banner211

KÜRDİSTAN’IN REKTÖRLERİ VATSO’DA

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde (YYÜ) Kuzey Irak'taki 6 üniversitenin de katılımıyla iki gün sürecek olan ‘Güç Birliği Çalıştayı’ başladı.

KÜRDİSTAN’IN REKTÖRLERİ VATSO’DA

Van’da bulunan Irak Kürdistan Bölgesi rektör ve rektör yardımcılarından oluşan heyet Van TSO Yönetim Kurulu’nu ziyaret etti. Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Karaman tarafından karşılanan heyet bir süre Başkan Takva ile görüştü.

“İLİŞKİLERİ GELİŞTİRECEĞİZ”

Van’ın coğrafyasının en önemli kentlerinden biridir olduğunu söyleyen Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Takva, “Birbirimizi geç tanıdık. Ama bundan sonra birlikte çok önemli çalışmalara imza atabiliriz” ifadesini kullandı. Van kadim bir kenttir. Her zaman çok önemli bir merkez olmuştur. Bunun farkındayız. Irak Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerimizin gelişmesi noktasında çalışmalar yapıyoruz. Bu nedenle Y.Y.Ü. DAKA ve Van TSO olarak Erbil’de işbirliği ofisi açıyoruz. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor. Amacımız ikili ilişkilerle ekonomik, kültürel anlamda işbirlikleri sağlamaktır” dedi.

İŞ BİRLİĞİ ÖNEMLİ

Duhok, Zaho, Raparin, Erbil Politeknik, Duhok Politeknik ile Işık üniversitesi yöneticileri adına konuşan Zaho Üniversitesi Rektörü Lazgin A. Jamil ise, “Öncelikle Van'da bu güzel şehirde olduğumuz için mutluyuz. Üniversiteler arası işbirliği için buraya geldik. Ancak, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi noktasında da çalışmalarımız var. Bu nedenle Van TSO ve Erbil Ticaret ve Sanayi Odaları arasında başlayacak işbirliği çalışmaları bizler içinde çok önemli. Bizlere yapılan sunumla Van’ın önemli bir kent olduğunu anlamış olduk. Bizde buradan edindiğimiz bilgileri kendi bulunduğumuz ülkedeki insanlara anlatacağız. Güzel ev sahipliğiniz için teşekkür ederiz.” Şeklinde konuştu. Van TSO’yu ziyaret eden rektör ve rektör yardımcılarından oluşan heyete Van ABİGEM tarafından Van’ın ekonomik potansiyeli hakkında İngilizce sunum yapıldı. Van TSO Yönetim Kurulu, Irak Kürdistan Bölgesi rektör ve rektör yardımcılarından oluşan heyet onuruna iftar yemeği düzenledi. Yemeğe Van TSO Başkanı Necdet Takva ve Y.Y.Ü. Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal da katıldı. 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2014, 13:07
YORUM EKLE