banner290

ORC’den ‘Z Kuşağı' anketi: Bu Pazar seçim olsa Z kuşağı' hangi partiye oy verecek? İşte anket sonuçları

Türkiye seçim havasına girerken siyasi partiler de seçim çalışmalarına hız verdi. Seçim tarihine yönelik tartışmalar sürerken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 14 Mayıs'ı işaret etmesi siyaset gündemini hareketlendirdi. Erken seçimin konuşulduğu bu günlerde araştırma şirketleri de halkın nabzını tutarak halkın siyasi atmosferini iklimine dair önemli ipuçlarını ortaya koyuyor. ORC Araştırma'nın ilk kez oy kullanacak genç seçmenlere ( Z kuşağı) yönelik seçim anketinden ise hayli şaşırtıcı bir sonuç geldi. İşte ORC Araştırma'nın son seçim anketinden gelen dikkat çeken sonuçlar...

ORC’den ‘Z Kuşağı' anketi: Bu Pazar seçim olsa Z kuşağı' hangi partiye oy verecek? İşte anket sonuçları

Seçim tarihine yönelik tartışmalar sürerken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 14 Mayıs'ı işaret etmesi siyaset gündemini hareketlendirdi. 14 Mayıs 1950'de Menderes'in "Yeter söz milletin" çıkışını hatırlatan Erdoğan, "Milletimiz 73 yıl sonra 6'lı masaya aynı gün 'Yeter' diyecek" diye konuştu. Bu ifadeler sonrası seçim tarihinin 14 Mayıs'a alınması bekleniyor.

2023 seçimlerine doğru 'Z kuşağı'nın parti tercihi merak konusu olurken araştırma şirketi ORC'nin son anketi gündem oldu. CHP ilk sırada yer alırken, AK Parti'nin oy oranı bir önceki ankete göre yükselişe geçti. ORC Araştırma, son seçim anketinde herkesin merak duyduğu 'Z kuşağı' seçmenlerinin nabzını tuttu. Peki, 'Z kuşağı' kime oy verecek? İşte 'Z kuşağı' seçmenler arasında yapılan ankete göre AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti'nin oy oranları.

'Z kuşağı' partilerine göre dağılımı

ORC Araştırma, 13-17 Ocak 2023 tarihlerinde 2 bin 160 kişi ile gerçekleştirdiği araştırmada 'Z kuşağı' seçmenlerine "Bu pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusunu sordu. Seçimlere 4 ay kala 'Z kuşağı'nın oy tercihleri ve partilerin aldığı oy oranları şöyle sıralandı: 'Z kuşağı'yla yapılan anketin sonuçlarında oy oranlarına göre CHP, yüzde 21,9 ile 1. sırada yer aldı. CHP'yi, yüzde 20,1 ile İYİ Parti, yüzde 15,1 ile AK Parti takip etti. Öte yandan kararsızların oranı ise yüzde 10,2 olarak belirlendi.

AK Parti CHP ve İYİ Parti'nin oy oranı yükseldi

ORC Araştırma'nın, 22-27 Aralık 2022 tarihleri arasında 'Z kuşağı'yla yaptığı ankette ise AK Parti'nin yüzde 13,9'luk bir oy oranına sahip olduğu gözlemlenmişti. Anket sonuçlarına göre CHP, yüzde 21,7 ile 1. sırada yer alırken İYİ Parti yüzde 17,4 ile 2. sırada yer almıştı. Kararsızların oy oranının yüzde 15,1 ölçüldüğü aralık ayındaki araştırmada, MHP ise 7,4 ile 5. sırada kendi yer bulmuştu.

İNTERNET HABER

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2023, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER