Naci Görür'den 7.3'lük Van Deprem ile ilgili çok önemli açıklama!

Naci Görür'den 7.3'lük deprem yaşayan Van'la ilgili çok önemli açıklama: Daha büyüğü gelebilir

Naci Görür'den 7.3'lük Van Deprem ile ilgili çok önemli açıklama!

Prof. Dr. Naci Görür, Van Gölü ve çevresiyle ilgili çok önemli deprem uyarısı yaptı. Görür, "Bu bölgede 1976 7,3 Çaldıran ve 2011 7,2 Van Depremi var. Şu anda olan depremler yerleri itibarıyla daha büyük depremleri tetikleyebilir" ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Naci Görür, son günlerde artçı depremler yaşayan Van Gölü çevresiyle ilgili önemli uyarılarda bulundu. Daha önce bölgede meydana gelen 7.2'lik ve 7.3'lük depremleri hatırlatan Görür, bölgenin yükselmeye başladığını ve daha büyük depremlerin meydana gelebileceğini belirtti.

"BİNDİRME FAYLARIYLA İLGİLİ"

Bölgenin yavaş yavaş yükseldiğini söyleyen Görür, "Arkadaşlar, dünden beri Van Gölü'nün doğusu hareketli. Arısu-Tuşba/Van, Çitören-Tuşba/Van, Mollakasım/ Van yörelerinde 2,0-3,5 aralığında depremler oluyor. Bu depremler gölün doğusundaki bindirme fayları ile ilgili. Burası yavaş yavaş yükseliyor. Biliyorsunuz Van ilimiz deprem kenti" dedi.

"DAHA BÜYÜK DEPREMLER OLABİLİR"

Bölgedeki enerji birikmesine dikkat çeken Görür, "Tarihsel dönemlerde çok sayıda şiddeti VI-IX arasında değişen deprem var. Aletsel dönemde bu bölgede 1976 7,3 Çaldıran ve 2011 7,2 Van Depremi var. Şu anda olan depremler yerleri itibarıyla daha büyük depremleri tetikleyebilir diye beni pek endişelendirmiyor" ifadelerini kullandı.

SON DAKİKA

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2021, 15:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 2 hafta Önce

'Şu anda olan depremler yerleri itibarıyla daha büyük depremleri tetikleyebilir diye beni pek endişelendirmiyor' diyor, siz daha büyük depremler olabilir diye yansıtmışsınız! İçeriğindeki büyük depremler olabilir ibaresi neresinde?

Kent ve planlı çalışma anlayışı
Kent ve planlı çalışma anlayışı - 2 hafta Önce

Her semtte dört beş dönümlük parklarımız olsa, her cadde ve her sokak boyunca birer ikişer tane
üç-dört dönümlük parklarımız olsa, her mahallede 20-30 dönümlük parklarımız olsa, şehrin farklı noktalarında yüzlerce dönümlük birkaç tane millet bahçemiz olsa, çarşılarda sekiz- on adet orta ve büyük ölçekli parklarımız olsa, 15-20 kilometrelik sahil bandımız ve yeşil alanlarımız olsa şehrin yeşil dokusu artar, insanların temiz hava alıp dinleneceği yeşil alanları olur ve - Allah göstermesin- bir afet anında buralar toplanma alanları olarak da kullanılırdı. Şehrimizin en büyük ihtiyaç ve eksiklerinden biri de budur. Plansızlık, programsızlık ve vizyonsuzlukla bu şehri 60 - 70 yıldır bir türlü beklenen yeşil, temiz, planlı, düzenli, ferah, güzel, yaşanabilir, bakımlı, çağdaş bir kent haline tam anlamıyla getirememişiz.