banner211

NEMRUT KAYAK SEVERLERİ BEKLİYOR

Türkiye'nin en uzun pistlerinden birine sahip olan Nemrut Kayak Tesisi, 12 kilometrelik kayak alanıyla bu yıl yine kayak severleri ağırlayacak.

NEMRUT KAYAK SEVERLERİ BEKLİYOR

Türkiye'nin en uzun pistlerinden birine sahip olan Nemrut Kayak Tesisi, 12 kilometrelik kayak alanıyla bu yıl yine kayak severleri ağırlayacak.

 

Yeni pistleri ile birlikte Türkiye'nin en uzun pistleri arasında gösterilen Nemrut Kayak Merkezi, yoğun kar yağışının ardından bu yıl da ziyaretçilerin uğrak mekanı haline gelmeyi hedefliyor. Tatvan'a 13 kilometre uzaklıktaki Nemrut Dağı eteğine kurulan kayak merkezi, kışın vatandaşların ve kayak severlerin ilgisini çekiyor. Mavi ile beyazın buluştuğu dünyanın tek kayak tesisi olan Nemrut, Krater Gölü ve Van Gölü ortasında kalan tesisi ile kayak severlere hem spor yapma imkanı hem de muazzam manzarası ile doyumsuz seyirler sunuyor.

 

Mart ve nisan aylarında bile Nemrut Kayak Tesisinde kayak yapılabileceğini belirten tesis sorumlusu Maşallah Çorak, kayak severleri 3 ayrı pist ve 12 kilometrelik kayak alanına beklediklerini söyledi. Çorak, "Merkezimde kış hazırlıklarını tamamladık. Geçen haftadan bu yana yağan kar yağışı pistimizde yeterli duruma gelince kar ezme aracımızla pistimizin her tarafını ezip hazır hale getirdik. İnşallah bu hafta sonu hem mekanik olarak hem de pist olarak kayak severlerimize hizmet vermeye başlayacağız. Yağan karla beraber biz şu anda pistimizi hazırlıyoruz. Mevcut 12 kilometre kullanım alanı olan üç ayrı pistimiz var. Bu kayak tesisini ayrıcalıklı kılan, zirveye çıktığımız zaman bir yandan Nemrut Krater Gölü'nü diğer yandan ise Van Gölü havzasını görebiliyoruz. Burası için mavi ile beyazın buluştuğu tek yer diyebilirim. Ayrıca 8 Ocak tarihinde Kars Sarıkamış şehitleri için tesisimizde bir program düzenlenecektir" dedi.

 

Bitlis denildiğinde kış aylarında ilk akla gelenin kar olduğunu belirten Çorak, "Bunu uzun vadede düşündüğümüz zaman diğer kayak merkezlerine göre mart ve nisan sonlarına kadar burada kayak yapabilme özelliği var. Tesisimiz ise sabit klemli olup, 200 sandalye bulunmaktadır. Her sandalyede iki kişi oturabiliyor. Toplamda bir saatte 400 kayak sever taşınabiliyor. Herhangi bir elektrik kesintisinde ise jeneratörlerimiz ve dizel motorlarımız mevcuttur. Bütün kayak severler bilsinler ki buranın güvenliği ve teçhizatı tam donanımlıdır" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2016, 08:00
YORUM EKLE