seviyesinin düşmesi nedeniyle kuruma tehlikesi yaşıyor. Yağışların azalması ve sıcaklığın yükselmesine bağlı aşırı buharlaşma, bölgedeki akarsu, gölet ve su kaynaklarının yanı sıra barajların da su seviyesinde büyük düşüşe yol açtı. Gürpınar ilçesinde, sulama ve elektrik enerjisi üretimi amacıyla 1988'de kurulan 105 milyon metreküp su kapasiteli Zernek Barajı'nda su seviyesi 22 milyon metreküpe düştü. Muradiye ilçesinde 1991 yılında inşa edilen 196 milyon metreküp su kapasiteli Sarımehmet Barajı'nda ise su miktarı 30 milyon metreküp seviyesine indi.

BEKLENEN YAĞIŞ BİR TÜRLÜ GELMİYOR

Kuraklık nedeniyle suyun son 5 yılın en düşük seviyesine gerilediği iki barajda küçük adacıklar ortaya çıktı, çoraklaşan toprağın yüzeyinde çatlaklar oluştu. Balıkçılık ve çiftçilik yapan yöre sakinleri, bu günlerde yağışların beklenen düzeyde gerçekleşmesini umut ediyor. Öte yandan Devlet Su İşleri (DSİ) 17. Bölge Müdürü Ayhan Şahna, AA muhabirine, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de küresel ısınma nedeniyle göl ve barajlarda olumsuz durumun yaşandığını söyledi.

BÖYLE GİDERSE…

Van'da bulunan 4 barajdan Koçköprü ve Morgedik'te su seviyesinde önemli bir değişim yaşanmadığını ancak Zernek ve Sarımehmet barajlarında suyun büyük oranda azaldığını belirten Şahna, "Zernek Barajı'nda son 5 yılın verilerini incelediğimizde suyun en düşük seviyelerde olduğunu, 22 milyon metreküp suyun kaldığını görüyoruz. Böyle giderse önümüzdeki yıl dolusavakın çalışmayacağını öngörüyoruz. Bu nedenle tarımla uğraşan vatandaşı ivedi olarak bilgilendireceğiz. Su ihtiyacı az olan ürünlere yönlendireceğiz. Kısıtlı sulama sürecine geçeceğiz. İnşallah bölgemizde yoğun kar ve yağmur alırız." diye konuştu.

KURAKLIK SON YILLARDA GÖSTERE GÖSTERE GELİYORUM DEDİ!

Sarımehmet'te de benzer durumun yaşandığına vurgu yapan Şahna, 196 milyon metreküp depolamaya sahip barajda 10 yıldır su seviyesinin yüzde 50'nin üstüne çıkmadığını dile getirdi. Şahna, derece olarak su miktarı en az barajın Sarımehmet olduğunu aktararak şunları kaydetti: "Bundan sulama sahası olumsuz etkilenecek. Mevcut suyu kısıtlı şekilde ve israf etmeden kullanmamız gerekiyor. Bölgemizde kışın kar yağışı olmadığı için barajlardaki rezerv alanı içerisinde depolama yapma noktasında zorlanıyoruz. Derece olarak bakılırsa her iki barajımızda da sorunlarımız var. İnşallah yağışla birlikte bu sorunlarımızı bertaraf edebileceğiz. Küresel ısınmayla birlikte suyun hızlıca azalması tarımda ciddi sorunların ortaya çıkmasına yol açılacak. DSİ olarak kuraklığa maruz kalan bölgelerde gölet ve barajlarımızın sayısını artırarak, suyun bol olduğu dönemlerde depolayarak çiftçimizin hizmetine sunmak için çaba sarf ediyoruz."

“BÖYLE KURAKLIK GÖRMEDİK”

Zernek Barajı'nda 25 yıldır balıkçılık yapan Mehmet Doğal da "65 yaşındayım ve çocukluğumdan beri burada yaşıyorum. İlk kez barajda suyun bu kadar azaldığına şahit oldum. Eskiden balık avladığımız alanlar kara parçasına dönüştü. Hayatımda böyle kuraklık görmedim." dedi. (AA)

ANADOLU AJANSI

YORUM EKLE