banner290

Meteoroloji Doğu ve Güneydoğu illerini uyardı! Suriye’den toz fırtınası geliyor

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden alınan son verilere göre; Bu akşam saatlerinden itibaren Güneydoğu Anadolu'nun doğusu (Diyarbakır'ın doğusu, Batman, Mardin, Siirt ) ile Doğu Anadolu'nun doğu kesimlerinde (Bitlis, Şırnak, Hakkari, Van, Muş, Ağrı, Iğdır, Erzurum'un doğusu, Kars, Ardahan) Suriye ve Irak kaynak]ı toz taşınımı, Cumartesi günü sabah saatlerinden itibaren Doğu Anadolu'nun güneydoğusu (Van, Şırnak ve Hakkari) ile Sildin doğu kesimlerinde güney yönlerden kuvvetli (50-70 km/sa) ve yer yer kisa süreli kuvvetli fırtına (70-90 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

Meteoroloji Doğu ve Güneydoğu illerini uyardı! Suriye’den toz fırtınası geliyor

Yapılan son değerlendirmelere göre; bugün (24.06.2022 Cuma) akşam saatlerinden sonra ve Cumartesi günü Güneydoğu Anadolu'nun doğusu (Diyarbakır'ın doğusu, Batman, Mardin, Siirt ) ile Doğu Anadolu'nun doğu kesimlerinde (Bitlis, Şırnak, Hakkari, Van, Muş, Ağrı, Iğdır, Erzurum'un doğusu, Kars, Ardahan) Suriye ve Irak kaynak]ı toz taşınımı beklenmektedir. Toz taşınımının Cumartesi günü öğle saatlerinden sonra etkisini artırması; Pazar günü sabah saatlerinden sonra ise etkisini kaybetmesi tahmin edilmektedir. Toz taşınımı nedeniyle görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme, ulaşımda aksamlar ile yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın 25.06.2022 Cumartesi günü sabah saatlerinden itibaren Doğu Anadolu'nun güneydoğusu (Van, Şırnak ve Hakkari) ile Sildin doğu kesimlerinde güney yönlerden kuvvetli (50-70 km/sa) ve yer yer kisa süreli kuvvetli fırtına (70-90 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, toz savrulması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2022, 17:51
YORUM EKLE