banner272

"Salgın bütün ülkeye yayılmış durumda" diyen bakan Koca üç kente dikkat çekti

Koronavirüs salgınındaki artış trendinin bütün ülkeye yayıldığını belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul, İzmir ve Bursa'ya dikkat çekti.

"Salgın bütün ülkeye yayılmış durumda" diyen bakan Koca üç kente dikkat çekti

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Sağlık Bakanlığının bütçesinin görüşmelerine başlandı. AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplanan komisyonda, Sağlık Bakanlığı, Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığının bütçeleri ele alınıyor.

BAKAN KOCA ÜÇ KENTE DİKKAT ÇEKTİ

Bakanlığının bütçe sunumunu yapan Fahrettin Koca, koronavirüs salgınıyla ilgili de ürküten sözler sarf etti. Salgının bütün ülkeye yayılmış durumda olduğunu ifade eden Bakan Koca, "İstanbul, İzmirBursa gibi büyük illerimizdeki artış trendi neredeyse bütün ülkeye yayılmış¸ durumdadır. Bu artışı göğüsleyebilmiş durumda isek de gidişatı durdurmak için radikal tedbirlere başvurmamız kaçınılmaz olmuştur" dedi.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

"Virüs bulaştırıcılığından hiçbir şey kaybetmeden adeta kitlesel bulaşma dönemine geçti. Bugün itibariyle dünyada pozitif vaka sayısı 55 milyon oldu. Ölüm sayısı ise 1 milyon 326 bini geçti. Hali hazırda 100 bini aşkın ağır vaka hastanelerde yaşam mücadelesi veriyor. Dünyada ilk zirvenin yaşandığı Nisan ayında günlük yeni vaka 80 bin civarında iken Eylül'de günlük vaka neredeyse 4'e katlanarak 300 bini buldu. Son 1 ay içerisinde yüzde 100'lük bir artışla Kasım ayında günlük vaka sayısı 661 bine ulaştı. Yine Nisan ayında günde 8 bin 500 kişi bu hastalıktan hayatını kaybederken, Kasım ayında günlük ortalama ölüm sayısı 10 bini aştı.

YENİ HASTANE MÜJDESİ

Bugün birçok ülke kapanma tedbirlerine ve hareket kısıtlamalarına yeniden başvurmaya başladı. Dünyadaki bu artışa paralel olarak, ülkemizde, önce İstanbul, İzmir, Bursa gibi batıdaki büyükşehirlerimizde başlayan artış trendi neredeyse bütün ülkeye yayılmış durumdadır. Önümüzdeki yıl 54'ü hastane olmak üzere 273 sağlık tesisini tamamlayarak, 13 bin 995 nitelikli yatak kapasitesini daha ülkemize kazandırmayı hedefliyoruz.

"AŞIYA KAVUŞMANIN ÜMİDİ İÇİNDEYİM"

Görünen o ki, hayatımızı bir süre daha sıkı bir disiplin altına almak zorundayız. Dünyaya paralel olarak ülkemizde de 16 ayrı aşı çalışması yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi klinik öncesi dönemi başarıyla tamamlayarak insan denemelerine başlamıştır. Çin ve Almanya kaynaklı aşıların ülkemizde de faz çalışmaları devam etmektedir. Bu yıl henüz bitmeden aşıya kavuşmanın ümidi içindeyim. Bize düşen, bu süreci güvenli bir şekilde atlatabilmektir.

"YENİ TEDBİRLER KAÇINILMAZ OLUR"

Şu dönemde 83 milyon vatandaşımızın, alınan tedbirler noktasında hassasiyet göstermelerini bekliyoruz. Dolayısıyla hep birlikte mücadeleyle ancak bunu düşürebiliriz, bunun üstesinden gelebiliriz. Tedbirlere uymak şartıyla ben yeni tedbirlerin devreye girebileceğini düşünmüyorum. Ama bu tedbirlere uyum gösterilmez, aynı hassasiyet gösterilmezse yeni tedbirler kaçınılmaz olabilir."

HABERLER

YORUM EKLE

banner269

banner260